Гебри

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гебри
A Zoroastrian Family Teheran 1910.JPG
Зороастрійська сім'я, Тегеран, 1910
Кількість близько 50 тис.
Ареал Іран Іран (Тегеран, Язд, Керман та ін.)
Раса європеоїдна раса
Близькі до: Парси, Іранські народи
Входить у індоєвропейці
Мова Фарсі, Даруй (Бехдіні)
Релігія Зороастризм

Гебри (перс. زرتشتیان, بهدینان‎ [zærtoʃtijɒ'n], [behdinɒ'n]) — найдавніша етноконфесійна група в Ірані, що сповідує зороастризм (поряд з парсами), одна з двох останніх у світі спільнот, що зберегли цю релігію. Є офіційно визнаною релігійною меншістю. Останнім часом число зороастрійців в Ірані становить близько 45 000 осіб, які проживають переважно в Тегерані, Язді, його околицях та Кермані.

Назва[ред. | ред. код]

Зороастрійці традиційно іменують себе «бехдінамі» (перс. بهدینان‎ [behdin ɒ'n]) — «прихильниками благої віри» (тобто зороастризму) або «заратуштрійцями» (перс. زرتشتیان‎ [zærtoʃtijɒ'n]) — послідовниками пророка Заратуштри (перс. زرتشت‎ [zærto'ʃt]). Останнє найменування прийнято в Ісламській Республіці Іран і як офіційне.

Існують також застарілі зовнішні найменування, що отримали зневажливе забарвлення: вогнепоклонники перс. آتشپرست‎ [ɒtæʃpæræ'st] і гебри (перс. گبر‎ [gæbr]). Останнє походить від арамейського слова gbrʾ/gabrā букв. «людина», як називали вільних жителів Межиріччя в Сасанідському Ірані. Назва, скоріш за все, була перенесена з зороастрійської громади Месопотамії на всіх зороастрійців при ісламізації Ірану[1] і з часом стало не зовсім точним синонімом араб. كافر‎ [ka: fir] «невірний», що особливо видно в тюркському слові гяуре, запозиченого із фарсі. Проте безпосередньо кафірами зороастрійці, що традиційно вважаються «Людьми Писання» (хоча в ісламі у них цей статус спірний), в Ірані не називалися.

Іншими застарілими та тими, що вийшли з ужитку назвами зороастрійців є перс. مغ‎ [moʁ], араб. مجوس‎ [madʒu: s] — «маги», по імені священицького стану зороастрійців.

Відомі зороастрійці Ірану[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Shaki. Gabr[недоступне посилання з липень 2019]

Посилання[ред. | ред. код]