Гендрік де Кейзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гендрік де Кейзер
нід. Hendrick de Keyser
нід. Hendrick de Keyser
Гендрік де Кейзер на гравюрі з Het Gulden Cabinet (1662)
Народження 15 травня 1565(1565-05-15)
Смерть 15 травня 1621(1621-05-15) (56 років)
Країна Нідерланди Нідерланди
Навчання
·Cornelis Bloemaertd
Діяльність скульптор, архітектор
Праця в містах Амстердам, Делфт
Архітектурний стиль ренесанс, маньєризм
Найважливіші споруди див. тут
Діти ·Pieter de Keyserd[1][2] і Томас де Кейзер[3]
Автограф
CMNS: Гендрік де Кейзер у Вікісховищі

Гендрік де Кейзер (нід. Hendrick de Keyser; * 15 травня 1565, Утрехт, Нідерланди15 травня 1621, Амстердам, Нідерланди) — нідерландський архітектор і скульптор, який майстерно втілив у міській архітектурі, зокрема Амстердама форми пізнього ренесансуманьєризму.

Він батько нідерландського художника-портретиста й архітектора Томаса де Кейзера.

З життя та творчості[ред. | ред. код]

Гендрік де Кейзер народився 15 травня 1565 року в місті Утрехті в родині тесляра. Замолоду був учнем майстра Корнеліса Блумарта-старшого (нід. Cornelis Bloemaert). У 26-річному віці подався за своїм учителем до Амстердама. Згодом він приступив до роботи як вільний митець.

Коли його талант майстра було оцінено як годиться, Гендріка де Кейзера призначили за міського муляра та скульптора. Насправді, до кола його обов'язків входили всі завдання, що нині зазвичай пов'язуються зі службою міського архітектора. Де Кейзер відомий зведенням низки важливих будівель, які належать до головних історико-архітектурних пам'яток теперішньої нідерландської столиці, ряду інших міст Нідерландів. З-поміж них дотепер збереглися Південна церква (Зьойдеркерк) (160311) і башта при ній (1614), Делфтська ратуша (161820), Західна церква (Вестеркерк) (162031) і Західна вежа (Westertoren, побудована в 1638 році, згодом її перебудовано й вона змінила первинний вигляд). Будівля Амстердамської товарної біржі (160813), зведена Г. де Кейзером, була зруйнована у XIX столітті.

Ост-Індський будинок, Амстердам

Проекти Гендріка де Кейзера, втілені в Амстердамі у перші десятиліття XVII століття, ознаменували встановлення в теперішній нідерландській столиці пізньоренесансного маньєризму, який відомий за назвою «амстердамський ренесанс». Цей архітектурний стиль багато в чому відхиляється від італійської архітектури епохи Відродження XVI століття. Класичні елементи, такі як пілястри, карнизи і фронтони використовувались у Амстердамі у великих масштабах, але здебільшого для декору. Де Кейзер ніколи не копіював зразки класичної архітектури, викладені в італійських трактатах. Його версія ренесансу, яка досягла розквіту в кінці 2-го десятиліття XVII століття, була все-таки авторською розробкою в місцевих амстердамських умовах, саме вона заклала основу для дальшого розвитку голландської класичної архітектури, що втілилось у творчості Якоба ван Кампена і Пітера Поста. Вважається, що Гендрік де Кейзер, найпевніше, розробив і амстердамський «Ост-Індський будинок».

Окрім архітектури, Гендрік де Кейзер відомий як скульптор. Він розробив проект надгробного пам'ятника на могилу Вільгельма Мовчазного в делфтській Нівекерк (161423), хоча особисто не побачив закінчення робіт — проект завершив його син, теж скульптор, Пітер де Кейзер.

У 1631 році, через 10 років після смерті Г. де Кейзера, Корнеліс Данкертс (Cornelis Danckertsz) включив найважливіші ескізи робіт архітектора у свою книгу «Architectura Moderna» .

Кар'єра Г. де Кейзера не обмежувалась виключно Амстердамом і Голландією, — підтримувані ним міжнародні контакти допомогли йому бути в курсі всіх головних архітектурних течій у Європі. Міська влада Амстердама послала його до Англії, де він працював з відомим тамтешнім зодчим Ініго Джонсом (1573—1652), відтак мали місце взаємовпливи двох митців. Коли Гендрік де Кейзер повернувся до Амстердама, один з помічників Джонса, Ніколас Стоун, приєднався до нього. Останній працював з де Кейзером в Амстердамі з 1607 до 1613 року і навіть породичався з ним, ставши зятем де Кейзера. Увага Гендріка де Кейзера до Англії та англійської архітектури відображає тодішнє становище Амстердама як великого торгового і культурного центру Європи.

Перелік робіт[ред. | ред. код]

Роботи, що часто приписуються авторству Г. де Кейзера:

Галерея робіт[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Зведений список імен діячів мистецтва — 2020.
  2. тезаурус CERLConsortium of European Research Libraries.
  3. Deutsche BiographieMünchen BSB, Historische Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, 2001.