Гартмут Нордсік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гартмут Нордсік
Hartmut Nordsieck
За роботою з колекціями Зенкенбергського природничого музею[en], 2008
За роботою з колекціями Зенкенбергського природничого музею[en], 2008
За роботою з колекціями Зенкенбергського природничого музею[en], 2008
Народився4 січня 1940(1940-01-04)
Hermsdorfd, Райнікендорф, Берлін, Третій Райх
Помер24 жовтня 2022(2022-10-24) (82 роки)
Франкфурт-на-Майні, Дармштадт, Гессен, Німеччина
КраїнаНімеччина Німеччина
Діяльністьмалаколог
Alma materКельнський університет
Галузьзоологія, малакологія, педагогіка
ЗакладГімназія Дойтенберга[de], Зенкенбергський природничий музей[en]
Відомий завдяки:описав понад 300 нових для науки видів молюсків
Особ. сторінкаhnords.de
Систематик живої природи
Дослідник, який окреслив низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів для вказівки авторства супроводжують позначенням «Nordsieck».

Гартмут Герман Ернст Нордсік (нім. Hartmut Hermann Ernst Nordsieck) (1940—2022) — німецький вчитель біології, що у вільний від роботи час і після виходу на пенсію займався малакологічними дослідженнями і був всесвітньо визнаним провідним фахівцем з систематики наземних равликів родини заслонницевих (Clausiliidae[en]), опублікувавши 168 наукових праць і описавши понад 300 нових для науки видів наземних равликів.

Почесний співробітник Зенкенбергського природничого музею[en] (Франкфурт-на-Майні) з 1971 року, член Німецького малакологічного товариства з 1962 року.

Особливо багато праць (73) опублікував у провідному німецькому малакологічному журналі «Archiv für Molluskenkunde», який у 2023 році випустив спеціальний меморіальний номер, присвячений Гартмуту Нордсіку.[1]

На честь дослідника названо понад 20 видів молюсків.

Життєпис

[ред. | ред. код]

З дитинства цікавився молюсками і колекціонував мушлі, що також було хобі його батька, який опублікував кілька праць щодо морських молюсків.

Протягом 1959—1964 років навчався у Кельнському університеті, вивчав біологію, хімію та географію.

Наукові дослідження наземних молюсків почав за часів навчання в університеті під впливом відомого німецького малаколога д-ра Адольфа Цильха[de] (1911—2006), що був куратором малакологічної колекції Зенкенбергського природничого музею[en], який Гартмут Нордсік часто відвідував з батьком, а також президентом Німецького малакологічного товариства.

Голотип наземного равлика Grandinenia amoena (Nordsieck, 2002) (Clausiliidae) з Лаосу, вперше для науки описаного Гартмутом Нордсіком

Перші три наукові праці опублікував ще студентом, у 1962 і 1963 роках, в провідному малакологічному журналі «Archiv für Molluskenkunde», щодо наземних равликів родин Chondrinidae[en] і Clausiliidae[en], вже в цих працях описав кілька нових для науки підвидів.

1965 року одружився, з дружиною Гільтруд мали сина та двох дочок, розлучися у 1992 році.

З 1965 року працював шкільним вчителем біології та хімії у Гімназії Дойтенберга[de] (загальноосвітня середня школа вищого рівня, гімназія) у місті Філлінген-Швеннінген, де викладав до виходу на пенсію у 2003 році.

Почавши роботу в школі часто організовував біологічні екскурсії для учнів не тільки на природу, але і в природничі музеї низки європейських міст, зокрема Парижу та Відня, поєднуючи таким чином свою викладацьку роботу з малакологічними дослідженнями. Протягом шкільних канікул часто їздив з родиною на кемпервені[en] Європою збирати равликів, у Альпи, Італію, Францію, усі балканські країни, особливо Румунію.

Активно співробітничав з Зенкенбергським природничим музеєм[en] (Франкфурт-на-Майні) та кількома іншими німецькими музеями. Після виходу на пенсію в 2003 році переїхав в околиці Франкфурта-на-Майні й відтоді до кінця життя, на волонтерських засадах, працював у Зенкенбергському природничому музеї[en], приходячи туди майже щоденно на повний робочий день.

Окрім трьох старших дітей мав ще одного сина. Партнерка Сігрід Гоф — співробітниця Зенкенбергського природничого музею[en].[2]

Описані таксони

[ред. | ред. код]

Згідно підрахунку в некролозі у «Archiv für Molluskenkunde» (2023), Г. Нордсік описав 824 нових таксони, з яких 651 — види і підвиди, 119 — роди і підроди, 49 — родини, підродини і триби та 5 таксонів вищого рангу[3]. У таксономічній базі даних MolluscaBase, станом на 2024 рік, є 308 прийнятих видів, описаних Г. Нордсіком[4], а також 407 прийнятих підвидів (але включаючи близько 50 номінативних підвидів описаних ним видів)[5], 72 прийнятих роди[6] (прийняті підроди не наведені), 27 прийнятих триб[7], 11 прийнятих підродин[8] і 6 прийнятих родин[9]. З 308 видів Г. Нордсіка, прийнятих у MolluscaBase, 295 є видами родини Clausiliidae[10], що складає близько 17% від всіх визнаних видів цієї родини (1758 видів на 2024 рік)[11].

Праці

[ред. | ред. код]

Монографії

[ред. | ред. код]
  • Nordsieck H. (2007) Worldwide door snails (Clausiliidae), recent and fossil. Hackenheim: ConchBooks. 214 pp.
  • Nordsieck H. (2017) Pulmonata, Stylommatophora, Helicoidea: systematics with comments. Hackenheim: ConchBooks. 98 pp.
  • Nordsieck H. (2022) European Door Snails (Clausiliidae), I: taxonomy, species concept, phylogeny. Hackenheim: ConchBooks. 235 pp.
  • Nordsieck H. (2024) European Door Snails (Clausiliidae), II: special extant and fossil groups. Hackenheim: ConchBooks. 368 pp.

Статті

[ред. | ред. код]

Матеріали на сайті hnords.de

[ред. | ред. код]

Більша частина матеріалів з сайту була згодом опублікована (див. вище).

Основні матеріали останніх версій сайту

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання та джерела

[ред. | ред. код]