Гаральд II Сірий Плащ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гаральд II Сірий Плащ
норв. Harald Gråfell
Народився 935
Норвегія
Помер 970
Галс[d], Ольборґ, Північна Ютландія, Данія
·загиблий у бою
Країна Норвегія
Діяльність монарх
Посада монархія Норвегіїd
Конфесія скандинавське язичництво
Рід Список королів Норвегії з династії Інглінгів (Харфаргів)
Батько Ейрік Кривава Сокира[1]
Мати Гуннхільд Конунгамодір
Брати, сестри Gamle Eirikssend і Ragnhild Eriksdotterd

Гаральд II Сірий Плащ (д/н — 970) — король Норвегії з 961 до 970 року. Походив з династії Інґлінґів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Ейріка I, короля Норвегії, та Гуннхільди, доньки короля Ґорма Старого. Про молоді роки його мало відомостей. після смерті батька у 954 році намагався захопити владу у країні, проте марно. Він втік до свого діда до Данії. У 955 році зібравши військо Гаральд зробив ще одну спробу відняти корону у Гокона I, короля Норвегії, але у битві при Растаркалві був розбитий. Після цього Гаральд повертається до Данії. Тут він чекав слушної нагоди знову почату боротьбу за владу у Норвегії. Скориставшись падіння популярності Гокона I за намір впровадити християнство, Гаральд у 961 році починає нову війну. Цього разу він розбив війська свого супротивника у битві при Фіт'ярі, під час якої загинув й Гокон I.

Ставши королем, Гаральд II визнав васальну залежність від Гаральда I, короля Данії. Після цього почав боротися за владу над усією країною, адже спочатку Гаральд II володарював лише у східній Норвегії. Поступово знищуючи могутніх гевдинґів, в першу чергу Сіґурда Гоконсона, Трюґґве Олафсона, Ґудреда Бьєрсона, Гаральд II зумів підкорити більшість Норвегії.

Водночас для поповнення своєї скарбниці Гаральд II почав впроваджувати нові податки, а також здійснив декілька морських загарбницьких походів. Особливо успішною була військова кампанія до Беармії. Значні кошті, здобуті таким чином, допомогли Гаральду II збільшити свою дружини. відчуваючи себе більш могутнім король Гаральд перестав себе вважати данським васалом.

Все це викликало незадоволення королем Гаральдом. Тому виникла змова, під час якої у Галсі (Лімфйорд) Гаральда II було вбито Гоконом Сіґурдсоном, ярлом Хладіра та сином Сіґурда Гоконсона. після цього Норвегія підпала під владу Гаральда I Данського.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Krag, Claus Harald Gråfell in Norsk biografisk leksikon 2. utg. Bd 4, 2001.