Геофізична зброя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Геофізи́чна збро́я або Тектоні́чна збро́я  — це гіпотетична зброя масового ураження; сукупність різних засобів, які дозволяють використовувати у військових цілях руйнівні дії неживої природи шляхом штучного викликання змін фізичних властивостей і процесів, які виникають в атмосфері, гідросфері і літосфері Землі.

Руйнівна дія багатьох природних процесів базується на їх потужній енергії. Можливі заходи активної дії на геофізичні процеси, які передбачають здійснення в сейсмонебезпечних районах штучних землетрусів, ураганів, вогненних бур, гірських обвалів, снігових лавин, оповзнів, потужних припливних хвиль типу цунамі тощо. Діючи на процеси в нижніх шарах атмосфери, можна викликати проливні дощі, град, тумани. Утворюючи затори на річках і каналах, викликають повені, затоплення, порушення судноплавства, руйнування гідроспоруд.

Вивчається можливість зміни температури повітря шляхом розпилення речовин, які поглинають енергію сонця, зменшуючи кількість опадів. Зруйнування шару озону в атмосфері дає можливість спрямувати в райони, зайняті противником, космічні промені і ультрафіолетове випромінювання сонця. Для дії на природні процеси можуть використовуватись хімічні речовини: йодисте срібло, карбамід, тверда вуглекислота, вугільний порох, сполуки брому, фтору і інші. Можливе використання потужних генераторів електромагнітних випромінювань, теплових генераторів й інших технічних засобів.

Теорії змови[ред. | ред. код]

Після природних тектонічних явищ, таких як землетрус на Гаїті (2010), часто виникають теорії змови, що зазвичай стосуються збройних сил США та колишнього Радянського Союзу, хоча жодних доказів немає. Після землетрусу на Гаїті було широко повідомлено, що президент Венесуели Уго Чавес висловив необґрунтовані звинувачення, що це було викликано випробуваннями тектонічної зброї США[1]. Російська газета Комсомольська правда повідомила на першій сторінці 30 травня 1992 року, що «геофізична або тектонічна зброя була фактично розроблена в СРСР, попри Конвенцію ООН», але головний сейсмолог Міністерства оборони СРСР, генерал-майор В. Бочров категорично відкидав будь-які натяки на існування тектонічної зброї[2].

Зокрема телеканал 2+2 інколи транслює конспірологічний контент про застосування тектонічної зброї[3][4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ковтуненко О.П., Богучарський В.В., Слюсар В.І., Федоров П.М. Зброя на нетрадиційних принципах дії (стан, тенденції, принципи дії та захист від неї). - Полтава: ПВІЗ. - 2006. - 248 с.