Ганс Якоб Крістофель фон Гріммельзгаузен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ганс Якоб Крістофель фон Гріммельзгаузен
нім. Hans Jacob Christoffel von Grimmelshausen
Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen.jpeg
Народився червень 1622
Гельнгаузен, Дармштадт, Гессен, Німеччина
Помер 17 серпня 1676(1676-08-17)[1] (54 роки)
Ренхен
Громадянство
(підданство)
Німеччина
Діяльність письменник, романіст
Особ. сторінка grimmelshausen.org

CMNS: Ганс Якоб Крістофель фон Гріммельзгаузен на Вікісховищі

Ганс Якоб Крістофель фон Гріммельзгаузен (нім. Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen; 1624—1676) — творець барокового низинного роману. Творча і трагічна особистість.

Народився під час війни, юність його припала саме на пік війни. У віці трьох років став круглим сиротою, його виховання взяв на себе полк. Брав участь у походах у ролі пажа, потім вже як воїн. По закінченню війни мандрував різними країнами, воював. Працював також чиновником. Відсутність нормальної освіти компенсував самоосвітою. Написав видатний твір класицизму «Сімпліцій Сімпліцисімус». Писав загалом шванки (сатирико-дидактичний жанр). Йому притаманні: антивоєнна тема та сатира.

Вважав, що треба зображувати образи точки зору, а не персонажі.

«Сімпліций Сімпліцисімус»[ред. | ред. код]

Виданий у 1669 році. Описує людину-пікаро (що не знає свого коріння).

Назва перекладається як «простіше простого». Перші чотири роки знайденої дитини пройшли у любові до природи і людей. Ніхто не знає хто ця дитина. Відбувається ілюзія спокою, бо йде війна, що скоро доходить і до селища, де живе хлопчик. Автор стає на сторону селян, над якими знущаються. Поєднує гумор і сум. Вчинки оточуючих втрачають здоровий глузд.

Доля кидає сироту в ліс. Самітник, що живе там, бере на себе виховання хлопчика. Солдат цей втратив все на війні, тому вирішив усамітнитися, жити на лоні природи. Згодом виявляється, що сирота — син солдата, який вижив у війні. Солдат виховує сина. Хоче, щоб він був ідеальним громадянином. Але цей громадянин може бути ідеальним тільки для ідеального суспільства.

Відношення людей до Сімпліція негативне, з нього сміються, адже людина не може бути настільки люблячою і наївною. Він стає блазнем для війська. Сімпліций бачить уві снах філософські ідеї. Автор проводить героя різними країнами. Показує, що немає щасливих у світі. Люди божеволіють або вчаться пристосовуватися. Після війни Сімпліцій перепробував багато професій, але душевно залишився калікою. Не зміг скласти родину і залишився самітником жити на безлюдному острові. Зрештою Сімпліцій знаходить спокій з самим собою. Герой відмовляється прийняти світ з його законами.

Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen bw.jpeg

Автор показує еволюцію героя. Боротьба добра і зла спотворює його душу. Він ще за життя пережив своє пекло. Під кінець життя його вже не можна назвати простим і наївним. Автор показує шлях Сімпліція як шлях до деградації.

Теми, вибрані у творі, виявилися актуальними на той час. І віднесли твір до низинного бароко. Тогочасний читач полюбив цей твір за несподіванки. Після виходу твору з'явилося чимало наслідувань, але жодне з них навіть не стоїть поряд з «Сімпліцисімусом».

Українські переклади[ред. | ред. код]

Повного перекладу роману Гріммельгаузена українською мовою досі не існує. Публікувалися лише уривки, перекладені Миколою Лукашем.

  • Гріммельсгаузен Г.-Я.К. Пригоди Простака Простаковича (Уривки): Пер. з нім. // Україна. – 1988. – № 50. – С. 16-17.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.

Література[ред. | ред. код]

  • (рос.) Пуришев Б. Очерки немецкой литературы 15—17 вв. — М.: Государственное издательство художественной литературы, 1955. — С. 341—374.
  • (рос.) История немецкой литературы. — М.: Издательство АН СССР, 1962.