Герб Великої Британії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg
Версії
Royal Coat of Arms of the United Kingdom (Scotland).svg
Королівський герб Великої Британії (шотландський варіант)
Деталі
Носій Велика Британія
Затверджений 1837
Нашоломник королівський леопард
Корона Корона Святого Едуарда
Шолом золотий королівський
Щит містить герби Англії, Шотландії та Ірландії
Щитотримачі коронований лев та одноріг
Девіз Dieu et mon droit (Бог і моє право)
Ордени орден підв'язки
Ранні версії три леопарди (леви) на червоному щиті

Королі́вський герб Вели́кої Брита́нії — це офіційний герб британського монарха (наразі — Єлизавети II). Інші члени королівської сім'ї й уряд країни використовують інші герби. Королівський герб трапляється в двох варіантах, один з яких використовується тільки в Шотландії.

На звичайному варіанті герба дев'ять левів: сім на щиті (з них шість відповідають Англії, і сьомий — Шотландії), один (у короні) зверху щита, й останній (теж у короні) підтримує щит справа. З двох левів у короні той, що підтримує щит, відповідають Англії, а інший стоїть на третій короні. З іншого боку щит підтримує закутий в ланцюг єдиноріг, який відповідає Шотландії.

На шотландському варіанті герба сім левів: п'ять на щиті (з них три відповідають Англії, і ще два — Шотландії), один (у короні) зверху щита, і останній (теж у короні) підтримує щит зліва. З двох левів у короні той, що підтримує щит, відповідають Англії, а інший стоїть на третій короні. З іншого боку щит підтримує закутий в ланцюг єдиноріг, що відповідає Шотландії. Четверта корона — на голові однорога.

Історія[ред.ред. код]

Три леопарди (або леви, що йдуть насторожі) на червоному полі щита з'явилися за Річарда I. Гербовий щит з леопардами довгий час залишався єдиним символом Англії. В період. Сторічної війни Едуард III, на знак своїх претензій на французький трон, розділив щит і помістив в двох його чвертях поле із золотими ліліями — символ Франції.

Яків I, що правив одночасно Англією й Шотландією, поповнює герб емблемами Шотландії - червоним левом - і Ірландії - золотою арфою.

Фігури утримувачів щита впродовж століть неодноразово мінялися: сокіл, лебідь, білий кабан - нагрудний знак Річарда III, червоний валлійський дракон. З 1603 року на цьому місці затвердилися єдиноріг і коронований британський лев.

Дивись також[ред.ред. код]