Георгіївська церква (Старе Місто)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Георгіївська церква
00542168-cerkva st-Georg.jpg
Церква Святого Георгія
знаходилася на сходженні вулиці Золотоворітської та Георгіївського провулка
Тип споруди церква і втрачена споруда
Розташування Україна УкраїнаКиїв
Початок будівництва 1744
Кінець будівництва 1752
Зруйновано 1934
Відбудовано не відбудовувалась
Стиль бароко
Епонім Святий Юрій
CMNS: Георгіївська церква у Вікісховищі

Це́рква Свято́го Гео́ргія — православний храм у Києві в Старому Києві, збудований у 17441752 роках та зруйнований у 1934 році.

Історія храму[ред. | ред. код]

Георгіївська церква до перебудови. Фото кінця XIX ст.
1) Софія Київська, 2) Георгіївська церква, 3) сквер із сучасним пам'ятником «Захисникам кордонів Вітчизни» («Козак на коні»). Аерозйомка 1918

Перший храм на цьому місці було споруджено 1037 року Ярославом Мудрим. Ця церква була зруйнована 1240 року під час монгольської навали на Київ. Храм багато століть лежав у руїнах, аж поки 1674 року з благословення Лазаря Барановича на давніх фундаментах була споруджена дерев'яна Георгіївська церква.

Кам'яну церкву Св. Георгія у стилі бароко на фундаментах стародавнього храму, впритул до мурів Софійського монастиря, споруджено у 1744—1752 роках, втім у подальшому церква неодноразово перебудовувалася. Особливо сильна перебудова храму відбулась наприкінці XIX ст., у псевдовізантійському стилі. Церква мала чудовий іконостас XVIII ст. у стилі рококо. Розпис храму на межі XIX–ХХ століть було здійснено відомим художником Іваном Їжакевичем із застосуванням українських народних мотивів.

Визначною пам'яткою храму був надгробок Константиноса Іпсиланті (помер 1816 року), борця за незалежність Греції, що після поразки антитурецького повстання поселився у Києві, який перед знищенням церкви був перенесений до Києво-Печерської Лаври.

Як писав Костянтин Широцький, «Поблизу Георгіївської церкви знаходили вічний спокій і інші іноземці. З 2-ї половини XVII ст. і на початку XVIII ст. тут було протестантське, а можливо й католицьке кладовище».

Знищення храму[ред. | ред. код]

1931 року президія Київської міськради ухвалила рішення про закриття Георгіївської церкви. А 1934 року церкву, як і багато інших київських храмів в рамках радянської антирелігійної кампанії, було знищено більшовицьким урядом.

На місці, де раніше розташовувався храм, запланували побудувати житловий будинок. Проєкт підготував архітектор Йосип Каракіс за участю М. Ручка і В. Сазанського. Будівля була посунута архітектором на десятки метрів вглиб від місця, де був храм[1].

Ліве крило будинку розташоване частково на місті церковного фундаменту[2]. На іншій частині розплановано сквер, у якому стоїть композиція «Їжачок у тумані» скульптора Костянтина Скретуцького.[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Йосип Каракіс — буржуазний націоналіст, який збудував Київ
  2. Топографічна зйомка Київського міськомунвідділу. 1923-1930 рр.
  3. Ковалинський В. Київські мініатюри. Книга десята. Долі київських храмів. Частина друга. — Київ: Купола, 2014. — С. 472.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]