Гаррі Поттер і Методи Раціональності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Гаррі Поттер і Методи Раціональності»
HP - Harry Potter wordmark.svg
Автор Елізер Юдковський
Назва мовою оригіналу Harry Potter and the Methods of Rationality
Країна США США
Мова англійська
Тема Раціональність
Жанр фентезі
Видавництво Less Wrongd
Видано 28 лютого 2010 року[1]
Перекладач(і) Яценко Кирило, Ельвіра Ізмаілова, Охрим Володимир, Єгор Поляков, Малярчук Олександр
Тип носія онлайн

«Гаррі Поттер і Методи Раціональності» (ГПІМР) (англ. Harry Potter and the Methods of Rationality, HPMOR) — книга фанфік Елізера Юдковського, в якій Гаррі Поттер вихований як раціоналіст[2], і застосовує науковий метод до світу магії[3]. Книга публікувалася онлайн, розділ за розділом з 2010 до 2015[4][1].

На відміну від книжок Джоан Роулінг, в якій Гаррі виховується в жорстокій сім'ї Дурслів, в цій версії історії Гаррі виховується в сім'ї науковця з Оксфорду, і знає багато про науку і раціональне мислення ще до того як дізнатись про магію і відправитись до Гоґвортсу[5].

Сюжет[ред. | ред. код]

Петунія вийшла заміж не за Вернона Дурсля, а за професора Майкла Верреса, і коли біологічні батьки Гаррі загинули, вони всиновили хлопця.

Далі короткий зміст і тлумачення деяких місць розділів книги.

Розділ 1. День вкрай низької ймовірності[ред. | ред. код]

Коли Гаррі отримує листа з Гоґвортсу, тато налаштований скептично, і свідчення Петунії що магія існує пояснює холодним читанням[en] та іншими фокусами, що провокує суперечку. Гаррі пропонує не сперечатися, а провести експеримент, а матері щоб вмовити батька на експеримент пропонує звернутись до авторитету Фейнманівських лекцій з фізики, проте його ніхто не слухає. Гаррі самостійно пише відповідь на листа, і питає в мами, як згідно її теорії відправити листа до Гоґвортсу. Виявляється щоб зв'язатись з магічним світом, потрібна магічна сова, що дуже розчаровує Гаррі, бо з цього випливає що мамина теорія нефальсифіковна за Поппером. Проте на допомогу приходить сусідка — місіс Фіґ, яка погоджується передати листа.

Розділ 2. Все, у що я вірю, — хибне[ред. | ред. код]

В гості приходить Мінерва Макґонеґел, аби показати магію і допомогти Гаррі підготуватись до навчання у Гоґвортсі. Вона демонструє левітацію, а потім перетворюється на кішку. Останнє найбільш вражає Гаррі, бо порушує закон збереження енергії, і він розуміє що його уявлення про світ і його закони — хибне. Гаррі має намір дослідити світ магії і виявити нові закони, тому погоджується почати навчання.

Розділ 3. Порівнюючи реальність з її альтернативами[ред. | ред. код]

Гаррі і Мінерва відвідують «Дірявий казан», де всі звертають увагу на Гаррі, несподівано для нього самого. Щоб пояснити таку славу, Мінерва каже що Гаррі повинен дізнатись про смерть його біологічних батьків.

Коли вони чимчикують алеєю Діагон, де продаються чарівні товари, Гаррі здається ніби він переглядає список магічних предметів гри Dungeons & Dragons, і він уважно переглядає все довкола, аби не пропустити предмети що дозволяють створити нескінченний цикл бажань з цієї гри [6]. Проте увагу Гаррі раптово захоплює книгарня, він бездумно звертає до неї, поки його не зупиняє Мінерва, яка зауважує що така поведінка характерна для Рейвенклов, і якщо він таки потрапить в цей гуртожиток, то там буде окрема бібліотека на додачу до шкільної бібліотеки.

Гаррі дізнається історію Того-Кого-Не-Можна-Називати, який поневолював магічну Британію і зустрічав мало опору через те що ніхто не хотів протистояти першим. Гаррі пояснив це собі ефектом свідка[en] і дифузією відповідальності[en].

