Гафель (рангоут)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гафель фрегата «Герміона»
На схемі:
1. Гік
2. Гафель
3. Щогла
4. Слаблінь
5. Шпрюйт
6. Дерик-фал
7. Гардель
8. Бейфут

Га́фель (нід. gaffel, букв. — «вила») — похиле рангоутне дерево, яке упирається одним кінцем у щоглу та завдяки спеціальному кріпленню до щогли може рухатися вверх та вниз по щоглі[1]. Вітрила, що піднімаються на гафелі, звуться гафельними вітрилами. На сучасних військових кораблях гафель служить для підняття і несення вдень на ходу військово-морського прапора (кормового), вночі — гафельних вогнів.

Опис[ред. | ред. код]

Гафель служить для розтягування по ньому верхньої крайки (шкаторини) косого чотирикутного вітрила — гафельного (триселя), а також кріплення шкотового і галсового кутів топселя. На малих суднах і шлюпках з косими вітрилами гафель служить для кріплення фока та грота. На гафелі також піднімають сигнали (гафельні вогні, сигнальні фігури) та іноді прапор.

Кінець гафеля, яким він впирається в щоглу, називається п'яткою (п'ятою), протилежний кінець — ноком. П'ятка гафеля забезпечується вусами, що охоплюють щоглу, кінці вусів стягуються особливим бейфутом (ракстовом), спорядженим ракс-клотами.

Два гафелі (верхньої і нижньої бізані) барка «Горх Фок» («Товариш»)

Гафель отримує додаткове найменування залежно від назви вітрила, наприклад, «фока-гафель», «бізань-гафель». П'ятка гафеля піднімається гафель-гарделем (№ 7 на схемі) до гафель-гардель-блока, а необхідний кут нахилу надається за допомогою дирик-фала (№ 6 на схемі). Довгі й важкі гафелі забезпечуються еринс-бакштагом — снастями, що закріпляються до нока та йдуть до фальшбортів, які утримують гафель в потрібному положенні при прибраних вітрилах.

Шпрайцгафель[ред. | ред. код]

Різновидом гафеля є шпрайцгафель (від нім. Spreizgaffel — «розчепірений гафель»), що складається з двох вигнутих симетричних елементів, з'єднаних у місцях п'ятки і нока (аналогічно «вішбону» дошки для віндсерфінгу). Використовується для встановлення шпрайцгафельного вітрила. На відміну від гафеля, який підіймається і опускається на гарделі разом з вітрилом, шпрайцгафель кріпиться на щоглі постійно.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Бушприт // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  • Морской словарь в двух томах, Военное Издательство МО СССР, Москва, 1959 год.
  • Морской энциклопедический словарь в трёх томах, Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, тираж 53000, ISBN 5-7355-0280-8.
  • Марквард К. Х. «Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века», Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, 288 страниц с ил., тираж 81000, ISBN 5-7355-0131-3.

Посилання[ред. | ред. код]