Гвіанське нагір'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Межі Гвіанського щита. (англ.)

Гвіанське нагір'я або Гвіанське плоскогір'я — гористе плоскогір'я, приблизно 1 930 км завдовжки та 300—1000 км завширшки, розташоване на півночі Південної Америки, між басейнами річок Оріноко та Амазонка, і береговою Гвіанською низовиною. Територія плоскогір'я поділена між Венесуелою, Гаяною, Суринамом, Французькою Гвіаною та Бразилією.

Гори Покарайма, найвища вершина яких гора Рорайма (2 810 м заввишки) на межі Венесуели, Бразилії та Гайяни, формують найвищу частину плоскогір'я. Геологічно, Гвіанське нагір'я — щит, складений з докембрійських порід, споріднений з Бразильським нагір'ям. воно складається з обширних плато стародавніх кристалічних скель, покритих геологічно недавнім пісковиком і шаром лави. Плато піднимаються одне за одним у вигляді колосальних сходів, з кроками що досягяють сотень метрів. Численні річки, що годуються важкою кількістю опадів, починаються в плоскогір'ях і стікають з його країв, створюючи глибокі пащі і прекрасні водоспади. 979-метровий водоспад Ангел у Венесуелі — найвищий водоспад у світі.

Цей регіон дуже рідко населений та знаменитий своїми напівлистопадними тропічними дощовими лісами та багатою фауною, зокрема численною різноманітностей яскраво-кольорових тропічних птахів. Його недоступність підтверджується відкриттям в середині 1900-х років біля витоку річки Оріноко на південному заході нагір'я до сих пір невідомого тубільного племені високих людей, панарів. Кристалічні скелі Гвіанського нагір'я містять золото і алмази. Великі поклади залізняку, марганцю і глинозему нещодавно стали доступними завдяки новим дорогам і залізницям, але величезне потенційне багатство плоскогір'я все ще значною мірою невикористане через щільну рослинність. Регіон має великий гідроелектрично-енергетичний потенціал, який міг сформувати основу індустріального розвитку регіону. Плоскогір'я залишається одним з найменш цивілізованим та найменш заселеним районом у світі, не зважаючи на те, що процес розвитку активно йде, та перетворив місто Санто-Томе-де-Гаяна у Венесуелі в промисловий центр регіону.

Посилання[ред.ред. код]


Прапор Бразилії Це незавершена стаття про Бразилію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Венесуели Це незавершена стаття про Венесуелу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Гаяни Це незавершена стаття про Гаяну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.