Гамма-корекція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад гамма-корекції зображення на ЕПТ.

Га́мма-коре́кція — коригування яскравості цифрового зображення або відеопотоку. Зазвичай, використовується степенева функція у вигляді

Гамма-корекція призначена:

  • для демонстрації зображень на пристроях виводу з нелінійною характеристикою яскравості;
  • для зберігання оцифрованого зображення у формі, де на темні кольори припадає менший відносний шум квантування, ніж на світлі.

Історія виникнення[ред. | ред. код]

Історично введення гамма корекції було обумовлено тим, що у електронно-променевої трубки залежність між кількістю випущених фотонів і напругою на катоді близька до степеневої функції. В результаті це увійшло в стандарт, і для пізніших рідкокристалічних моніторів, проекторів і т. д., де залежність між напругою і яскравістю має більш складний характер, зараз використовуються спеціальні компенсаційні схеми.

Стандартне значення коефіцієнта гамма для відеозображень NTSC — 2.2. Для дисплеїв комп'ютера значення гамми звичайно становить від 1.8 до 2.4. Засоби налаштувань відеокарт дозволяють подавати на вхід дисплеїв модифікований сигнал, і таким чином коректувати цей параметр.

Гамма корекція і колірний профіль[ред. | ред. код]

Значення гамми монітора безпосередньо впливає на те, з якою яскравістю буде показано зображення без застосування корекції кольору.

При перенесенні графічного файлу між комп'ютерами копія зображення може виглядати світліше або темніше, ніж оригінал. У різних операційних системах (наприклад Microsoft Windows, GNU / Linux і Macintosh) існують різні стандарти вбудованої гамма корекції.

При професійній роботі програмне забезпечення враховує колірні профілі зображення і монітора і може вносити необхідні корективи.

Наприклад, вбудована в формат PNG гамма-корекція працює таким чином: дані про настройки дисплея, відеоплати і програмного забезпечення (інформація про гамму) зберігається у файлі разом із самим зображенням, що і забезпечує ідентичність копії оригіналу при перенесенні на інший комп'ютер.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]