Гаррі Трумен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гаррі С. Трумен
Harry S. Truman
Гаррі С. ТруменHarry S. Truman

Час на посаді:
12 квітня 1945 — 20 січня 1953
Попередник Франклін Делано Рузвельт
Наступник Дуайт Девід Ейзенхауер

Час на посаді:
20 січня 1945 — 12 квітня 1945
Президент Франклін Делано Рузвельт
Попередник Генрі Воллес
Наступник Олбен Барклі

Народився 8 травня 1884(1884-05-08)
США США, Ламар, Міссурі
Помер 20 січня 1972(1972-01-20) (87 років)
США США, Канзас-Сіті, Міссурі
Виборчий округ Міссурі
Політична партія Демократична партія США
Дружина Бесс Воллес Трумен
Професія фермер, дрібний бізнесмен
Релігія Баптист
Підпис Harry S. Truman signature.png

Га́ррі С. Тру́мен (англ. Harry S. Truman) (* 8 травня 1884 — 20 січня 1972) — 33-й президент Сполучених Штатів (19451953).

Обраний віце-президентом 1944 року, заступив Франкліна Рузвельта на посаді президента після смерті останнього у квітні 1945 року і був переобраний в 1948 році.

Під час Першої світової війни Трумен служив офіцером артилерії. Після війни він став частиною політичної машини Тома Пендергаста і обраний комісіонером округи у штаті Міссурі, а потім сенатором США від штату Міссурі в 1934 році. Після того, як він отримав національну популярність в ролі голови військового комітету Трумена, він замінив віце-президента Генрі Воллеса у ролі кандидата у віце-президенти на виборах 1944 року та отримав посаду коли Рузвельт виграв вибори.

Трумен зіткнувся з значними труднощами у внутрішніх справах США. Безладна реконверсія економіки Сполучених Штатів була відзначена гострими нестачами, численними страйками, а також проходженням закону Тафт-Хартлі не зважаючи на вето. Він розстроїв всі передвиборні прогнози своїм обранням в 1948 році, отримавши підтримку у своєму знаменитому турі «Свисток-Стоп» сільськими районами Америки. Після свого обрання він зміг провести лише одну з пропозицій, що містилася в його програмі «Чесна угода». Він використовував виконавчі накази для початку десегрегації збройних силах США, і для запуску системи перевірок лояльності для усунення тисяч комуністичних прихильників з урядових установ, хоча він рішуче заперечував проти обов'язкової клятви вірності для державних службовців. Ця позиція призвела до звинувачень його адміністрації у м'якому відношенні до комунізму. Правління Трумена було насичене подіями у міжнародних справах — завершення Другої світової війни, його рішення про застосування ядерної зброї проти Японії, заснування Організації Об'єднаних Націй, план Маршалла по відновленню Європи, доктрина Трумена у стримуванні комунізму, початок холодної війни, створення НАТО, а також Корейська війна. Корупція в адміністрації Трумена досягла уряду і високопоставлених співробітників Білого Дому. Республіканці зробили корупцію одним з центральних питань у виборній кампанії 1952 року.

Трумен, манери якого дуже відрізнялись від патриціанського Рузвельта, був народним, невибагливим президентом. Він популяризував такі словосполучення, як «the buck stops here» (вся відповідальність на мені) та «If you can't stand the heat, you better get out of the kitchen» (Взявся за гуж, не кажи, що не дуж)."[1]. Він перевершив низькі очікування багатьох політичних спостерігачів, які порівнювали його несприятливо з високо оцінюваним попередником. На різних етапах свого президентства Трумен отримав як найвищий так і найнижчий рейтинги схвалення громадськості в історії президентів.[2][3][4] Незважаючи на негативну громадську думку в ході перебування на посаді, популярна та наукова оцінки його президентства стали більш позитивним після його відходу з політики, а також публікації мемуарів Трумена. Легендарна перемога Трумена в 1948 році над Томасом Дьюї всупереч всім політичним прогнозам зазвичай пригадується слабкими кандидатами у президенти. Вчені послідовно давали оцінку Трумену як одному з найвидатніших президентів США.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник:
Франклін Рузвельт
19331945
Seal of the President of the United States.svg
33-й Президент США

12 квітня 194520 січня 1953
Наступник:
Дуайт Ейзенхауер
19531961
Попередник:
Генрі Воллес
US Vice President Seal.svg
34-й Віце-президент США

20 січня 194512 квітня 1945
Наступник:
Олбен Барклі