Ганка Коренець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Текст вилучений зі статті через підозру в порушенні авторських прав
Copyright.svg

Текст, що раніше перебував на цій сторінці, запідозрено в порушенні авторських прав на текст із таких джерел:

http://old.plast.org.ua/sto/korenets/

Дата, коли було знайдено порушення: 5 листопада 2019.


Тому, хто повісив цей шаблон:

На сторінку обговорення користувача, який розмістив цю статтю, варто додати повідомлення {{subst:nothanks cv|Ганка Коренець|url=http://old.plast.org.ua/sto/korenets/}} --~~~~.


Ambox important.svg До уваги користувача, який розмістив цю статтю

Не редагуйте статтю зараз, навіть якщо ви збираєтеся її переписати. Додержуйтеся вказівок нижче.

 1. Напишіть хоча б гарний накид статті на цій підсторінці. Зверніть увагу: не треба копіювати текст, що порушує авторські права, на зазначену підсторінку й редагувати його. Якщо ви взялися за написання нової статті, не забудьте сповістити про це на сторінці обговорення.
 2. Залиште все як є, і тоді статтю буде вилучено.

У випадку, якщо новий текст написано не буде, цю статтю буде вилучено через тиждень після появи цього попередження (детальніше див. документацію шаблону).

Вихідний текст цієї статті з можливим порушенням копірайту можна знайти в історії змін.

Зверніть увагу, що розміщення у Вікіпедії матеріалів, автор яких не надав явного дозволу на їхнє використання відповідно до ліцензії GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons із зазначенням автора / розповсюдження на тих самих умовах, може бути порушенням законів про авторське право. Користувачів, які додають до Вікіпедії такі матеріали, може бути тимчасово позбавлено права редагувати статті.

Незважаючи ні на що, ми завжди раді вашим оригінальним статтям.

Дякуємо.


Цю сторінку внесено до категорії Вікіпедія:Можливе порушення авторських прав.

Ганка Коренець (2 квітня 19076 листопада 1993) - пластунка; активний член Таємного Пласту; фармацевт.

Біографія[ред. | ред. код]

Ганка Коренець народилася у 1907 році у шанованій львівській родині. Її батько, Денис Коренець, був директором Торговельної школи, членом кількох освітніх та господарських товариств, а мати, Ольга з Добрянських, була громадською діячкою і письменницею. Ганка мала дві сестри: старшу — Стефу, що була лікарем, та молодшу — Марту, маґістра права. Сама Ганка навчалася у гімназії сестер Василіянок у Львові, а згодом закінчила фармацевтичний факультет у Познані.

У віці 13 років Ганка стала пластункою і членкинею юнацького гуртка «Меви» 2-го куреня УПЮ ім. Марти Борецької у Львові. Саме юначки гуртка «Меви», а серед них і Ганка, стали ініціяторками створення куреня «Ті, що греблі рвуть» на зламі 1926 — 1927 років. Невдовзі до них долучилися колишні юначки з деяких інших гуртків куреня ім. Марти Борецької: «Калина», «Рожі», «Ластівки», колишні юначки куреня УПЮ ч.3 ім. Княгині Ярославни зі Львова, а також пластунки з Самбора і Тернополя. У 1928 році гурток був сформований у Варшаві. Назву куреня обрали під впливом творчости Лесі Українки, а її ширша інтерпретація — «Ті, що греблі рвуть на застоялих водах громадянського життя».

З 1927 року Ганна займалася вихованням пластунок-юначок, а в 1929 — 1930 роках очолювала Реферат Уладу Пластунок Юначок у Верховній Пластовій Команді.

Після розв'язання польською владою Пласту у вересні 1930 року вона стає постійно активним членом таємного Пласту. Від 1933 року провід таємного Пласту діяв як Пластовий Центр, у складі якого також працює Ганка.

У 1933 році Ганка Коренець разом зі своїми подругами з куреня «Ті, що греблі рвуть» Уляною Сітницькою і Славкою Турчан бере участь в інструкторському старшопластунському таборі на Соколі.

Після короткої перерви у 1934 —1939 роках Гандзя знову входить до складу Пластового Центру і працює у ньому до 1944 року. Як згадує пл. сен. кер. Яро Гладкий, у цьому часі Пласт діяв у рамках різних товариств, найважливішим з-поміж яких було Товариство Охорони Дітей і Опіки над Молоддю під проводом доктора Маркіяна Панчишина. В рамках цього товариства була заснована секція молоді під назвою Комісія Виховних Осель і Мандрівок Молоді (КВОММ) під керівництвом проф. Гната Павлюка. Ця Комісія була найважливішою устроєвою одиницею таємного Пласту. До складу проводу КВОММу входила й Гандзя.

