Ганноверський союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ганноверський союз
Типміжнародний договір
Підписано3 вересня 1725
МісцеГанновер
СторониВелика Британія, Французьке королівство і Королівство Пруссія
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Місце укладання Ганноверського союзу — замок Херренхаузен

Ганноверський союз (англ. Treaty of Hanover) — оборонний союз, укладений 3 вересня 1725 в розташованому неподалік Ганновера замку Херренхаузен між Великою Британією, Францією та Пруссією. Союз став противагою австро-іспанському альянсу (Віденський союз), учасники якого прагнули вирішити на свою користь торговельно-політичні протиріччя з Англією та Францією.

Обидва союзи активно шукали собі нових союзників. 9 серпня 1726 до Ганноверського союзу приєдналася Голландія, 14 травня 1727Швеція, згодом — і Данія. У той же час, у 1726 Пруссія вийшла з альянсу і приєдналася до Віденського союзу.

Незважаючи на готовність держав розпочати війну, напружена обстановка вилилася лише в невдалу облогу іспанцями Гібралтару, що належав Великій Британії, в 1727. Надалі англо-французькій дипломатії вдалося розладнати австро-іспанський союз, уклавши в 1729 з Іспанією Севільський договір, в якому Англія і Франція поступалися іспанцям з усіх спірних питань. З іншого боку, під час Суассонського конгресу, що відкрився влітку 1728, та підписання Севільського договору між Англією та Францією виявились глибокі політичні та економічні протиріччя.

На початку 1730 Віденський і Ганноверский союзи формально продовжували існувати, проте вони не представляли згуртованих блоків. Англія та Данія поступово зближалися з Австрією і намагалися нормалізувати відносини з Росією, яка також приєдналася до Віденського союзу. Франція виявилася практично в ізоляції. У Європі складалася нова розстановка сил.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Nordisk familjebok. B. 32. Stockholm, 21.
  • Історія зовнішньої політики України Росії. XVIII ст. - М., 2000.

Література

[ред. | ред. код]
  • Jansson H. Sveriges accession till Hannoverska alliansen. - Uppsala, 1893.

Див. також

[ред. | ред. код]