Гаочан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Руїни Гаочана

Гаочан (高昌 Gāo-chāng) — стародавня військова колонія, заснована хуннськими правителями у I ст. до Р. Х.. в Турфанській западині, за 30 км від сучасного Турфану. Один з перших центрів буддизму на території Китаю (поблизу — Безекликська печера тисячі будд). Руїни вперше були досліджені на початку XX століття Альбертом фон Лекока.

З 439 р. цитадель останніх правителів держави Північна Лян. У 460 р. взята жужаньскимі військами, які заселили оазис переселенцями з Китаю. Кілька разів переходила з рук в руки між дінлін і тюрками.

Після заснування у Китаї династії Тан в Гаочан стали стікатися прихильники скинутої династії Сун. У 628 р. через Гаочан проїжджав відомий паломник Сюаньцзан. У 640 р., як пише Л. Н. Гумільов, місто зазнав нападу армії танського імператора: Імперські війська підійшли до столиці, засипали рів і закидали місто камінням з облогових знарядь. Молодий князь з'явився у імперський табір, благаючи прийняти капітуляцію, але головнокомандувач дав сигнал до нападу, і з Гаочаном було покінчено. Швидкість, з якою імперська армія взяла гаочанську фортецю, справила на місцевих жителів неабияке враження. Двадцять два міста здалися без бою.

Розорена Гаочан була перетворена на фортецю Танської імперії (під назвою Січжоу). У зв'язку з настанням пустелі оаза знелюдніла та остаточно жителями залишили її у XIV столітті.