Герасим (митрополит Київський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герасим
Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі
1432 — 1435
Церква: Константинопольська православна церква
Попередник: Фотій
Наступник: Ісидор
 
Діяльність: митрополит, пресвітер
Народження: 14 століття
Смерть: 26 липня 1435(1435-07-26)
Вітебськ

CMNS: Герасим у Вікісховищі

Гераси́м (*? - †26 червня/липня 1435) — митрополит Київський і всієї Русі.

З життєпису[ред. | ред. код]

Герасим з 1417 по 1433 рік був єпископом Смоленським. Скориставшись тим, що після смерті Митрополита Фотія на Русі не було Митрополита, Герасим, з волі литовського князя Свидригайла Ольгердовича, під владою якого перебував тоді Смоленськ, восени 1433 року вирушив до Константинополя просити собі сан Митрополита і восени наступного року вже повернувся в Митрополичому сані. Як згадується, він був поставлений не для однієї Литви, а «на всю Руську землю», і йому приписували титул Митрополита Київського й всієї Русі, а згодом навіть Московського і всієї Русі.

Прибувши на Русь, новий Митрополит зупинився у Смоленську, не йде до Москви, тому що там тривали князівські міжусобиці. Відомо, що 1434 року він поставив архієрея в Новгороді. Спочатку преосвященний Гарасим був у милості в князя Свидригайла Ольгердовича, разом з яким замислював взяти участь у впровадженні унії з Римом (посередником був віленський біскуп Матіас[1]). Князь з похвалою говорив про свого Митрополита перед Папою Євгенієм IV, підкреслював його ретельність у справі, яка намічалася. Але через деякий час Свидригайло розгнівався на Митрополита Герасима, запідозривши його у ворожому листуванні з іншим литовським князем — Сигізмундом Кейстутовичем. У результаті цього Герасима закували й заслали до Вітебська, де через чотири місяці, 26 червня (чи 26 липня[1]) 1435 року, спалили живцем.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Kuczyński Stefan M. Maciej (Mathias) (ok. 1370—1453) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1974. — Tom XІX/1, zeszyt 80. — S. 11. (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]

Попередник
Фотій
Митрополит Київський
1432-1435
Наступник
Ісидор