Герасюта Микола Федорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герасюта Микола Федорович
Gerasuta.jpg
Народився 18 грудня 1919(1919-12-18)
Олександрія, Херсонська губернія, УНР
Помер 10 квітня 1987(1987-04-10)[1] (67 років)
СРСР
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Діяльність науковець
Alma mater Одеський державний університет
Сфера інтересів прикладна механіка,
динаміка обчислювальної математики
Вчене звання Професор, член-кореспондент АН УРСР
Науковий ступінь Доктор технічних наук
Член НАН України
Відомий завдяки: ракетобудування
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці
Орден Леніна Орден Леніна Орден Жовтневої Революції
Ленінська премія — 1972 Державна премія СРСР — 1967

Герасюта Микола Федорович (нар. 18 грудня 1919 — пом. 10 квітня 1987[2]) — український радянський вчений в галузі фізики і математики, конструктор-ракетобудівник.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Микола Федорович Герасюта народився 18 грудня 1919 року в місті Олександрія. В 1936 році закінчив Олександрійську середню школу № 1.

У 1941 році закінчив фізико-математичний факультет Одеського державного університету за спеціальністю «Математика».

З початком Радянсько-німецької війни потрапив на фронт. Пройшов шлях від простого солдата до звання офіцера. Учасник оборони Сталінграду. Брав участь у боях за визволення України, штурмі Берліна. Продовжував служити в Радянській армії до 1947.

Після війни направлений в групу академіка Корольова в ОКБ-1, де брав участь у вивченні документації на ракету ФАУ-2 (інститут «Нордхаузен»). За період роботи (19471951) був спочатку інженером, потім науковим співробітником. У КБ заводу п/я 186 в Дніпропетровську працював в 1951-54 роках, був начальником сектора балістики, науковим керівником. Стояв біля витоків КБ «Південне», а потім займав там посади начальника сектора, начальника відділу балістики (19541962), заступника головного конструктора з питань балістики, динаміки і систем управління ракет дальньої дії і ракет-носіїв космічних апаратів.

Також займався академічною діяльністю на кафедрі автоматики фізико-технічного факультету Дніпропетровського державного університету з 1952 до 1985 рік. Отримав посаду професора за теоретичні дослідження в 1961 році був також завідуючим кафедри проводив наукові дослідження в галузі ракетобудування.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Микола Федорович Герасюта був видатним вченим в області прикладної механіки, динаміки обчислювальної математики. Під його керівництвом і при його особистій участі розроблені і впроваджені методи вирішення багатопараметрних краєвих і варіаційних задач, пов'язаних з побудовою оптимальних траєкторій руху ракет і космічних апаратів, статистичних методів оцінки льотно-технічних характеристик ракет. Вчений був одним з основних авторів розробки чотирьох поколінь бойових ракетних комплексів (від Р-12 до Р-36М) і космічних ракет-носіїв «Космос», «Інтеркосмос», «Циклон», «Зеніт».

Микола Герасюта був до того ж і одним з організаторів КБ «Південне». Він зробив великий внесок у розвиток цього конструкторського бюро і перетворення його у потужне конструкторське підприємство.

Нагороди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]