Гає Ауленті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Гає Ауленті
Гаєтане Ауленті
Gae Aulenti
Aulenti02.jpg
Народження 4 грудня 1927(1927-12-04)Палаццоло-делло-Стелла, Італія
Смерть 1 листопада 2012(2012-11-01) (84 роки)Мілан, Італія
Громадянство Італія Італія
Навчання Міланський Політех
Нагороди
Ідентифікатори і посилання
Structurae 1002679
база даних Музею Орсе 33144
Гає Ауленті у Вікісховищі?

Гаєтане «Гає» Ауленті (італ. Gae Aulenti; 4 грудня 1927(19271204), Палаццоло-делло-Стелла — 1 листопада 2012, Мілан)  — італійська архітекторка і дизайнерка, авторка низки відомих у світі проектів, пов'язаних з реконструкцією музеїв, колишній президент Академії мистецтв Брери в Мілані.

Біографія[ред.ред. код]

Гаєтане Ауленті народилась 4 грудня 1927 року в Палаццоло-делло-Стелла, Італія.[1] У 1959 році здобула освіту на факультеті архітектури Міланського політеху. Згодом працювала в журналі архітектури і дизайну Casabella Continuita дизайнером-графіком і в журналі Lotus International. На її становлення як архітекторки спочатку вплинув неореалізм, а пізніше італійська течія під назвою «neoliberty» (найбільш відомі приклади — Вежа Веласка в Мілані і Вежа ББПР в Турині).

Гає Ауленті активно займалась викладацькою і громадською діяльністю, викладала у Венеціанській школі архітектури у 1960—1962 роках і в Міланській школі архітектури у 1964—1967 роках, читала лекції на кафедрі архітектури Венеціанського університету. В той час вона працювала над дизайном для універмагу «La Rinascente», а згодом розробляла дизайн меблів в дизайнерській компанії Zanotta, де створила такі відомі роботи як стілець «April» з нержавіючої сталі, що складається, і стіл стіл «Sanmarco», зроблений з дзеркального скла. Згодом Ауленті стала віце-президентом Асоціації промислового дизайну.

У 1966 році Гає Ауленті стала діловим партнером компанії Olivetti, для якої вона створила дизайн кількох салонів (зокрема, «Olivetti Shop» (1966, Париж, Франція)). У 1968 році почала співробітництво з компанією Fiat, для якої розробляла дизайн інсталяцій, стендів і виставкових залів. Серед них — виставковий зал в Цюриху (1969—1970, Швейцарія), в Брюсселі (1970, Бельгія), у Турині (1970, Італія).[2]

У 1985 році, працюючи на компанію iGuzzini illuminazione, створила систему освітлення «Cestello» для Палаццо Грассі в Венеції і розробила процес промислового виробництва подібних систем освітлення. Згодом вона використовувала систему «Cestello» у багатьох проектних роботах для музеїв.

У 2001 році Ауленті створила мініатюрну версію світильників «Cestello» для невеликих приміщень на замовлення компанії iGuzzini illuminazione.

У 2011 Ауленті брала участь в дизайнерських роботах, пов'язаних з розширенням аеропорту Святого Франциска Ассізького в Перуджі.

Померла 31 жовтня 2012 року в своєму будинку в Мілані.[3] Останні роки життя важко хворіла, але не призупиняла роботу, зокрема, в 2012 році працювала над проектом реставрації культурного центру Палаццо Бранчіфорте в Палермо[4].

Відомі проекти[ред.ред. код]

Гає Ауленті відома завдяки участі в таких проектах, як Національний музей мистецтв у Парижі (Музей д'Орсе), Національний центр мистецтва і культури імені Жоржа Помпіду в Парижі, венеціанського Палаццо Грассі, Музею мистецтва Азії в Сан-Франциско, Національного музею мистецтва Каталонії в Барселоні, працювала над проектом реконструкції площі Кадорна в Мілані.[5] В Римі Ауленті займалась реконструкцією папських стаєнь при Квіринальському палаці.

Нагороди[ред.ред. код]

Гає Ауленті була кавалером французького ордену Почесного легіону. Також вона була нагороджена низкою високих урядових нагород Італії та інших держав, численними преміями і призами. Останню нагороду за досягнення в кар'єрі отримала 16 жовтня 2012 року від Трієналле Мілану.

Особисте життя[ред.ред. код]

Була двічі одружена, вперше за архітектором Франко Буцці (Franco Buzzi), потім за Карло Ріпа ді Меана (Carlo Ripa di Meana), який був комісаром ЄС у справах культури. Залишились дочка і внучка. Донька Джованна Буцці (1955 р.н.), художник по костюмах, мешкає у Римі, має міжнародне визнання як костюмер театральних постановок та масових театралізованих заходів (розробила більше двох тисяч костюмів для церемонії закриття Зимових Олімпійських ігор 2006 року в Турині)[6].

Посилання[ред.ред. код]

  1. Dott. Arch. Gae Aulenti. http://www.archiviogaeaulenti.info (італійська). 
  2. Martin, Douglas (01.11.2012). Gae Aulenti, Musée d’Orsay Architect, Dies at 84. http://www.nytimes.com (англійська). 
  3. V. Iovine, Julie (02.11.2012). Italian Architect Gae Aulenti Dies at 84. http://www.architecturalrecord.com (англійська). 
  4. Pierro, Lucia (21.05.2012). A Palermo, riapre Palazzo Branciforte firmato Gae Aulenti. http://ilgiornaledellarchitettura.com (італійська). 
  5. Wainwright, Oliver (05.11.2012). Gae Aulenti obituary. https://www.theguardian.com (англійська). 
  6. Джованна Буцци. https://www.mariinsky.ru (російська).