Гемшини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гемшини, Хемшили
Самоназва гемшинлі, хомшенці
Кількість 150 000[1] — 200 000[2]
Ареал

Туреччина Туреччина Росія Росія (Краснодарський край)

Грузія Грузія

Казахстан Казахстан

Киргизстан Киргизстан

Вірменія Вірменія
Входить до вірмени
Мова вірменська (гемшинський діалект), турецька
Релігія православ'я (Вірменська апостольська церква), сунізм

Гемшини (вірм. Համշէնցիներ, Hamshentsiner; тур. Hemşinliler), також Гемшили, Хемшили, Хомшенці — вірменська етноконфесійна група, яка живе у країнах Східного Причорномор'я, в основному в Туреччині, Грузії, Росії та Вірменії. Переважно мусульмани-суніти. Приблизна кількість від 150 000 до 200 000 осіб.

Етнічні групи[ред. | ред. код]

Розрізняють три основні групи гемшинів — східні, західні та північні.

Західна група — баш гемшини (гемшили, гемшинлі) проживають в гірських селах Різе. Це мусульмани-суніти, зосереджені у великій кількості в районах Чамлигемшина та Гемшина. Менші за чисельністю громади гемшинів мешкають на заході Туреччини в ілях Стамбул, Ерзурум, Сакар'я, Дюздже, Коджаелі та Зонгулдак. Західна група використовує особливий діалект турецької мови — гемшинче.

Східна група — хомшеці, або хопу-гемшин. Назва походить від назви району Хопа, де більшість населення гемшини. Також мусульмани-суніти. Невеликі частини цієї групи мешкають в Киргизстані та Казахстані, куди вони були депортовані з Грузинської РСР під час сталінських репресій. Існують важливі відмінності між західною і східною групами. Перша відмінність у мові: західна група говорить на турецькому діалекті, в той час як східна група говорить старим діалектом вірменської мови.

Гемшини північної групи (хамшенці) є нащадками неісламізованної частини гемшинів, які покинули Гамшен у період переходу в іслам решти населення і мігрували на Кавказ. Більшість цих гемшинів зараз мешкають в Грузії (Абхазія) та Південному федеральному окрузі РФ (Краснодарський край, Адигея). Як і гемшини східної групи, вони говорять гемшинським діалектом вірменської мови.

Визнання у вірменському суспільстві[ред. | ред. код]

Більшість вірмен визнає гемшинів, як мусульман, так і християн, вірменами[джерело?]. В останні десятиліття культура гемшин відвойовує своє місце в свідомості вірменського народу (переважно в танцях і піснях).

У жовтні 2005 року в місті Сочі відбулася наукова конференція з питань гемшинів. Конференція була організована Інститутом історії Академії наук Республіки Вірменія, Московською регіональною громадською організацією «Російсько-вірменська співдружність» за сприяння Вірменського наукового інформаційно-культурного центру «Амшен» і газети вірмен Росії «Еркрамас».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Simonian, Hovann (2007). The Hemshin: History, Society and Identity in the Highlands of Northeast Turkey. Routledge. ISBN 978-1-135-79829-1. Архів оригіналу за 13 квітня 2014. Процитовано 21 листопада 2016. 
  2. Sergey Vardanyan'la söyleşi (турецька). Biryaşam. Архів оригіналу за 27 вересня 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]