Географічний центр Європи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Геодезичний знак у селі Ділове Закарпатської області, який вважають позначкою географічного центру Європи

Географічний центр Європи — гіпотетична точка, відмічає географічний центр Європи. Розміщення центру залежить від визначення кордонів Європи і головним чином визначається обраною методикою підрахунку, а також тим, чи включаються віддалені острови до переліку крайніх точок Європи, чи ні.

На звання географічного центру Європи претендують кілька місць:

Книга рекордів Гіннеса визнає Bernotai (26 км на північ від Вільнюса) як «офіційний» географічний центр Європи, про що уряд Литви має сертифікат Французької академії наук (1989)[6]. Але це не заперечує інших обчислень, залежно від методології, використаної при прийнятті рішення.

У 1775 році Шимон Антоній Собекрайський, астролог і картограф короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського, спробував обчислити географічний центр Європи і дійшов до висновку, що він міститься на ринковій площі містечка Суховоля на західному краю Великого князівства Литовського.

«Центр Європи» на Закарпатті[ред.ред. код]

У 18851887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні (Австро-Угорщина) проводили геодезичні дослідження на території сучасної Закарпатської області (Україна) для планованої будови залізниці між Раховом і Сиготом. Після ретельного вивчення місцевості вони встановили на терені с. Ділове двометровий кам'яний знак (координати 47°57' північної широти та 24°11' східної довготи) з таким написом:

Locus Perennis

Delicentissime cum libella librationes quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalum et paralleloumierum Europeum.

MD CCC LXXXVII

(переклад з латини: «Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році»).

У 1977 поруч із цим знаком встановили стелу з написом, який повідомляв, що саме тут лежить географічний центр Європи (хоч про це у латинському написі 1887 року не йшлося). Тепер це твердження широко тиражується у ЗМІ[6].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]