Гербовник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Титульна сторінка «Herbarz Polski» (Гербовник Польський) 1595 року

Гербо́вник, також гербівник[1], гербо́вни́ця, кни́га гербі́в[2] (пол. herbarz, рос. гербовник) — книга, яка містить в собі опис і зображення гербів (дворянських родів, бюргерів та окремих осіб, держав, міст, місцевостей, організацій тощо). Вивчає гербовник (герби); прикладна історична наука — геральдика. Це явище притаманне в основному (до 1772 р.) періоду життя в Великому Князівстві Литовському провінції Речі Посполитої української, білоруської, польської, литовської та інших культур. Оскільки у період 17721917 р. відповідно тодішнього законодавства актуальною була для шляхти в Російській імперії Дворянська Родовідна Книга.

Історія[ред.ред. код]

Гербовники існували вже в XIII ст. як турнірній список і принагідний збір гербів. З розвитком інституту герольда починається складання Гербовнику при палацах монархів. У XV ст. в західноєвропейських Гербовниках є герби лицарства Великого Князівства Литовського — «Armorial Lyncenich» (брюссельський), «Codex Bergshammar» (стокгольмський), «Armorial de la Toison d'Or» (паризький) та ін.. Кілька гербів литовських і руських князів містить хроніка Констанцького собору Ульріха Рихенталя. Старовинним польським гербовником XV ст. є «Insignorum clenodiorum Regis et Regni Poloniae descriptor» (Jan Dlugosz).

Титульна сторінка перевидання 1584 р. «Herby Rycerstwa Polskiego» (Герби Лицарства Польського) у 1858 р.

Герби шляхти знаходяться у «Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego» В. Віюка-Кояловича. Проте, там невелика частина гербів шляхти Великого Князівства Литовського.

Цікавим для української історії є

  • За Незалежності у 2003 Товариство охорони старожитностей Київщини випустило книгу «Браницькі герба Корчак», в якій розповідається про історію магнатського роду Браницьких — з перших історичних відомостей про цей рід (XVI ст.) до подій часів Другої світової війни.

Жоден гербовник не є повним зібранням гербів шляхти своєї країни. У Франції була спроба складання повного Гербовника, також було спроба складання всіх гербів в «Armorial General». Тепер тільки сучасна Іспанська Герольдія займається реєстрацією гербів дворян всіх країн світу.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. В Музеї історії відкривається виставка про давнє самоврядування
  2. Російсько-український академічний словник 1924-33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)

Джерела[ред.ред. код]