Гоу I (імператор Сун)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Гао-цзун (Сун))
Перейти до: навігація, пошук
Гао-цзун
Songgaozong.jpg
Народився 12 червня 1107(1107-06-12)
Помер 9 листопада 1187(1187-11-09) (80 років)
Громадянство (підданство) Китай
Ім'я при народженні Чжао Гоу
Діяльність поет, письменник, Імператорський принц Японії, правитель і Імператор
Титул імператор
Посада Імператор Китаю
Термін 1127—1162
Попередник Цінь-цзун
Наступник Сяо-цзун
Батько Хуей-цзун
Мати імператриця Сянжен
Рід Чжао
Брати, сестри Princess Yanguo[d], Q22131062?, Renfu Diji[d], Yifu Diji[d], Baoshu Diji[d], Xishu Diji[d], Baofu Diji[d], Q16603534?, Q16603565?, Q16603591?, Princess Fujin[d], Hefu Diji[d], Xianfu Diji[d], Shoushu Diji[d], Q16603727?, Princess Shunde[d], Ande Diji[d], Anshu Diji[d], Chongde Diji[d], Lingfu Diji[d], Q8253422?, Kangshu Diji[d], Jiade-diji[d], Ningfu Diji[d], Rongde Diji[d], Q11073085?, Q11073244?, Q11073435?, Huifu Diji[d], Princess Cheng[d], Q11079363?, Princess Xianfu[d], Zhao Huanhuan[d], Yongfu Diji[d], Цінь-цзун, Zhao Zhen[d], Zhao Kai[d], Zhao Shu[d], Чжао Чен[d], Zhao Pu[d], Zhao Di[d], Zhao E[d], Zhao Wo[d], Zhao Bing[d], Zhao Xu[d], Zhao Cong[d], Zhao Cai[d], Zhao Gong[d], Zhao Xiang[d], Zhao Ji[d], Zhao Shi[d], Zhao Chan[d], Zhao Ji[d], Zhao Mu[d], Zhao Yue[d], Zhao Yang[d], Zhao Tan[d], Zhao Yu[d], Zhao Chun[d], Zhao Zhi[d], Zhao Si[d], Zhao Tong[d], Zhao Zhu[d], Zhao Ji[d], Zhao Qi[d], Zhao Jian[d], Zhao Yi[d] і Zhao Dong[d]
Дружина 2 імператриці
Діти 1 син та 5 доньок
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Гао-цзун (*高宗, 12 червня 1107 —9 листопада 1187) — 10-й імператор з династії Сун та 1-й володар Південної Сун у 11271162 роках.

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Походив з імператорського роду Чжао. Дев'ятий син імператора Хуей-цзуна. При народжені отримав ім'я Гоу. Про молоді роки мало відомо. Значну частину проводив у власному маєтку. Після поразки армії Сун у 1126 році деякий час знаходився як заручник у чжурчженів. По поверненю отримав м. Цічжоу (у сучасній провінції Хебей) з наказом зібрати війська для допомоги Кайфену в обороні від ворога. Втім Чжао Гоу не виконав цього наказу. Лише у 1127 році здійснив невдалу спробу допомогти обложеному Кайфену, втім марно.

Володарювання[ред.ред. код]

Після цього втік на південь — до Нанкіну, де оголосив себе новим імператором Сун, прийнявши ім'я Гао-цзун. Цей рік означено як початок епохи південна Сун. Спочатку ставка володаря розташовувалася у м. Ханькоу, у 1127 році її перенесено до Янчжоу, у 1129 році імператор перебрався до Лін'аня. У 1130 році почалося повстання неподолік оз. Дунтін, вождь якого проголосив себе імператором Чу.

У 1131 році столицю держави остаточно було перенесено до Лін'аня (сучасне м.Ханчжоу). Спочатку при його дворі вплив мали військовики, які намаглися відвоювати у ворога північні землі. Китайські військовики Лі Ган, Цзун Цзе, Юе Фей, Хань Шіцзун, Ю Юнвень провели низку вдалих військових кампаній.

Водночас для посилення своїх позицій у Східній Азії за накзом імператора було проведено значні роботи зі зміцнення морської могуті імперії. У 1132 році було створено перший постійний флот Китаю (120 суден з 3 тисячами вояками). Він базувався у м. Дінхай. Планувалося, флот, який мав змогу заходи у великі річки, повинен був допомогти здолати чжурчженів. Втім деякий час він перебував у бездіяльності. У 1135 році вдалося придушити повстання біля Дунтін.

У 1138 році було укладено мир з державою Цзінь, згідно з якого Сун отримувала частину колишніх земель (територія сучасних провінцій Хенань й Шеньсі). Втім у 1140 році чжурчжені знову почали війну проти Сун. У цій війні відзначився Юе Фей, який завдав поразок ворогові у битвах при Бочжоу та Сучжоу (сучасна провінція Аньхой). Також успішно діяли сунські війська у 1141 році.

Незабаром, того ж року, Гао-цзун відмовився від активної зовнішньої політики, бажаючи укласти мир з державою чжурчженів Цзінь. Вагомою причиною цього був острах, що у випадку перемоги доведеться відмовитися від влади, повернувши трон зведеному братові Цінь-цзуну. Тому Гао-цзун деяких генералів відправив у відставку, а деяких стратив за небажання відступати на південь. Водночас Гао-цзун у 1141 році уклав мирний договір (так званий Шаосінський мир) із Цзінь, згідно з яким зобов'язався сплачувати щорічну данину у 250 тисяч унцій срібла та 250 тисяч рулонів шовку, що було набаго менше ніж сплачували колишні імператори Сун.

В цей час Гао-цзун піклувався про відновлення та розбудову комерції. Велику увагу приділяв містам, зовнішній торгівлі. При підтримці імператорами провідними економічними центрами стають Цюаньчжоу, Гуанчжоу і Сямень. Китайські торгові кораблі сягають Індії, Цейлону (на заході), островів Суматра та Ява (на півдні), Кореї та Японії (на сході).

Багато часу імператор приділяв поліпшення соціальних послуг та стану підданих. У 1141 були створені постійні пожежні служби. У столиці для збереження спокою відкрито 23 дома терпимості (ваше) для солдатів. За наказом Гао-цзуна побудовано громадські лазні при буддистських монастирях. У 1143 році відбулася масштабна реорганізація державних лікарень, що сприяло поліпшеню якості лікування для середніх та бідних станів.

Тривалий час держава Сун знаходилася у мирі із сусідами. Лише у 1161 році війська чжурчженів знову рушили на південь. Втім протягом року у битвах при Тандао та Кайші 9уздовж ріки Янцзи) при підтримці військового флоту сунська армія завдала ніщивної поразки ворогові. 24 липня 1162 року Гао-цзун зрікся влади на користь названого сина Чжао Шеня.

Останні роки[ред.ред. код]

Після відходу від влади значну увагу приділяв написаню віршів, каліграфії, а також підтримці культурних діячів свого часу. Гао-цзун був талантовитим поетом. найбільш відоми віршем є «Чотиривірш про Небесну гору». Каліграфія Гао-цзуна стала основою для наслідування, зокрема відомим майстром епохи Юань Чжао Менфу. Вона відзначалася витонченістю, інтенсивністю руху, елегантністю, пензель проводився цілком природно і спокійно.

Джерела[ред.ред. код]

  • Peter Allan Lorge (2005). War, politics and society in early modern China, 900–1795. Taylor & Francis. p. 55. ISBN 0-415-31690-1.