Гедеон (Святополк-Четвертинський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Митрополит Гедеон
Gedeon Mitropolit.jpg
Митрополит Гедеон (Святополк-Четвертинський). Портрет XVII ст.
Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі, з 27 січня 1688 Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси[1]
8 листопада 1685 — 6 квітня 1690
Церква: Російська Православна Церква
Наступник: Варлаам (Ясинський)
 
Народження: 1634
Смерть: 6 квітня 1690(1690-04-06)
Київ, Гетьманщина
Похований: Софійський собор (Київ)
Батько: Захарій Святополк-Четвертинський
Мати: Регіна Хреницька

Митрополит Гедео́н (світське ім'я Григорій Святопо́лк-Четверти́нський; пом. 6 квітня 1690, Київ, Гетьманщина) — князь з роду Святополк-Четвертинських, український державний та релігійний діяч. Єпископ Луцький і Острозький Константинопольського патріархату. З 1685 року — неканонічний єпископ Московської церкви з титулом Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив з стародавнього українсько-білоруського княжого роду Святополк-Четвертинських. Син Захарія — старости ратиборського, та його дружини — Регіни Хреницької.

З 1659 року — православний єпископ Луцький і Острозький. Львівський єпископ Йосип Шумлянський, який керував Київською митрополією, намагався вижити Гедеона з Волині. У зв'язку з переслідуваннями з боку польського уряду переїхав до Києва, а в 1685 — до гетьманської столиці Батурина. Був прихильно зустрінутий гетьманом І.Самойловичем, який шукав кандидата на кафедру Київського митрополита. Поява Гедеона котрий доводився родичем гетьману і засвідчив готовність служити московському уряду та патріарху, виявилась доречною. У липні 1685  обраний Київським митрополитом, визнав верховенство Московського Патріарха.

Митра Гедеона (Четвертинського). Майстерня Збройової Палати, 1685 р. Історичний музей, Москва.

У жовтні 1685 року новообраний митрополит з великою делегацією вирушив до Москви. 8 листопада 1685 року патріарх Йоахим висвятив Гедеона і прийняв від нього присягу на вірність Московській патріархії. Цим актом було порушено єдність Української православної церкви з Вселенським Константинопольським Патріархом і підпорядковано Київську православну митрополію юрисдикції Московської патріархії. У травні 1686 московський уряд з допомогою підкупу добився згоди на визнання цього акту Константинопольським Патріархом Діонісієм.

З 27 січня 1688 Київському митрополитові заборонено вживати титул «митрополит Київський, Галицький і всієї Русі» (дозволено іменуватися «митрополитом Київським, Галицьким та Малої Росії») та суттєво обмежено майнові права метрополії. Найбільші монастирі (Києво-Печерська лавра, Полоцький Богоявленський та Межигірський монастирі) отримали ставропігію і разом з Чернігівською єпархією були вилучені з-під юрисдикції митрополита та підпорядковані безпосередньо Московському Патріархові.

Помер Гедеон 6 квітня 1690 року у Києві та був похований у некрополі Софії Київської.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. за московським титулуванням - Митрополит Київський, Галицький та Малої Росії

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник: Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси
16851690
Наступник:
Лазар Баранович (Містоблюститель Митрополичого престолу) Варлаам (Ясинський)