Географія Нігерії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Географія Нігерії
Географічне положення Нігерії
Географічне положення Нігерії
Географічне положення
КонтинентАфрика
РегіонЗахідна Африка
Координати10°00′ пн. ш. 8°00′ сх. д. / 10.000° пн. ш. 8.000° сх. д. / 10.000; 8.000
Територія
Площа923 768 км² (32-ге)
Морське узбережжя853 км
Державний кордон4477 км
Рельєф
Типвисочинний
Найвища точкагора Чаппаль-Вадді (2419 м)
Найнижча точкаАтлантичний океан (0 м)
Клімат
Типсубекваторіальний,
екваторіальний
Внутрішні води
Найдовша річкаНігер ( км)
Найбільше озероЧад (~ км²)
Інше
Природні ресурсивуглеводні, руди кольорових металів, залізні руди, кам'яне вугілля, вапняки, родючі ґрунти
Стихійні лихапосухи, повіді
Екологічні проблемидеградація земель, знеліснення, забруднення повітря

Нігерія — західноафриканська країна, що знаходиться у західній тропічній частині континенту з виходом до Гвінейської затоки . Загальна площа країни 923 768 км² (32-ге місце у світі і 14-те в Африці), з яких на суходіл припадає 910 768 км², а на поверхню внутрішніх вод — 13 тис. км²[1]. Площа країни у 1,5 рази більша за площу України.

Назва

[ред. | ред. код]

Офіційна назва — Федеративна Республіка Нігерія, Нігерія (англ. Federal Republic Nigeria, Nigeria; гауса Nijeriya)[2]. Назва країни походить від гідроніму Нігер, великої річки що тече територією країни і на античних картах Птолемея була підписана як «Н-Гер»[3]. Ця форма близька до сучасної туарезької назви річки — Анеггер. Проте правильність вихідної форми, її значення і метаморфози, що відбувалися з нею остаточно не встановлені[3]. Уперше зустрічається на картах 1900 року[3]. Назву часто помилково пов'язують зі словом лат. niger‎ — чорний, посилаючись на темну шкіру жителів регіону[2].

Історія дослідження території

[ред. | ред. код]

Географічне положення

[ред. | ред. код]
Карта Нігерії від ООН (англ.)
Порівняння розмірів території Нігерії та США

Нігерія — західноафриканська країна, що межує з чотирма іншими країнами: на півночі — з Нігером (спільний кордон — 1608 км), на сході — Чадом (85 км) і Камеруном (1975 км), на заході — з Беніном (809 км). Загальна довжина державного кордону — 4477 км[1]. Нігерія на півдні омивається водами Гвінейської затоки Атлантичного океану. Загальна довжина морського узбережжя 853 км.

Згідно з Конвенцією Організації Об'єднаних Націй з морського права (UNCLOS) 1982 року, протяжність територіальних вод країни встановлено в 12 морських миль (22,2 км)[4]. Виключна економічна зона встановлена на відстань 200 морських миль (370,4 км) від узбережжя[5]. Континентальний шельф — до глибин 200 м[1][5].

Крайні пункти

[ред. | ред. код]
Докладніше: Час у Нігерії

Час у Нігерії: UTC+1 (-1 година різниці часу з Києвом)[6].

Геологія

[ред. | ред. код]
Докладніше: Геологія Нігерії

Корисні копалини

[ред. | ред. код]

Надра Нігерії багаті на ряд корисних копалин: природний газ, нафту, олово, залізну руду, кам'яне вугілля, вапняк, ніобій, свинець, цинк[7].

Сейсмічність

[ред. | ред. код]

Вулканізм

[ред. | ред. код]
Див. також: Вулкани Нігерії

Рельєф

[ред. | ред. код]
Докладніше: Рельєф Нігерії

Середні висоти — 38(0 м; найнижча точка — рівень вод Атлантичного океану (0 м); найвища точка — гора Чаппаль-Вадді (2419 м). Вздовж узбережжя Ґвінейської затоки розташована хвиляста Приморська рівнина, яка на півночі поступово підвищується і переходить в ступінчасте плато. Складна мережа лагун і протоків, розташованих за бар'єром піщаних пляжів, утворює систему захищених мілководних шляхів, по яких невеликі судна можуть пройти від кордону з Беніном на заході до кордону з Камеруном на сході без виходу в океан. В глибині країни чітко виділяються уступ Нсукка-Окігві, що підіймається над долиною річки Крос, плато Джос і Біу, а також гори Адамауа. В основному полога поверхня плато, складеного кристалічними породами на півночі і заході країни і пісковиками на сході, в багатьох місцях поцяткована острівними горами (інзельберґами), тобто скелястими останцовеми горбами з крутими схилами. На північному сході поверхня поступово знижується у бік озера Чад. На півн.-заході плато переходить в рівнину Сокото, на півн.-сході — в рівнину Борну.

