Гатка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гатка
Німецькі вояки і простелена гатка в поліському селі, 1918

Га́тка[1], також гать[2] — тип дороги, утворений складанням отесаних стовбурів перпендикулярно напрямку руху і засипанням їх піском. Зручний спосіб зробити прохідними болотисті, заболочені чи низинні ділянки. Недоліком є те, що навіть у найкращому випадку така дорога є небезпечною для коней через хисткість круглих стовбурів.

Цей тип дороги придумали в часи Римської імперії. Відомо використання гаток близько 4000 років до н. е. в Ґластонбері, Англія[3]. Відрізняється від брускової дороги, для спорудження якої використовують тесані дошки. Що робить дорогу рівнішою і безпечнішою.

Гаті можуть використовуватись як фундамент для іншого покриття. Якщо бруси-стовбури закопані у вологому, кислому, анаеробному ґрунті, наприклад у торфі чи торф'яному болоті, то вони не розкладаються протягом тривалого часу. Кілька таких доріг, датованих початком 20 століття, досі існує в США.

У Словарі української мови Б. Д. Грінченка гатка описується під назвою накі́т: вона складалася з брусів (лаґунів), покритих згори дошками (мостницями)[4].

Використання в історії[ред. | ред. код]

Гатки широко використовувались під час Громадянської війни у США у рейді Шермана через Кароліни[5] і у Другій світовій війні як німецькими так і радянськими військами на східному фронті[6].

У воєнні часи гатки часто використовувалися як невідкладний засіб для покращення прохідності низько-прохідних ділянок шляху пошкоджених проходженням великої кількості транспортних засобів чи військ.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Гатка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Гать // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Lay, Maxwell G (1992). Ways of the World: A History of the World's Roads and of the Vehicles that Used Them. Rutgers University Press. с. 43. ISBN 0-8135-2691-4. 
  4. Накіт // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  5. Grant, Ulysses, Personal Memoirs of U. S. Grant, (c) 1885: Chapter 62
  6. Military Improvisations During the Russian Campaign, Chap 5, Center of Military History, US Army (англ.)