Гербовник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Титульна сторінка «Herbarz Polski» (Гербовник Польський) 1595 року

Гербо́вник, також гербівник[1], гербо́вни́ця, кни́га гербі́в[2] (пол. herbarz, рос. гербовник) — книга, яка містить в собі опис і зображення гербів (шляхетський родів, нобелів, бюргерів та окремих осіб, держав, міст, місцевостей, організацій тощо).

Вивчає гербовник (герби та їх походження) прикладна історична наука — геральдика. Гербовники були особливо розповсюджені в Європі в Середні віки. В основному (до 1772 р.) в період Великого Князівства Литовського та Речі Посполитої українські, білоруські, польські, литовські герби були частиною спільної геральдичної культури. В період 17721917 р. відповідно до тодішнього законодавства українська шляхта в Російській імперії користувалась Дворянською Родовідною Книгою.

Історія[ред. | ред. код]

Гербовники існували вже в XIII ст. як турнірній список і принагідний збір гербів. З розвитком інституту герольда починається складання Гербовнику при палацах монархів.

Першим західноєвропейським гербовником, в якому описується український державний герб (Тризуб) є "Clipearium Teutonicorum" Конрада фон Муре, в якому він пише про герб "Руського короля, народ якого проживає далеко від Рейну".

Вже у XІV-XV ст. в західноєвропейських Гербовниках були присутні зображення гербів українського лицарства часів Великого Князівства Литовського, Руського та Жемантійського та Речі Посполитої :

Кілька гербів литовських і руських князів містить хроніка Констанцького собору Ульріха Рихенталя. Старовинним польським гербовником XV ст. є «Insignorum clenodiorum Regis et Regni Poloniae descriptor» (Jan Dlugosz).

Титульна сторінка перевидання 1584 р. «Herby Rycerstwa Polskiego» (Герби Лицарства Польського) у 1858 р.

Литовські[ред. | ред. код]

Герби шляхти знаходяться у «Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego» В. Віюка-Кояловича. Проте, там невелика частина гербів шляхти Великого Князівства Литовського.

Німецькі[ред. | ред. код]

Португалські[ред. | ред. код]

Українські[ред. | ред. код]

Цікавим для української історії є

  • За Незалежності у 2003 Товариство охорони старожитностей Київщини випустило книгу «Браницькі герба Корчак», в якій розповідається про історію магнатського роду Браницьких — з перших історичних відомостей про цей рід (XVI ст.) до подій часів Другої світової війни.

Жоден гербовник не є повним зібранням гербів шляхти своєї країни. У Франції була спроба складання повного Гербовника, також було спроба складання всіх гербів в «Armorial General». Тепер тільки сучасна Іспанська Герольдія займається реєстрацією гербів дворян всіх країн світу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. В Музеї історії відкривається виставка про давнє самоврядування
  2. Російсько-український академічний словник 1924-33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]