Гамамеліс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чарівний горіх
Hamamelis virginiana
Hamamelis virginiana
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Евдикоти
Порядок: Ломикаменецвіті (Saxifragales)
Родина: Чарівногоріхові (Hamamelidaceae)
Рід: Чарівний горіх (Hamamelis)
Gronov. ex L.
Види

Hamamelis japonica
Hamamelis mollis
Hamamelis ovalis
Hamamelis vernalis
Hamamelis virginiana

Посилання
Вікісховище: Hamamelis
EOL: 72120
IPNI: 30003256-2
ITIS: 19031
NCBI: 4395

Чарівний горіх[1], гамамеліс[2] — рід листопадних чагарників з родини чарівногоріхових.

Опис[ред. | ред. код]

У природі чарівниі горіхи виростають в лісах і по берегах річок в Східної Азії та Північної Америки. Плоди чарівних горіхів містять високий відсоток ефірної олії, а кора і гілки чарівного горіха вірґінського — в'яжучі речовини, завдяки чому використовуються в медицині та парфумерній промисловості.

Назва «чарівний гоірх», «відьомський горіх» виникла через раннє цвітіння рослини, плоди дозрівають тільки до літа наступного року. У дикому вигляді чарівний горіх росте у Східній Азії, на східному узбережжі Північної Америки і в деяких місцях на Кавказі.

Використання[ред. | ред. код]

Чарівниі горіхи мають цінні лікарські властивості, тому в Європі їх часто висаджують в «аптекарських городах».

Листя чарівних горіхів багаті флавоноїдами, а також містять особливу групу речовин — таніни. Таніни мають виразну в'яжучу властивість, а також антибактеріальну дію. У складі косметичних засобів гамамеліс пом'якшує поверхневий шар шкіри, сприяє стяганню розширених пор, завдяки антибактеріальним властивостям, перешкоджає появі запалень. Відвари чарівного горіху часто рекомендують для догляду за масною та запаленою шкірою.

Лікувальні властивості чарівного горіха використовують і в медицині. Він сприяє відтоку рідини з великих судин і зміцненню судинних стінок, тому сприяє профілактиці варикозного розширення вен, геморою тощо. Ці властивості чарівного горіха використовують в дерматокосметології для корекції розширених судин на обличчі.

Види[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hamamelis // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 57.
  3. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред. | ред. код]