Гаспар де Проні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гаспар де Проні
фр. Gaspard de Prony
Gaspard de Prony.jpg
Народився 22 липня 1755(1755-07-22)
Шамле, Франція
Помер 29 липня 1839(1839-07-29) (84 роки)
Аньєр-сюр-Сен, Франція
Громадянство Франція Франція
Alma mater Національна школа мостів і доріг
Галузь наукових інтересів математика, гідравліка
Вчене звання член Французької академії наук, член Шведської королівської академії наук (1810)

Гаспа́р Клер Франсуа́ Марі Ріш (фр. Gaspard Clair François Marie Riche de Prony, *22 липня 1755, Шамле — †29 липня 1839, Аньєр-сюр-Сен)[1] — французький математик та інженер-гідравлік.

Закінчив Національну школу мостів і доріг (1780), після чого деякий час працював у галузі будівництва, залишивши чимало свідчень свого інженерного мистецтва. З 1792 року керував випуском найкращої на той момент збірки десяткових логарифмічних і тригонометричних таблиць, до якого залучив таких видатних математиків, як Адрієн-Марі Лежандр і Лазар Карно.

З 1795 по 1815 роки був професором Політехнічної школи. У 1805–1812 роки багато працював в галузі гідротехніки. Автор монографії «Гідравлічна архітектура» (1790–1796). Це перший курс механіки, у якому було застосовано координатну систему. Великим впливом користувався також багатотомний збірник його лекцій з математики та інженерної справи в Політехнічній школі. Низку робіт присвятив проблемам гідравліки. Отримав емпіричним шляхом історично важливу формулу, що застосовувалась для розрахунків втрат напору на тертя при русі рідин по трубах, що носить його ім'я — формула Проні.

Він також створив метод перетворення синусоїдальних і експоненціальних кривих в системи лінійних рівнянь. Викладки Проні широко використовуються в обробці сигналів і в моделюванні нелінійних матеріалів методом кінцевих елементів.

Він є автором низки винаходів, в тому числі динамометричного приладу («гальмо Проні»). Працював також над створенням метричної системи мір і ваг.

Проні був членом, а пізніше, президентом Французької академії наук. Він також був обраний іноземним членом Шведської королівської академії наук у 1810 році. Ім'я барона Гаспара де Проні входить у список 72 імен на Ейфелевій вежі.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Bradley, Margaret A career biography of Gaspard Clair Francois Marie Riche De Prony, bridge-builder, educator, and scientist. Mellen Press. 1998.

Джерела[ред.ред. код]

  • Боголюбов А. Н. Математики. Механики. Биографический справочник. — К.: Наукова думка, 1983. — 639 с.