Гай Юлій Цезар Віпсаніан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Юлій Цезар Віпсаніан
8089 - Roma - Ara Pacis - Caio Cesare - Foto Giovanni Dall'Orto - 28-Mar-2008.jpg
Народився 20 до н. е.[1]
Рим[d], Римська імперія
Помер 21 лютого 4
Лікія, Середземноморський регіон, Туреччина
Поховання Мавзолей Августа
Громадянство Стародавній Рим
Діяльність політик
Посада давньоримський сенатор[d], консул Римської імперії[d] і римський губернатор[d]
Батько Марк Віпсаній Агріппа[2]
Мати Юлія Старша[2]
Брати, сестри
У шлюбі з Юлія Лівія
Гай Юлій Цезар Віпсаніан

Гай Юлій Цезар Віпсаніан (20 рік до н.е. — 4 рік н.е.) — політичний та військовий діяч ранньої Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду вершників Віпсаніїв. Син Марка Віпсанія Агріппи, консула 37, 28, 27 років до н.е., та Юлії, доньки Октавіана Августа. У 17 році до н.е. Гай був усиновлений своїм дідом Августом. У 13 році до н.е. разом з іншими знатними юнаками брав участь в Троянських іграх, влаштованих на честь висвячення театру Марцелла. У 8 році до н.е. Гай супроводжував Тіберія під час військової кампанії проти сігамбрів.

У 6 році до н.е. заздалегідь був обраний консулом на 1 рік н.е. Згодом, цього ж року, оголошений принцепсом молоді, увійшов до колегії понтифіків, отримав право відвідувати сенат, займати сенаторські місця у театрі та на бенкетах. У 5 році до н.е. надів чоловічу тогу, після чого увійшов до складу сенату й отримав право командувати підрозділом кінноти. У 2 році до н.е. Гай спільно з братом Луцієм взяв участь у посвяченні храму Марса Месника й влаштував циркові ігри.

У 1 році до н.е. одружився на Лівії Юлії, небозі Августа, отримавши проконсульський імперій та відправився на Схід, де насувалася війна із Парфією, яка захопила Вірменію. Вже у провінції у 1 році н.е. заступив посаду консула (разом з Луцієм Емілієм Лепідом Павлом). Вірменський цар Тигран IV прибув до Сирії та визнав себе клієнтом Риму, а парфянський цар Фраат V добровільно залишив Вірменію. На острові на р.Євфрат відбулася зустріч Гая з Фраатом й була укладена мирна угода поміж Римом і Парфією. У початку 2 році н.е. Гай відвідав Набатейську Аравію, проїхавши по шляху через Юдею. Незабаром Тигран IV загинув у міжусобній боротьбі. У зв'язку з цим Гай повів до Вірменії римські війська, щоб посадити на трон мідянина Аріобарзана, але зустрів серйозний опір, якій підтримувала Парфія. 9 вересня 3 року н.е. під Артагірой Гая було зрадницьки поранено парф'янським сатрапом Аддоном, який повинен був показати римлянам сховку скарбниці. Втім незабаром фортеця Артагіра впала, Гай був проголошений імператором, а Аріобарзан II - царем. Втім внаслідок поранення Гай тяжко захворів і був змушений скласти з себе усі повноваження. Помер у лютому 4 року на зворотному шляху до Риму, у лікійському місті Лімір. Вподальшому Гай Віпсаніан був похований в мавзолеї Августа.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Лівія Юлія

Джерела[ред. | ред. код]

  • Plin. NH II 67, 168; VI 31, 141; 32, 160; XII 30, 55.
  • Hazel, John. (2002) Who's Who in the Roman World "Routledge (UK)". p. 48. ISBN 0-415-29162-3.
  1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.
  2. а б Юлия Старшая // Энциклопедический словарьСанкт-Петербург: Брокгауз—Ефрон, 1904. — Т. XLI. — С. 370.