Герберт Гувер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герберт Кларк Гувер
англ. Herbert Clark Hoover
Герберт Кларк Гувер

Час на посаді:
4 березня 1929 — 4 березня 1933
Віце-президент  Чарльз Кертіс
ПопередникКалвін Кулідж
НаступникФранклін Рузвельт

Народився10 серпня 1874(1874-08-10)[1][2][…]
West Branch[d], Айова
Помер20 жовтня 1964(1964-10-20)[1][2][…] (90 років)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США[4]
Політична партіяРеспубліканська партія США
ДружинаЛу Генрі Гувер
Професіягірничий інженер, бізнесмен
Релігіяквакер
ПідписHerbert Hoover signature.gif

Wikisource-logo.svg Роботи у Вікіджерелах

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Герберт Кларк Гувер (англ. Herbert Clark Hoover; нар. 10 серпня 1874 — пом. 20 жовтня 1964) — тридцять перший президент США з 1929 по 1933, від Республіканської партії.

Біографія[ред. | ред. код]

Hoover Campaign.jpg

Народився в Айові в сім'ї квакерів. Рід мав німецьке походження (первинне прізвище huber). Почав кар'єру як успішний гірничий інженер. Міністр торгівлі з 1921 до 1928. У 1920-ті роки Гувер керував ARA — добродійною організацією, що надавала у тому числі допомогу голодуючим в Поволжі. Теоретик адміністрування, він стверджував, що є науково обґрунтований вихід зі всіх соціальних і економічних криз.

Проте правління Гувера, вибраного президентом в 1928, ознаменувалося важкою економічною кризою — Великою депресією; політика laissez-faire (державного невтручання в економіку) довела своє повне банкрутство. Зійшла нанівець і репутація Гувера як вдалого менеджера, не зважаючи на ряд спроб зменшити масштаби кризи, — на ті часи дуже сміливих спроб (збільшення податків і зростання державних витрат викликали навіть асоціації з лівою і соціалістичною політикою). Традиційно Гувера прийнято звинувачувати як президента, що не зумів запропонувати ефективної стратегії виходу з ситуації, на зразок Нового курсу його наступника Франкліна Рузвельта. Багато істориків, проте, вважають, що Гуверу просто не пощастило: на піку кризи жодні заходи не допомагали, і найдіяльніший президент наткнувся б на границі своїх повноважень, а реформи Рузвельта були здійснені і стали ефективними, коли нижча точка депресії була вже позаду. 1932 року Гувер зазнав нищівної поразки від Рузвельта, що переміг майже у всіх штатах; причиною поразки, окрім кризи, що продовжувалася, вважають харизматичність і дар слова Рузвельта, непопулярність сухого закону і нездатність Гувера до внутрішньополітичних компромісів. Надалі був критиком етатистської політики Рузвельта, а потім виступав за те, щоб не втручатися в Другу світову війну і надати всю Європу Гітлеру. При Трумені і Ейзенхауері Гувер головував в комісії з реформи державного апарату, написав багато публіцистичних і історичних праць і до кінця свого довгого життя загалом реабілітувався в очах громадськості. Йому були влаштовані державні похорони.

Допомога Україні[ред. | ред. код]

Україна має завдячувати Гуверу за організацію масштабної продовольчої допомоги у жахливі роки першого голодомору 1920-22 років. Після завоювання більшовиками аграрних регіонів (України, Поволжжя, Кубані) комісари Троцького приступили до тотальної конфіскації харчів в селян, що призвело до сильного голоду. У Америці вже до 1920 року стало ясно, що дії більшовицького уряду ведуть до страхітливого голоду в Росії. Спочатку американці створили невеликі рятувальні групи, але скоро стало зрозуміло, що мова йде про годування не менше 10-20 мільйонів чоловік. Загалом, за оцінками американців, тоді на теренах колишньої Російської імперії загинуло голодною смертю п'ять мільйонів сто тисяч людей. Одразу після приходу до влади Президент Гардінг в 1921 році призначив Герберта Гувера, тоді Міністра Торгівлі і майбутнього президента, організувати допомогу через організацію ARA (American Relief Administration). Президент Воррен Гардінг вибив через Конгрес 20 мільйонів доларів на допомогу голодуючим в Росії. Величезні гроші, зараз це близько мільярда доларів. Опозиції, що заперечувала проти допомоги, президент відповів «Дайте спокій вашим політичним іграм, люди вмирають з голоду, значить, спочатку їх треба нагодувати!». На ці гроші Гардінг і Гувер повністю організували свій персонал для доставки і розподілу харчів, одягу і ліків в Росії, оскільки люди Троцького всіляко протидіяли і саботували всі заходи американців. Відомо, що з більшовицького боку організацією «Помголом», яка завідувала розподілом допомоги голодуючим, командувала рідна сестра Троцького і дружина Каменева — Ольга Каменєва. Американська продовольча допомога припинилася зі смертю Гардінга.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

На честь Герберта Гувера була названа унікальна гідротехнічна споруда — бетонна гребля заввишки 221 м і гідроелектростанція, споруджена в нижній течії р. Колорадо у США.

Промови і виступи[ред. | ред. код]

Індивідуальні досягнення[ред. | ред. код]

  • Переклав англійською мовою і відредагував середньовічну пам'ятку гірничої справи De Re Metallica («Про гірництво та металургію») — перша європейська енциклопедія з гірництва та металургії Ґеорґіуса Аґріколи.

Індивідуальні досягнення[ред. | ред. код]

  • Переклав англійською мовою і відредагував середньовічну пам'ятку гірничої справи

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник:
Калвін Кулідж
19231929
Seal of the President of the United States.svg
31-й Президент США

4 березня 19294 березня 1933
Наступник:
Франклін Рузвельт
19331945