Герб Білої Церкви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Білої Церкви
Bila Tserkva gerb.svg
Деталі
Носій Біла Церква
Затверджений 3 жовтня 1998 року
Щит іспанський
Основа червоний щит з золотим обрамленням
Інші елементи золотий лук з
натягнутою тятивою,
на якій три золоті стріли,
направлені вістрями вгору
Ранні версії
Gerb bc2.jpg
Герб радянського періоду

Герб Бі́лої Це́ркви — один з офіційних символів міста Біла Церква Київської області. Затверджений рішенням білоцерківської міськради у 1998 році. Автор реконструкції герба А. Гречило.

Історія[ред. | ред. код]

Протягом багатовікової історії геральдики Білої Церкви зазнала багато змін. Геральдичних позначень з часу заснування Ярославом Мудрим міста не залишилось. Найперша згадка про герб Білої Церкви відноситься до 1589 року, коли польський король Сигізмунд ІІІ Ваза затвердив привілеї міста на сеймі у Варшаві, надавши місту і його жителям Магдебурзьке право. Герб міста був затверджений 1620 року: лук із натягнутою тятивою, а на ньому три стріли.

Герб Браницьких «Корчак»

Але особливий вплив на зміну геральдики міста мала родина Браницьких, яка бере початок з 1543 року, коли на сеймі у Кракові єпископ Познанський і Хелмський Себастіан Браницький і його брат Микола були приписані до шляхетського герба «Корчак».

Герб міста поступово змінюється родовим гербом Браницьких, де на французькому геральдичному щиті по червоному тлі розміщено три горизонтальні срібні смуги, які звужуються до низу. Над щитом — дворянські шолом і корона, на короні овальна чаша, з якої виходить обернена вліво собака з піднятими передніми лапами. Це зображено на тлі срібного намету, підбитого червоним.

Після жовтневого перевороту 1917 року геральдика міста і Браницьких була відмінена, і тільки в повоєнний період почали її відновлювати, та й то в перекрученому вигляді. У ній поєднані і символи стародавньої Білої Церкви та графів Браницьких, і тогочасні радянські символи та кольори. 28 грудня 1982 р. рішенням Білоцерківського міськвиконкому було затверджено новий герб, проект якого виконав художник В. О. Люлька (щит перетятий, у верхньому червоному полі лук із одною стрілою і дата «1032», у нижньому синьому полі — колонада «Луна», пшеничний колосок, півшестерні та половина автомобільної шини). Той герб був чинний до 1998 р. Зараз Біла Церква має герб та прапор, затверджені рішенням третьої позачергової сесії Білоцерківської міської ради XXIII скликання від 3 жовтня 1998 року [1]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Біла Церква. Шлях крізь віки. - Біла Церква. - 1993

Посилання[ред. | ред. код]