Гексаметилендіамін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гексаметилендіамін NH2(CH2)6NH2 — безколірні кристали з характерним амінним запахом, легко розчинний в органічних розчинниках. Складається з гексаметиленового фрагменту з аміногрупами на кінцях.

Синтез[ред.ред. код]

В наш час гексаметилендіамін виготовляють гідруванням адипонітрилу: NC(CH2)4CN + 4 H2 → H2N(CH2)6NH2 Реакцію проводять у розплаві з додаванням аміаку і каталізаторами, які базуються на кобальті та залізі. Реакція вигідна тим, що під час неї утворюються такі комерційно вигідні продукти: 1,2-діаміноциклогексан, гексаметиленамін, триамін.

Застосування[ред.ред. код]

З органічними та неорганічними кислотами гексаметилендіамін утворює солі. Солі гексаметилендіаміну при нагріванні з органічними кислотами перетворюються в аміди відповідних кислот. Це використовується для отримання цінних полімерних продуктів — поліамідів. Також гексаметилен ізоціанід, який синтезується з гексаметилендіаміну, є мономером у виготовленні поліуретанів.

Безпечність[ред.ред. код]

Помірно токсичний, ЛД50 792–1127 мг/кг. Як і інші основні аміни він може викликати опіки і сильні подразнення. Горючий. Може викликати корозію деяких матеріалів.

Посилання[ред.ред. код]

«1,6-diaminohexane — Compound Summary». PubChem Compound. USA: National Center for Biotechnology Information. 26 March 2005. Identification and Related Records. Retrieved 29 May 2012.

Бензол Це незавершена стаття про органічну сполуку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.