Георг Александр Пік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Георг Александр Пік
GeorgPick.png
Народився 10 серпня 1859(1859-08-10)
Австрія Австрія, Відень
Помер 26 липня 1942(1942-07-26) (82 роки)
Австрія Австрія, табір Терезієнштадт
Громадянство Австрія Австрія
Місце проживання Австрія Австрія
Діяльність математик
Галузь математика
Alma mater Віденський університет
Науковий ступінь доктор філософії
Науковий керівник Leo Königsbergerd[1]
Заклад Карлів університет[2]
Членство Леопольдина
Magnum opus теорема Піка, Pick matrixd і Schwarz–Ahlfors–Pick theoremd

Георг Пік (нім. Georg Pick) — австрійський математик.

Народився в єврейській родині. Мати його — Йозефа Шляйзінгер (Josefa Schleisinger), батько — Адольф Йозеф Пік (Adolf Josef Pick) — очолював приватний інститут. До одинадцяти років Георг здобував освіту вдома (з ним займався батько), потім він пішов у четвертий клас гімназії (Leopoldstaedter Communal Gymnasium). У 1875 р. він склав випускні іспити і міг вступати до університету.

Життя та робота[ред. | ред. код]

Пік вступив до університету у Відні в 1875 році. Вже наступного року він опублікував свою першу роботу з математики, йому було всього лише сімнадцять років. Він вивчав математику і фізику, закінчив у 1879 р. університет, отримавши можливість викладати обидва ці предмета. У 1877 році з Дрезденської Вищої технічної школи (Technische Hochschule) переїхав Лео Кенігсбергера, який зайняв кафедру в віденському університеті. Він став керівником Піка, і 16 квітня 1880 Пік захистив докторську дисертацію «Про клас абелевих інегралов» (Über Eine Klasse abelscher Integrale). Другим екзаменатором на захисті був Еміль Вейра.

Після отримання докторського ступеня Пік був призначений помічником Ернста Маха в празькому університеті Карла-Фердинанда. Мах переїхав з Граца, де він був професором математики, до Праги в 1867 році, щоб зайняти там кафедру фізики. Він, як і Пік, навчався в університеті у Відні і, до того часу як Пік став його помічником, вважався одним з провідних європейських вчених. Пік тепер хотів читати лекції в Празі, і для того щоб отримати на це право, він повинен був написати спеціальну роботу (habilitation thesis). Він це зробив досить швидко, написавши «Über die Integration hyperelliptischer Differentiale durch Logarithmen», після чого в 1881 році отримав право читати лекції в Празі.

За винятком академічного 1884-85 року, який Пік провів в Лейпцизькому університеті, навчаючись у Кляйна, він залишався в Празі до кінця своєї кар'єри. У 1888 р. він був призначений екстраординарним професором математики, потім — ординарним професором (повним професором) в 1892 році в німецькому університеті в Празі. Коло його інтересів математичних був надзвичайно широкий, і 67 його робіт присвячені багатьом темам, таким як лінійна алгебра, теорія інваріантів, інтегральне числення, теорія потенціалу, функціональний аналіз і геометрія. Проте більше половини його робіт пов'язані з функціями комплексної змінної, диференціальними рівняннями та диференціальної геометрією. Такі терміни як матриця Піка, інтерполяція Піка — Неванлінни, і лема Шварца — Піка використовуються іноді й сьогодні. Він найбільше відомий, своєї теоремою Піка, яка з'явилася в його восьмістранічних роботі 1899 Geometrisches zur Zahlenlehre, опублікованій в Празі в Sitzungber, Lotos, Naturwissen Zeitschrift.

Детальніше Теорема Піка

Теорема Піка справедлива для багатокутників з вершинами у вузлах целочисленной решітки. На площині утворюється решітка двома системами паралельних рівновіддалених прямих. Ці прямі називаються основними цілочисельними прямими, а точки їх перетину називаються вузлами решітки. Пряма, що з'єднує два вузли решітки, називається цілочисельною прямою. Зверніть увагу, що основні цілочисельні прямі є цілочисельними лініями, але є також багато інших цілочисельних ліній. Багатокутник, ребра якого лежать на цілочисельних прямих, називається цілочисельним багатокутником. Теорема Піка стверджує, що площа цілочисельного багатокутника дорівнює, де — число вузлів решітки всередині багатокутника, а — число вузлів решітки на кордоні багатокутника. Цей результат залишався непоміченим протягом деякого часу після того, як Пік його опублікував, проте в 1969 р. Штайнгауз включив його у свій знаменитий «Математичний калейдоскоп». З цього часу теорема Піка привернула досить велику увагу і почала викликати захоплення своєю простотою і елегантністю.

У німецькому університеті в Празі Пік став деканом філософського факультету в 1900-01 рр.. Він керував докторськими дисертаціями близько 20 студентів, найбільш відомий з яких Чарльз Левнер, що працював під керівництвом Піка і отримав докторський ступінь за результати по геометричній теорії функцій у 1917 р. Існує ще один аспект життя Піка, який заслуговує на увагу. У 1910 р. він був у комітеті, створеному Німецьким університетом Праги для розгляду питання про прийняття Ейнштейна в університет. Пік був рушійною силою цього призначення, і Ейнштейн був прийнятий на кафедру математичної фізики в Німецькому університеті в Празі в 1911 р. Він займав цей пост до 1913 р., і всі ці роки він і Пік були близькими друзями. Мало того що вони мали спільні наукові інтереси, але вони також обидва пристрасно захоплювалися музикою. Пік, який грав у квартеті, ввів Ейнштейна в наукове і музичне суспільства Праги. Насправді, в квартет Піка входили чотири професори університету, в тому числі Камілло Кернер, професор машинобудування.

Після того як Пік вийшов у відставку в 1927 р., він отримав звання почесного професора і повернувся до Відня, місто, в якому він народився. Тим не менш, в 1938 р. він повернувся до Праги після аншлюсу 12 березня, коли німецькі війська увійшли до Австрії. Наприкінці вересня 1938 р. уряд Праги попросили віддати Німеччині всі райони Чехії та Моравії, населення яких на 50 або більше відсотків складали німці. Лідери Чехословаччини пішли у відставку, але не погодилися на це, проте ті, хто прийшов їм на зміну, віддали ці регіони Німеччини. Гітлерівська армія вторглася в Прагу 14 березня 1939, і Гітлер залишив тут свого представника для того, щоб керувати країною. Пік був обраний членом Чеської академії наук і мистецтв, але після того як нацисти прийшли до Праги, він був виключений з академії. Нацисти створили табір Терезієнштадт в Північній Богемії 24 листопада 1941 для розміщення престарілих, привілейованих і знаменитих євреїв. З близько 144 000 євреїв, відправлених в Терезієнштадт, близько чверті там померло, і близько 60% були направлені до Аушвіцу (Освенцим) і інших таборів смерті. Піка відправили до Терезієнштадту 13 липня 1942, і він помер там через два тижні у віці 82 років.

Про нього писали так:

"Пік був холостяком … незвичайно правильним в одязі і відносинах.

Див. також[ред. | ред. код]

  1. Математична генеалогія — 1997.
  2. Архів історії математики Мактьютор