Галицький національний природний парк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Галицький національний природний парк
Категорія МСОПII (Національний парк)
Вигляд на річку Лімницю із Сокільських Скель (село Сокіл)
Вигляд на річку Лімницю із Сокільських Скель (село Сокіл)
49°08′22″ пн. ш. 24°43′54″ сх. д. / 49.13944° пн. ш. 24.73167° сх. д. / 49.13944; 24.73167Координати: 49°08′22″ пн. ш. 24°43′54″ сх. д. / 49.13944° пн. ш. 24.73167° сх. д. / 49.13944; 24.73167
Розташування: Україна Україна
Івано-Франківська область,
Галицький район
Найближче місто: Галич
Площа: 14684,8 га
Заснований: 9 серпня 2004
Керуюча
організація:
Державний комітет лісового господарства України
Веб-сторінка: http://www.halychpark.if.ua/
Галицький національний природний парк (Івано-Франківська область)
Галицький національний природний парк
Галицький національний природний парк

Commons-logo.svg Галицький національний природний парк у Вікісховищі
Галицький національний природний парк. Біля входу в головну садибу

Га́лицький націона́льний приро́дний парк — природоохоронна територія в Галицькому районі Івано-Франківській області.

Історія[ред.ред. код]

Галицький національний природний парк створений згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми від 9 серпня 2004 року на площі 14684,8 га, з яких у постійному користуванні парку перебуває 12159,3 га.

Парк створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних лісових та лісостепових природних комплексів Передкарпаття. Основними напрямками діяльності парку є: охорона екосистем, науково-дослідна робота, туристсько-рекреаційна і еколого-просвітницька діяльність.

Згідно з чинним законодавством на території Галицького національного парку встановлено диференційований режим щодо охорони, відтворення та використання природних комплексів та об'єктів. Його територія розподілена на функціональні зони: заповідну — площею 5105,0 га, регульованої рекреації — 4405,0 га, стаціонарної рекреації — 14,0 га і господарську — 5160,8 га.

Головна садиба парку розташована в місті Галичі. У межах садиби працює музей «Природа Землі Галицької» (адреса: м. Галич, вул. Галич-Гора, 1).

Природні умови[ред.ред. код]

Територія парку розміщена вздовж річки Дністер та пониззі його приток — річок Лімниці, Лукви, Гнилої Липи. До складу території парку включено лісові урочища (загальною площею близько 11 тис. га), водно-болотні угіддя (площа водного дзеркала — 4096 га), ділянки з цінними угрупованнями лучно-степової рослинності, геологічні утворення.

Біота[ред.ред. код]

Розташування парку на стику трьох фізико-географічних країн (Опілля, Галицька улоговина та Передкарпаття) сприяло збереженню унікального генофонду рослинного і тваринного світу — тут трапляються як подільські, так і карпатські види. На території мешкає близько 5 тис. видів тварин (з них 355 видів хребетних) і виявлено 700 видів вищих судинних рослин. У межах парку зареєстровано 45 видів рослин і 48 видів тварин, занесених до Червоної книги України.

На степових ділянках «Касова Гора» та «Каменя» виявлено 25 видів рослин і 8 видів тварин, занесених до Червоної книги України, описано шість рідкісних степових угруповань, занесених до Зеленої книги України: формації ковили волосистої, ковили найкрасивішої, ковили пірчастої, ковили вузьколистої, костриці бліднуватої, осоки низької. Тут охороняються, крім чотирьох видів ковили, також зіноваті подільська та Пачоського, відкасник осотоподібний, сон великий, очиток застарілий та інші, а також «червонокнижні» тварини: пугач, тхір степовий і горностай.

Рослинність[ред.ред. код]

Тут зростають типові та рідкісні лісові рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України: група асоціацій дубових лісів ліщинових, асоціації грабово-дубового лісу плющевого та маренниково-плющевого, грабово-дубового лісу волосистоосокового та яглицевого (старі типові насадження), липово-дубових та кленово-липово-дубових лісів волосистоосокових та яглицевих (типові угруповання), асоціація букового лісу барвінкового.