Розділ 4. Гіпотеза ефективного ринку[ред. | ред. код]

Гаррі і професорка Макґонеґел відвідують родинне сховище Поттерів у банку Ґрінґотс. Гаррі дізнається що золоті і срібні монети зроблені зі справжнього дорогоцінного металу і банк отримує від емісії лише невеликий фіксований сеньйораж. Також між обмінний курс між срібними серпиками і золотими галеонами фіксований. Гаррі занотовує собі на майбутнє що якщо проводити валютний арбітраж між маглівським та чарівним ринками дорогоцінних металів, то можна досить просто заробляти.

Гаррі проводить розрахунок Фермі[en] щоб оцінити кількість монет в купі золота у сховищі і оцінює свій статок у сорок тисяч ґалеонів або два мільйони фунтів стерлінгів.

Професорка Макґонеґел дозволяє Гаррі забрати невелику суму, хоча Гаррі вперто переконує її що знадобилося б більше.

Розділ 5. Фундаментальна помилка атрибуції[ред. | ред. код]

Продовжуючи прогулянку алеєю Діагон Гаррі отримує подяки за те що врятував світ від Відомо-Кого. Гаррі каже професорці, що люди не повинні дякувати, бо через фундаментальну помилку атрибуції пояснюють перемогу над Відомо-Ким якимись особливими здібностями Поттера, в той час як це скоріш за все просто щасливий збіг обставин.

Щоб маґлівський одяг Гаррі не привертав увагу, професорка Макґонеґел вирішує відвести його до крамниці мадам Малкін, щоб придбати мантію, а сама, поки з Гаррі знімають мірки вирішує розвіятись в барі напроти.

Розділ 6. Омана планування[ред. | ред. код]

« Те, що сталося особисто зі мною, є лише випадком із життя[en], — пояснив Гаррі, — Воно не має тієї ж ваги, що й перевірена[7], рецензована стаття в науковому журналі про контрольоване дослідження[en] з випадковим поділом[en] на групи[en], багатьма піддослідними, високим впливом досліджуваних явищ[en] і статистичною значущістю. «

Віддяка[ред. | ред. код]

Сприйняття[ред. | ред. код]

Робота знайшла відгук у Девіда Бріна[8], Ракеля Аарона[9][10], Робіна Хенсона[11] Аарона Шварца[12], Еріка Раймонда[13].


Див. також[ред. | ред. код]

 • Світ Софії — дитячий детектив що одночасно є підручником з історії філософії

Зноски[ред. | ред. код]

 1. а б Harry Potter and the Methods of Rationality Chapter 1: A Day of Very Low Probability, a harry potter fanfic. FanFiction.Net[en]. Процитовано 2016-12-29. 
 2. Miller, James D. (2013-08-21). Singularity Rising: Surviving and Thriving in a Smarter, Richer, and More Dangerous World. BenBella Books, Inc. ISBN 978-1-936661-78-7. 
 3. Packer, George (28 листопада 2011). No Death, No Taxes. The New Yorker. Процитовано 27 грудня 2016. 
 4. Whelan, David (2 березня 2015). The Harry Potter Fan Fiction Author Who Wants to Make Everyone a Little More Rational. Vice[en]. Процитовано 2016-12-29. 
 5. Baude, Will (14 березня 2015). Harry Potter and the Methods of Rationality is complete, and it is excellent. Washington Post. Процитовано 2016-12-29. 
 6. adnd - Infinite wish combo using 3 items - Role-playing Games Stack Exchange. Процитовано 2016-12-30. 
 7. в оригіналі replicated, що точніше перекладається як відтворювана
 8. David Brin (2010-06-21). CONTRARY BRIN: A secret of college life... plus controversies and science tablefix. Davidbrin.blogspot.com. Процитовано 2012-08-31. 
 9. Authors (2012-04-02). Rachel Aaron interview (April 2012). Fantasybookreview.co.uk. Процитовано 2012-08-31. 
 10. Civilian Reader: An Interview with Rachel Aaron. Civilian-reader.blogspot.com. 2011-05-04. Процитовано 2012-08-31. 
 11. Hanson, Robin (2010-10-31). Hyper-Rational Harry. Overcoming Bias. Процитовано 2012-08-31. 
 12. Swartz, Aaron. The 2011 Review of Books (Aaron Swartz's Raw Thought). archive.org. Процитовано 2013-04-10. 
 13. Harry Potter and the Methods of Rationality. Esr.ibiblio.org. 2010-07-06. Процитовано 2012-08-31. 

Посилання[ред. | ред. код]