Георг Конрад Морген

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Георг Конрад Морген
Konrad Morgen, crop.jpg
Народився 8 червня 1909(1909-06-08)[1]
Франкфурт-на-Майні, Вісбаден[d], Гессен-Нассау[d], Королівство Пруссія, Німецька імперія
Помер 4 лютого 1982(1982-02-04)[1] (72 роки)
Франкфурт-на-Майні, Дармштадт, Гессен, ФРН
Громадянство
(підданство)
Flag of Germany.svg Німеччина
Діяльність суддя, юрист, адвокат
Членство СС
Партія Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини
Нагороди
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Морген (ліворуч, сидить у кріслі) під час допиту на Нюрнберзькому процесі (7 серпня 1946)

Гео́рг Ко́нрад Мо́рген (нім. Georg Konrad Morgen, 8 червня 1909(19090608), Франкфурт-на-Майні — 4 лютого 1982, Франкфурт-на-Майні) — відомий німецький юрист, оберштурмбаннфюрер і суддя СС.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в сім'ї машиніста паровоза. Виріс у Франкфурті-на-Майні, навчався там же у вищому реальному училищі. Після його закінчення працював в банку. Потім вивчав право в Франкфуртському університеті та Академії міжнародного права, Римі, Берліні та Кілі. Під час навчання вступив в університетську групу Німецької народної партії.

Тільки в квітні 1933 року вступив у НСДАП і в СС. Цей пізній перехід він пояснював почуттям такту, яка не дозволила йому зробити це відразу після виходу з Німецької народної партії. 1 квітня 1939 Конрад Морген отримав свою першу суддівську посаду в земельному суді Штеттина. Після суперечки, в результаті якого голова засудив його поведінку в одному з судових справ, він був звільнений з юридичної служби.

Після початку війни служив у військах СС, до 1940 року був суддею Головного управління суду СС в Мюнхені. З 1 січня 1941 служив в судах СС і поліції в Кракові. У 1942 році Гіммлер знизив Моргена в чині з обер-лейтенанта до єфрейтора і він був відправлений на Східний фронт. Морген нібито виправдав звинуваченого в оскверненні раси; сам же Морген бачив причину свого звільнення в розслідуванні їм випадків корупції, оскільки багато вищі чини СС відчували витікаючу від нього загрозу. Одним з осіб, що сприяли відправці Моргена на Східний фронт, був Фрідріх-Вільгельм Крюгер, якому не подобалася манера роботи Моргена: той не намагався знімати кримінальну відповідальність зі старших функціонерів СС.

У травні 1943 Морген був направлений особисто Гіммлером в Імперську службу кримінальної поліції Берліна, де йому було доручено розслідування випадків корупції в концентраційних таборах. З цієї причини Морген вступив в контакт з Крістіаном Віртом; він був присвячений безпосередньо в політику знищення держави СС і в силу цього став, за словами самого Моргена, «фахівцем за злочинами в концтаборах». При цьому під «злочинами в концтаборах» він розумів переважно господарські злочини щодо конфіскованої власності ув'язнених концтаборів, а не узаконені злочини проти людяності; проте він розслідував також окремі вбивства, скоєні самовільно. Восени 1944 року Морген став главою есесівського суду в Кракові. Таким чином, в його компетенції виявився концтабір Освенцим. Останній рік війни він провів на посаді есесівського судді в Бреслау.

Діяльність Моргена як судді СС[ред. | ред. код]

За словами самого Моргена, Гіммлер уповноважив його продовжити розпочату ним розслідування в концентраційному таборі Бухенвальд. Це призвело до пред'явлення коменданту табору Карлу Коху, його дружині Ільзе і таким учасникам, як Мартін Зоммер, звинувачень в корупції, вбивстві і тілесному ушкодженні зі смертельними наслідками. За вбивство Карл Кох був засуджений до смерті двічі, і незадовго до кінця війни його стратили. Іншого співучасника Вальдемара Говена, Морген засудив до смерті, однак вирок не був приведений у виконання.

