Георг Тракль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Георг Тракль
Georg Trakl
Georg Trakl.jpg
Народження 3 лютого 1887(1887-02-03)
  Зальцбург, Герцогство Зальцбург
Смерть 3 листопада 1917(1917-11-03) (30 років)
  Краків, Австро-Угорщина (тепер Польща)
Поховання Q18629414?
Національність австрієць
Громадянство
(підданство)
Flag of Austria.svg Австрія
Alma mater Віденський університет
Мова творів німецька
Рід діяльності поет, письменник
Напрямок експресіонізм
Жанр поезія, п'єса
Magnum opus: Q21980620?
Автограф: Trakl Signature.gif
Сайт: georgtrakl.de

Георг Тракль у Вікісховищі?

Тракль Георг (нім. Georg Trakl; нар. 3 лютого 1887(18870203), Зальцбург — пом. 3 листопада 1917, Краків) — австрійський поет, представник літературної течії експресіонізму.

Найвідомішим його твором був вірш «Гродек», в якому закарбувався особистий досвід сприйняття Першої світової війни.

Життя[ред.ред. код]

Народився 3 лютого 1887 року в Зальцбурзі (Австрія). Його батько, Тобіас, був дилером техніки; а мати була домогосподаркою, і цікавилася музикою та мистецтвом.

Вчився в зальцбурзькій гімназії, але так і не закінчив її, пішовши працювати в аптеку. У 1908 році Тракль переїжджає у Відень, щоб вивчати фармакологію. Там він почав більше приділяти уваги поезії. У Відні вперше публікуються вірші Тракля. Закінчивши навчання в університеті, Тракль отримав звістку про смерть батька і пішов у армію. Після року служби, Тракль повернувся у Зальцбург працювати в аптеці, але згодом Тракль був прийнятий на місце воєнного провізора при аптеці гарнізонного госпіталю. Там він отримує признання в поетичних кругах, і його вірші публікуються у відомому журналі Der Brenner. В 1913 році виходить збірка “Вірші”. Тракль веде богемний спосіб життя та впадає в залежність від кокаїну й алкоголю. Під час Першої світової війни був мобілізований до австро-угорської армії, де служив у польовому госпіталі. Тракль ледве давав раду пораненим, упав у депресію та намагався покінчити життя самогубством.

3 листопада 1917 року Тракль покінчив життя самогубством у лікарняній палаті, прийнявши смертельну дозу кокаїну.

Творчість[ред.ред. код]

Тракль належав до течії експресіонізму. Характерно: трагічне світосприйняття, символічна ускладненість образів, емоціональна насиченість, звертання до теми смерті. Сам поет описував свій стиль так: “Моя манера зображення, зливає в єдине враження чотири різних образи в чотирьох рядках”.

Переклади українською мовою[ред.ред. код]

Багато віршів Тракля переклав українською мовою Петро Марусик. Окремими виданнями твори поета з'явилися в перекладах письменника Тимофія Гавриліва: "Ґеорґ Тракль. Твори" (Львів: в-во "Просвіта", 1997) та "Ґеорґ Тракль. Себастянові сни" (Львів: в-во "ВНТЛ-Класика", 2004). Т. Гавриліву належить ідея відкриття меморіальної стели поетові в м. Городок Львівської області, де Тракль перебував на початку Першої світової війни. Улюбленим поетом Тракля назвав музичний гурт "Мандри".

Посилання[ред.ред. код]