Гаусівський пучок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гаусівський пучок (син. Гаусів пучок) — пучок електромагнітного випромінювання, в якому розподіл електричного поля і випромінювання в поперечному перерізі добре апроксимується функцією Гауса. Когерентний світловий пучок з гаусовим розподіленням поля має фундаментальне значення в теорії хвильових пучків. Цей пучок називають основною модою на відміну від інших мод більш високого порядку.

Математичний опис

[ред. | ред. код]

Шукається розв'язок наведеного хвильового рівняння, що описує поширення такого пучка у вигляді[1]:

,

де  — повільно змінювальна комплексна функція, яка і визначає властивості лазерного пучка, що відрізняють його від плоскої хвилі. Застосування оператора Δ до функції Ψ дає:

.

Якщо у виразі знехтувати другою похідною по в порівнянні з першою, то на підставі наведеного хвильового рівняння Гельмгольца виходить рівняння:

.

Отримане рівняння відноситься до рівнянь параболічного типу, а саме наближення, в рамках якого воно було отримано, називається параболічним наближенням. Неважко показати, що рівняння буде задовольняти гаусів пучок, амплітуда якого змінюється по поперечній координаті гаусового закону.

Для гаусового пучка можна записати вираз:

,

де r2=x2+y2. Параметр р — комплексний фазовий зсув при розповсюджені світла уздовж осі z, а q — комплексний параметр пучка, що визначає гаусовий розподіл поля по координаті r, де r — відстань від осі. Крім того, q визначає кривизну хвильового фронту, який поблизу осі є сферичним.

Розглянемо властивості гаусового пучка з довжиною хвилі λ більш докладно. Для цього висловимо комплексний параметр q через два дійсних параметра пучка R і w

де R — це радіус кривизни хвильового фронту, а w характеризує зміну поля Е в поперечній площині (параметр w прийнято називати шириною пучка). Розподіл поля в цій площині, підкоряється закону Гауса, і w дорівнює відстані, на якому амплітуда поля зменшується в е разів у порівнянні з полем на осі.

Властивості пучка

[ред. | ред. код]
Ширина гаусового пучка w(z) як функція z. w0: горловина пучка; b: глибина різкості; zR: довжина Релея; Θ: кутова розбіжність пучка

Ширина пучка

[ред. | ред. код]

В деякій площині, так званою горловиною каустичної поверхні або перетяжкою, гаусів пучок стягується до мінімальної ширини w0. У цій площині, від якої доцільно відраховувати відстань z, фазовий фронт є плоским, і комплексний параметр пучка стає чисто уявним:

де zR — довжина Релея. Тоді ширина пучка на відстані z задається наступною формулою:

Радіус кривизни

[ред. | ред. код]

Залежність радіуса кривизни від координати:

Розбіжність пучка

[ред. | ред. код]

Твірна пучка w(z) представляє собою гіперболу, асимптота якої нахилена до осі під кутом

.

Цей кут дорівнює куту дифракції основної моди в дальній зоні.

Загальна кутова розбіжність пучка складе

.

Моди вищих порядків

[ред. | ред. код]
Перші дев'ять ермітово-гаусових мод

Гаусові пучки — всього одне з можливих розв'язків параксіального хвильового рівняння. Комбінації різних ортогональних розв'язків використовується для моделювання лазерних пучків. В загальному випадку, якщо визначений повний базис розв'язків, то будь-який пучок може бути описаним як суперпозиція розв'язків з базиса.

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. Короленко, П. В. Оптика когерентного излучения (PDF). www.google.com (Російська) . Архів оригіналу (PDF) за 21 вересня 2021. Процитовано 21 вересня 2021.