Географічний центр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кизил, Географічний центр Азії, 52°29′00″ пн. ш. 96°05′09″ сх. д. / 52.48333° пн. ш. 96.08583° сх. д. / 52.48333; 96.08583
На мапі червоними крапками показано деякі з Центрів Європи:
село Ділове (Рахів, Україна), Крагуле (або Кремніцке Бане, Словаччина), Дрезден і Клайнмайшайд (ФРН), Торунь і Суховоля (Польща), Бернотай, або Пурнушкес (Литва)
Стела, розташована в одному з географічних центрів Європи
Геодезичний знак у с. Ділове, який вважають позначкою географічного центру Європи

Географічний центр — геометричний центр території (континенту, країни, адміністративного району). Існують кілька визначень географічного центру. Він може визначатися, як центр ваги площі поверхні з окресленням даної місцевості, або, з урахуванням кулястості Землі, як проєкція такого центру на земну поверхню; таке визначення застосовувалося Д. Менделєєвим при визначенні центру Російської Імперії[1]. Альтернативне визначення — точка, рівновіддалена від кордонів території[2], т. зв. «полюс недоступності». Географічний центр може також знаходиться, як медіанний центр (центроїд) — точка перетину відрізків, що попарно з'єднують саму західну і найсхіднішу точки території, і саму північну і найпівденнішу точку території — так, мабуть, спочатку знаходили географічний центр Європи.

Географічний центр може прив'язуватися до найближчого населеного пункту. У разі відсутності населеного пункту, центр визначається приблизно. Нерідко на місці географічного центру ставиться пам'ятний знак.

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Менделеев Д. И. «О центре России» — из сборника «К познанию России», 1906
  2. Э. Б. Алаев. Социально-экономическая география: понятийно-терминологический словарь, Мысль, 1983. — с. 73