Гексаметилендіамін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гексаметилендіамін NH2(CH2)6NH2 — безколірні кристали з характерним амінним запахом, легко розчинний в органічних розчинниках. Складається з гексаметиленового фрагменту з аміногрупами на кінцях.

Синтез[ред.ред. код]

В наш час гексаметилендіамін виготовляють гідруванням адипонітрилу: NC(CH2)4CN + 4 H2 → H2N(CH2)6NH2 Реакцію проводять у розплаві з додаванням аміаку і каталізаторами, які базуються на кобальті та залізі. Реакція вигідна тим, що під час неї утворюються такі комерційно вигідні продукти: 1,2-діаміноциклогексан, гексаметиленамін, триамін.

Застосування[ред.ред. код]

З органічними та неорганічними кислотами гексаметилендіамін утворює солі. Солі гексаметилендіаміну при нагріванні з органічними кислотами перетворюються в аміди відповідних кислот. Це використовується для отримання цінних полімерних продуктів — поліамідів. Також гексаметилен ізоціанід, який синтезується з гексаметилендіаміну, є мономером у виготовленні поліуретанів.

Безпечність[ред.ред. код]

Помірно токсичний, ЛД50 792–1127 мг/кг. Як і інші основні аміни він може викликати опіки і сильні подразнення. Горючий. Може викликати корозію деяких матеріалів.

Посилання[ред.ред. код]

«1,6-diaminohexane — Compound Summary». PubChem Compound. USA: National Center for Biotechnology Information. 26 March 2005. Identification and Related Records. Retrieved 29 May 2012.