У 1935 і 1936 роках Ганка була коменданткою вишколу у виховних таборах у Космачі й Брустурах на Гуцульщині.

У спогадах Яра Гладкого знаходимо інформацію про те, що Ганка Коренець була співорганізаторкою ідеологічної групи «Вогні» — устроєвої одиниці нелеґального Пласту, організованої зі старших пластунів Львова з метою ідеологічного вишколу. Вона теж співпрацювала з жіночим спортовим клубом «Стріла» у Львові, де гуртувалися пластунки для фізичного виховання.

Коли розпочалася Друга світова війна, Ганка Коренець разом з іншими членами куреня «Ті, що греблі рвуть» продовжила активну працю з юнацтвом у Виховних Спільнотах Української Молоді (ВСУМ), що заступили Пласт під час окупації німцями Західної України і діяли як складова одиниця нелеґального Пласту у 1941 — 1945 роках. В цей період «Греблі» проводили табори для юначок (1941 — 1944 роки) та допомагали у праці Українського Червоного Хреста.

У 1945 — 1946 роках «Греблі» активно долучаються до відбудовиї Пластової організації у Німеччині та Австрії, а також відновлюють курінь УПС ч.2 «Ті, що греблі рвуть». В той час багато «Гребель» займають провідні посади у Пласті. З 1945 року Гандзя була членом проводу Союзу Українських Пластунів Еміґрантів (СУПЕ), а з 1947 року входила до складу проводу Головної Пластової Старшини Союзу Українських Пластунів у Німеччині. У 1947 — 1949 роках Ганка Коренець працювала на посаді заступниці Головної Комендантки Пластунок.

У 1949 — 1950 роках з рухом переселення українських еміґрантів «Греблі» переїжджають до різних країн світу. Ганка Коренець опиняється у Сполучених Штатах Америки, де одразу продовжує активну роботу в Пласті. У 1954 — 1957 і 1958 — 1966 роках вона обрана до складу Головної Пластової Ради, а також була референткою вишколу в КПС та працювала на посаді голови ідеологічної комісії Другого Пластового Конґресу.

За свою працю Ганка Коренець була відзначена орденом святого Юрія в золоті та Хрестом Заслуги за Значне Діло.

Окрім праці в Пласті Ганка Коренець також була активною у громадській праці: у Союзі Українок та у Товаристві за признання УКЦеркві Патріярхату.

У Вістовику, виданому взимку 1988 — 1989 років, Ганка пише до членкинь куреня «Ті, що греблі рвуть»: «Я пластувала з вірою у пластові виховні ідеали, і тепер у мене глибока віра і надія, що пластове виховання у любові до Бога і України допоможе нашій молоді на поселеннях задержати свою українську ідентичність з українською культурою та життям українських громад. Дасть Добрий Бог вирости поколінню, що наші пластові ідеали перенесе на звільнені землі наших предків».

Ганка відійшла на Вічну Ватру 6 листопада 1993 року. У виданні куреня «Ті, що греблі рвуть» з нагоди першої річниці смерти Ганки Коренець Оленка Юрчук напише про неї: «Вона була пластункою у повному розумінні цього слова. Навіть у неформальному пластуванні з близькими приятелями переважає суцільний діялог на теми пластової ідеології і майбутности Пласту. Все стреміння до вищого; жадні течії зовнішнього світу не могли відвернути її уваги від засад Пластової Присяги і Пластового Закону, якими вона керувалася ціле життя. Ми, хто її пам'ятаємо, пригадаймо собі її милу усмішку і тиху рішучість, та всі разом берім приклад з неї у дальшій праці серед пластової молоді».http://old.plast.org.ua/sto/korenets/

Курінь ч.54 ім. Ганки Коренець[ред. | ред. код]

Курінний провід:[ред. | ред. код]

 • Зв’язкова - ст. пл. вірл. Ірина Буртик
 • Курінна - пл. уч. Анна Єршова
 • Заступник курінної - пл. пр. Cоломія Серант
 • Писар - пл. уч. Віця Невинна
 • Скарбник - пл. роз. Оксана Синицька

Гуртки:[ред. | ред. код]

 • ч. 7 ''Мавки ''
 • ч. 8 "Незабудки"
 • ч. 10 "Альви"
 • ч. 11 "Валькірії"
 • ч. 12 "Бешкетниці"
 • ч. 13 "Мандрівниці"

Джерела:[ред. | ред. код]

http://old.plast.org.ua/sto/korenets/