В іншому випадку охоронець табору смерті Аушвіц-Біркенау відправив з фельд'єгерською поштою посилку своїй дружині. У посилці знаходилося більше кілограмів не переплавлених золотих зубів. Золото було затримано німецької митницею. В ході проведеного з цього приводу слідства Морген ознайомився з табором Аушвіц-Біркенау і зміг отримати уявлення про роботу машини по масовому знищенню людей. При цьому він прийшов до висновку, що табірний персонал цілеспрямовано збагачувався за рахунок привласнення майна убитих.

Після (і в результаті цього відкриття) Морген продовжив розслідування інших злочинів в концентраційних таборах, в тому числі в концтаборах Дахау, Флоссенбюрг та Люблін. За його уявленням було збуджено в цілому 800 кримінальних справ, 200 з яких були завершений.

Розслідування Моргена ставали все більш великими, і коли він почав розслідування проти коменданта концтабору Аушвіц, його діяльність, згідно з наказом Гіммлера в квітні 1944 року, була обмежена справою Коха, а інші розслідування зупинені. Проте, йому вдалося висунути звинувачення проти ряду відомих комендантів концтаборів, а в окремих випадках винести їм вироки. У їх числі були:

Ім'я Звання Посада Звинувачення Вирок
Герман Флорштедт Штандартенфюрер СС Комендант Любліна Корупція Розстріл
Ганс Лоріц Оберфюрер СС Комендант КТ Заксенгаузен Корупція, несанкціоновані вбивства Не засуджений
Адам Грюневальд Штурмбаннфюрер СС Комендант КТ Герцогенбуш Жорстоке поводження з ув'язненими 3.5 років ув'язнення, згодом замінені відправкою на Східний фронт
Карл Кюнстлер Оберштурмбаннфюрер СС Комендант КТ Флоссенбюрг Пияцтво і розпусний спосіб життя. Пониження до рядового і відправка на фронт.
Карл-Отто Кох Штандартенфюрер СС Комендант КТ Бухенвальд Вбивство (звинувачений разом із Германом Гакманном, Мартіном Зоммером та Бланком). Розстріл
Ільза Кох Привласнення великої суми грошей. Виправдана.
Мартін Зоммер Гауптшарфюрер СС Службовець КТ Бухенвальд Вбивство (звинувачений разом із Карлом Кохом, Германом Гакманном і Бланком). Пониження до рядового і відправка на Східний фронт.
??? Бланк Гауптшарфюрер СС Службовець КТ Бухенвальд Вбивство (звинувачений разом із Карлом Кохом, Германом Гакманном та Мартіном Зоммером). Невідомо.
Александер Піорковскі Штурмбаннфюрер СС Комендант КТ Дахау Вбивство. Не засуджений.
Герман Гакманн Гауптштурмфюрер СС Офіцер КТ Бухенвальд Вбивство (звинувачений разом із Карлом Кохом, Мартіном Зоммером і Бланком). Розстріл (не виконаний).
Максиміліан Ґрабнер Унтерштурмфюрер СС Співробітник гестапо, керівник політичного блоку КТ Аушвіц Корупція і вбивство. Не засуджений.
Ґергард Паліч Гауптшарфюрер СС Службовець КТ Аушвіц Недотримання «расової чистоти» (сексуальні зв'язки з ув'язненою-«неарійкою»). Розстріл (замінений на пониження до рядового і відправку на Східний фронт в якості штрафника).
Амон Ґьот Гауптштурмфюрер СС Співробітник відділу економіки та адміністрації СС, колишній комендант КТ Плашув Розкрадання державної власності (майна ув'язнених КТ Плашув) Не звинувачений (трибунал не був зібраний у зв'язку із важким становищем на фронті).
Ганс Аумаєр Штурмбаннфюрер СС Заступник коменданта КТ Аушвіц Корупція і розкрадання державної власності (золотих зубів отруєних газом ув'язнених). Переведення на інше місце роботи.

Нагороди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #129587958 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.