Охороняються водні угруповання, занесені до Зеленої книги України: формація сальвінії плаваючої, глечиків жовтих, водяного горіха плаваючого, плавуна щитолисного.

Флора[ред.ред. код]

Унікальні букові ліси на лівобережжі Лімниці з безліччю карстових скель, лійок і печер вапнякового походження та 80-ти літні діброви з дуба звичайного, заболочене урочище «Корчева», глибоководне карстове лісове озеро «Сімлин» надають паркові неабиякої привабливості й цінності. Тут охороняються «червонокнижні»: підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, билинець комарниковий, цибуля ведмежа, рябчик великий, любка дволиста, лілія лісова, пальчатокорінники Фукса і травневий, лунарія оживаюча, венерині черевички і булатка великоквіткова.

У Галицькому НПП виявлено одну із найрідкісніших орхідей України — Офрис бджолоносний (Ophrys apifera Huds.)[1]

На водно-болотних угіддях серед рідкісних видів рослин зростають плавун щитолистий, сальвінія плаваюча і водяний горіх плаваючий.

Фауна[ред.ред. код]

За приблизними оцінками фахівців, на території Парку можна виявити не менше 12—15 тисяч видів комах. Згідно з попередніми даними і прогнозами ентомологів, лише одних метеликів — денних й нічних разом, буде виявлено близько 700–800 видів, а жуків — 1500–2000 видів[2].

З водно-болотних угідь найціннішими в науковому і природоохоронному плані є Бурштинське водосховище, річка Дністер та риборозплідні ставки. Ці водойми відіграють важливе значення для збереження видового багатства птахів. Під час міграцій тут скупчується до 20 тис. особин птахів 85-ти видів, на зимівлі реєструється до 3,5 тис. особин птахів 40-ка видів, на території парку розмножується 57 видів птахів.

У Галицькому НПП виявлено першу гніздівлю рідкісного виду птахів косаря (Platalea leucorodia Linnaeus, 1758) у Верхньому Подністров'ї.[3]

Червонокнижні представники тваринного світу — борсук, сова довгохвоста, підорлик малий, лелека чорний та інші.

Типовими «червонокнижними» представниками тваринного світу, життя яких пов'язане з водоймами, є: стерлядь, вирезуб, харіус європейський, чернь білоока, гоголь, крохаль довгоносий, скопа, кроншнеп великий, видра річкова та інші.

Стан охорони біорізноманіття[ред.ред. код]

Значний шкоду біорізноманіттю парку завдає очищення лісу від захаращеності, яке, згідно з Проектом організації території парку, заплановано навіть у заповідній зоні на площі 24 га[4]. У зоні регульованої рекреації планується зрубати ліс на площі 800 га[4]. Щорічно планується рубати на площі 128 га[4]. На 2013 р. парк отримав ліміти на рубки лісу на площі 13,7 га[5].

Центр реабілітації диких тварин[ред.ред. код]

З 2007 року функціонує Центр реабілітації диких тварин.

Музей «Природа Землі Галицької»[ред.ред. код]

У 2008 році відкрито музей «Природа Землі Галицької».

Туристичні атракції[ред.ред. код]

Туристичні маршрути[ред.ред. код]

 1. Маршрут «Камінь» — «Сімлин»
 2. Маршрут «До Галичинських Печер»
 3. Маршрут «До Подільських Печер»
 4. Маршрут «На Замкову Гору»
 5. Маршрут «На Крилоську Гору»

Еколого-пізнавальні стежки[ред.ред. код]

 1. Стежка «По Діброві»
 2. Стежка «На Касову Гору»
 3. Стежка «На Бурштинське водосховище»

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

 1. Унікальну орхідею знайдено у Галицькому національному парку http://www.naturalist.if.ua/?p=3477
 2. Ентомологічні замальовки із Галицького національного парку http://www.naturalist.if.ua/?p=2251
 3. Косарі колонізують Галичину http://www.naturalist.if.ua/?p=3498
 4. а б в Проект організації території Галицького національного природного парку і охорони його природних комплексів
 5. Відповідь Мінприроди України від 20.08.2014 р. № 5/1-9/10160-14