Гельмінтологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Зоологія

Rød ræv (Vulpes vulpes).jpg

Зоологічні дисципліни за підходами

Систематика тварин
Морфологія тварин
Порівняльна анатомія
Еволюційна біологія
Етологія
Паразитологія
Екологія тварин
Зоогеографія
Палеозоологія

Зоологічні дисципліни за групами

Теріологія
Орнітологія
Герпетологія
Іхтіологія
Малакологія
Ентомологія
Карцинологія
Акарологія
Арахнологія
Гельмінтологія
Протозоологія

Історія

Додарвінівський період

Післядарвінівський період

Гельмінтоло́гія (лат. helminthologia, походить від грец. ἕλμινς; ἕλμις - черв (гельмінт) + грец. logos - вчення, наука) — наука, яка вивчає гельмінтів (паразитуючих червів), хвороби (гельмінтози), які вони спричинюють, та заходи боротьби з ними.

Є розділом зоології, частиною комплексу паразитологічних наук, гельмінтологія тісно пов'язана одночасно з багатьма іншими біологічними науками, медициною, ветеринарією і фітопатологією. Гельмінтологія вирішує різні проблеми як теоретичного, так і прикладного характеру.

Гельмінти спричинюють захворювання — гельмінтози, методи боротьби з якими і покликана розробляти гельмінтологія. Медична гельмінтологія вивчає гельмінтози людини.

Відомі українські гельмінтологи[ред.ред. код]

Розвиток гельмінтології в СРСР[ред.ред. код]

Радянську гельмінтологію певний час очолював академік АН СРСР Костянтин Іванович Скрябін. Під його безпосереднім керівництвом і частково з його участю було проведено більше трьохсот спеціальних експедицій, що охопили всю територію нашої країни, всі її зони. Під його керівництвом були випущені багатотомні праці по всіх великих групах паразитичних гельмінтів. Дуже багато зроблено і в теоретичному відношенні.

Почавши з простого накопичення фактів, він створив гельмінтологію як науку, провів її через періоди становлення та формування. Він говорив:

…що він бачить час, нехай воно прийде не надто скоро, коли гельмінтологи буде нічого робити, тому що досліджувані ними об'єкти зникнуть, вірніше, їх знищать самі люди.

Вчений відкрив близько 200 нових видів паразитів, створив спільно з іншим радянським вченим, Р. С. Шульцем, номенклатуру основних груп, запропонував метод повного гельмінтологічного розтину, який використовують багато вчених.

За наукові роботи академіку К. І. Скрябіну було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці, йому була присуджена Ленінська премія, двічі Державна премія і Золота медаль імені І. І. Мечникова.

Видатні гельмінтологи СРСР[ред.ред. код]

  • Рижиков Костянтин Мінайович
  • Скрябін Костянтин Іванович

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Тигр Це незавершена стаття із зоології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.