Узбережжя

[ред. | ред. код]

Острови

[ред. | ред. код]
Докладніше: Острови Нігерії

Клімат

[ред. | ред. код]
Докладніше: Клімат Нігерії

Південь Нігерії лежить у екваторіальному кліматичному поясі, північ — у субекваторіальному[8]. Цілий рік панують екваторіальні повітряні маси[9]. На узбережжі цілий рік спекотно, сезонні коливання температури незначні, значно менші за добові. превалюють слабкі вітри, цілий рік надмірне зволоження, майже щодня по обіді йдуть дощі, часто зливи з грозами[9]. На півночі влітку переважають екваторіальні повітряні маси, взимку — тропічні. Влітку вітри дмуть від, а взимку до екватора. Сезонні амплітуди температури повітря незначні, зимовий період не набагато прохолодніший за літній. Зволоження нестійке, влітку можуть відбуватись посухи[9].

Нігерія є членом Всесвітньої метеорологічної організації (WMO), в країні ведуться систематичні спостереження за погодою[10].

Внутрішні води

[ред. | ред. код]

Загальні запаси відновлюваних водних ресурсів (ґрунтові і поверхневі прісні води) становлять 286,2 км³[1]. Територія країни розчленована на великі блоки долинами річок Нігер і Бенуе і відділена від океану вузьким поясом прибережних боліт. Ширина цього пояса не перевищує 16 км, за винятком дельти Нігера, де вона досягає 97 км.

Станом на 2012 рік в країні налічувалось 2930 км² зрошуваних земель[1].

Річки

[ред. | ред. код]
Докладніше: Річки Нігерії

Більшість річок країни належать басейну Гвінейської затоки Атлантичного океану. Головна річка країни — Нігер з притокою Бенуе. На півночі річки відносяться до безстічних областей пустелі Сахара — безстічна область озера Чад.

Озера

[ред. | ред. код]
Докладніше: Озера Нігерії

Болота

[ред. | ред. код]
Докладніше: Болота Нігерії

Найбільше озеро країни: Чад.

Ґрунтові води

[ред. | ред. код]

Ґрунти

[ред. | ред. код]
Докладніше: Ґрунти Нігерії

Майже всі ґрунти Нігерії кислі. У ряді місцевостей на сході країни інтенсивне вилуговування ґрунтів, сформованих на піщаниках, привело до утворення т. зв. "кислих пісків", що легко піддаються обробці, але швидко виснажуються. Ґрунту крайньої півночі утворилися з пісків пустель і легко руйнуються. Вони різко відрізняються від родючих ґрунтів, що сформувалися на важких суглинках у заплавах багатьох рік, у поясі какао й у дельті Нігеру. У деяких густонаселених місцевостях інтенсивне землеробство і перевипас худоби викликали ерозію ґрунтів.

Рослинність

[ред. | ред. код]
Докладніше: Флора Нігерії

Земельні ресурси Нігерії (оцінка 2011 року):

 • придатні для сільськогосподарського обробітку землі — 78 %,
  • орні землі — 37,3 %,
  • багаторічні насадження — 7,4 %,
  • землі, що постійно використовуються під пасовища — 33,3 %;
 • землі, зайняті лісами і чагарниками — 9,5 %;
 • інше — 12,5 %[1].
Див. також: Ліси Нігерії

Тваринний світ

[ред. | ред. код]
Докладніше: Фауна Нігерії

Зоогеографічно територія країни належить до Ефіопської області: південна частина, узбережжя Гвінейської затоки — до Західноафриканської, північна і центральна частини — до Східноафриканської підобласті[9].

Охорона природи

[ред. | ред. код]

Нігерія є учасником ряду міжнародних угод з охорони навколишнього середовища[1]:

Стихійні лиха та екологічні проблеми

[ред. | ред. код]
Докладніше: Екологія Нігерії

На території країни спостерігаються небезпечні природні явища і стихійні лиха: періодичні посухи; повіді[1].

Серед екологічних проблем варто відзначити:

Фізико-географічне районування

[ред. | ред. код]

У фізико-географічному відношенні територію Нігерії можна розділити на _ райони, що відрізняються один від одного рельєфом, кліматом, рослинним покривом: .

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г д е ж и Nigeria, Geography. Factbook.
 2. а б Котляков В. М., 2006.
 3. а б в Поспелов Е. М., 2005.
 4. Part II : [англ.] // United Nations Convention on the Law of the Sea. — N. Y. : United Nations. — Дата звернення: 21 лютого 2017 року.
 5. а б Part VI : [англ.] // United Nations Convention on the Law of the Sea. — N. Y. : United Nations. — Дата звернення: 21 лютого 2017 року.
 6. Time zone converter : [англ.] // Калькулятор різниці в часі між двома пунктами. — The Time Now, 2017. — 21 July. — Дата звернення: 21 грудня 2017 року.
 7. Нігерія // Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — С. 3. — ISBN 966-7804-78-X.
 8. Атлас. Географія материків і океанів, 2014.
 9. а б в г ФГАМ, 1964.
 10. Members : [англ.] // World Meteorological Organization (WMO). — Дата звернення: 22 лютого 2017 року.
 11. Ramsar Sites Information Service : [англ.] : [арх. 8 березня 2019 року] // rsis.ramsar.org. — Convention on Wetlands. — Дата звернення: 8 березня 2019 року.

Література

[ред. | ред. код]

Українською

[ред. | ред. код]

Англійською

[ред. | ред. код]

Російською

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]