Геотермальний тепловий насос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кільця наземного теплообмінника теплового насоса (горизонтального типу)

Геотермальний тепловий насос — система центрального опалення і/або охолодження, яка використовує тепло землі, тип теплового насоса. Земля в геотермальних системах є радіатором в літній період або джерелом тепла в зимовий період. Різниця температур грунту використовується, щоб підвищити ефективність і знизити експлуатаційні витрати системи обігріву та охолодження, і може доповнюватися сонячним опаленням. Геотермальні теплові насоси використовують явище теплової інерції: температура землі нижче 6 метрів приблизно дорівнює середньорічній температурі повітря в даній місцевості і слабо змінюється протягом року.

Типи[ред. | ред. код]

a) замкнутого типу

  • Горизонтальні

Колектор розміщується кільцями або звивисто у горизонтальних траншеях нижче глибини промерзання грунту (зазвичай від 1,2 м і більше)[1]. Такий спосіб є найбільш економічно ефективним для житлових об'єктів за умови відсутності дефіциту земельної площі під контур.

  • Вертикальні

Колектор розміщується вертикально в свердловини глибиною до 200 м[2]. Цей спосіб застосовується у випадках, коли площа земельної ділянки не дозволяє розмістити контур горизонтально або існує загроза пошкодження ландшафту.

  • Водні

Колектор розміщується звивисто або кільцями у водоймі (озері, ставку, річці) нижче глибини промерзання. Це найбільш дешевий варіант, але є вимоги щодо мінімальної глибини і обсягів води у водоймі для конкретного регіону.

  • З безпосереднім теплообміном (DX — скор. від англ. direct exchange — «прямий обмін»)

На відміну від попередніх типів, холодоагент компресором теплового насоса подається по мідних трубках, розташованих:

* Вертикально у свердловинах довжиною 30 м і діаметром 80 мм
* Під кутом у свердловинах довжиною 15 м і діаметром 80 мм
* Горизонтально у грунті нижче глибини промерзання

Циркуляція холодоагенту компресором теплового насоса і теплообмін фреону безпосередньо через стінку мідної труби з більш високими показниками теплопровідності забезпечує високу ефективність і надійність геотермальної опалювальної системи. Також використання такої технології дозволяє зменшити загальну довжину буріння свердловин, зменшуючи таким чином вартість установки DX Direct Exchange Heatpump

б) відкритого типу
Подібна система використовує в якості теплообмінної рідини воду, яка циркулює безпосередньо через систему геотермального теплового насоса в рамках відкритого циклу, тобто вода після проходження по системі повертається в землю. Цей варіант можливо реалізувати на практиці лише при наявності достатньої кількості відносно чистої води і за умови, що такий спосіб використання грунтових вод не заборонений законодавством.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Тепловые насосы в современной промышленности и коммунальной инфраструктуре. Информационно — методическое издание. — М.: Издательство «Перо», 2016. — 204 с
  • Ландквист П., Эволюция тепловых насосов // Журнал «Энергосбережение» за № 5, 2011 г.
  • Лебедев Н. Как рассчитать и выбрать тепловой насос // журнал"Аква-Терм" № 3, 2006 г.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Energy Savers: Types of Geothermal Heat Pump Systems Архівовано 2012-07-28 у Wayback Machine.
  2. Bedrock heat pump. Архів оригіналу за 24 грудень 2013. Процитовано 23 грудень 2017.