Герб Волині

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Волині
Репродукція герба Волині з книги «Інсиґнії та клейноди Королівства Польського»
Volhynia emblem.jpg
Деталі
Носій Волинь

Герб Волині — геральдичний символ державних утворень та адміністративно-територіальних одиниць у межах українського регіону Волині.

Опис[ред.ред. код]

Срібний хрест на червоному полі щита.

Історія[ред.ред. код]

Герб Великого князівства Руського, Волинського воєводства (Велике князівство Литовське)[ред.ред. код]

Класичний за своєю простотою герб Волині, має глибоку і гарну символіку. В добу пізнього середньовіччя Волинь була осердям політичного життя українських земель. В XIV ст. до Волині тяжіли Галичина і Підляшшя, у XV — Поділля, Полісся та Київщина. На теренах Волині розміщувалися столичні міста Королівства РуськогоВолодимир та Великого князівства РуськогоЛуцьк. Ймовірно ще за часів правління короля Юрія І Львовича (*1301 — †1308) в ролі руського державного герба почали використовувати зображення Св. Юрія, що знайшло в подальшому свій відгук у державній геральдиці руських князівств та земельній геральдиці. Водночас найдавніший відбиток печатки з-посеред українських міст, столиці Королівства Руського — Володимира (1324) має зображення Св. Юрія.

Найдавніші виображення герба із символікою хреста Св. Юрія зустрічаємо на печатках великого князя литовського Вітовта (1403, 1413) й наступно Сигізмунда Кейстутовича (1433), коли Волинське князівство було складовою частиною Великого князівства Литовського і другим за значенням регіоном після Литви.[1]

Перше зображення в кольорі знаходимо у т. зв. Арсенальному списку, найстарішій копії праці Яна Длуґоша (лат. Joannis Dlugossi) «Інсиґнії та клейноди Королівства Польського» (лат. Insignia seu clenodia regis et regni Poloniae), що зберігається у бібліотеці Арсеналу (фр. Site de l'Arsenal fr) (Париж)[a] До найдавніших виображень герба волинської землі належить також його кольорове зображення в «Берґсгамарському кодексі» (лат. Codex Bergshammar), в збірці Національного архіву Швеції (швед. Riksarkivet sv) (Стокгольм).

Волинське воєводство (Річ Посполита)[ред.ред. код]

По приєднанню Волинського воєводства до Речі Посполитої, в 1589 році здійснено спробу внести незначні зміни до волинського герба додавши осередній щитик з зображенням польського коронного орла,

« але в життя (він) не увійшов і Земля Волинська надалі вживала давній герб, без орла[2]. »

Герб Володимирії. Герб Королівства Галичини та Володимирії[ред.ред. код]

Герб Волинського намісництва/губернії[ред.ред. код]

До 5 грудня 1856 року, коли був затверджений герб Волинської губернії, за герб Волинського намісництва Російської імперії правив герб адміністративного центру намісництва, міста Новограда-Волинська. В золотому полі щита червоний хрест[3].

Від 1857 року в Російській імперії запроваджено нові правила герботворення, відтак, згідно з новими вимогами, було усталено герб Волинської губернії. У червоному полі французького геральдичного щита срібний хрест. Над щитом розміщено російську імператорську корону. Навколо щита золоті дубові галузки оповиті стрічкою Андріївського ордену[4].

Проект герба Волинського воєводства (ІІ Річ Посполита)[ред.ред. код]

Проект відтворено на основі полонізованого варіанта волинського герба, що так і не набув поширення з кінця XVI ст., водночас з відновленням панування на частині контрольованої поляками території Волині. Герб широко використовувався в адміністративних і пропагандистських цілях протягом 1919-1939 років, але офіційного затвердження не отримав.

У сучасній Україні[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Зауваги[ред.ред. код]

 1. М. Фрідберґ налічував аж сім рукописів цієї книги під назвою «Insigniorum, clenodium regis et regni Poloniae». Див.: Marian Friedberg. Klejnoty Długoszowe // Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie. – Kraków, 1930. – S. 10–107. Див.: Йоанна Клиш. Книга земських і шляхетських гербів Еразма Камина, познанського золотаря XVI ст. З фондів наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана франка

Примітки[ред.ред. код]

 1. Олег Однороженко. Князівська геральдика Волині середини XIV—XVIII ст. Харків, 2008. с. 3, 35 ISBN 966-7409-49-X
 2. Сенютович-Бережний В. Герб Волині. — Літопис Волині (Вінніпеґ), 1956 р., Ч. 3, с. 2 — 4.
 3. Тадеуш Чацький в історії Волині
 4. П. П. фонъ Винклеръ. Гербы городовъ, губерній, областей и посадовъ Россійской Имперіи(рос.)

Література[ред.ред. код]

 • Климкевич Р. О. Завваги в справі гербу Волині. // Літопис Волині (Вінніпеґ), 1953, Ч. 4, с. 99 — 101.
 • Сенютович-Бережний В. Герб Волині. // Літопис Волині (Вінніпеґ), 1956, Ч. 3, с. 2 — 4.
 • Роман О. Климкевич. Історичні прапори великої землі. // Літопис Волині (Вінніпеґ), 1967, Ч. 9, с. 38 — 46.
 • Пожарський А. До питання про герб Волині. // Третя наукова геральдична конференція (Львів, 4-5 листопада 1993 року). Збірник тез повідомлень та доповідей. — Львів, 1993.
 • Огнєва О. Сфрагістика та нумізматика про герб Волині. // Третя наукова геральдична конференція (Львів, 4-5 листопада 1993 року). Збірник тез повідомлень та доповідей. — Львів, 1993.
 • Однороженко О. Про земельний герб Волині. // Шоста наукова геральдична конференція (Львів, 27-29 березня 1997 року). Матеріали. — Львів, 1997.
 • Гречило А. Територіальні символи Галицько-Волинської держави (ХІІІ – поч. XIV ст.). // Король Данило Романович і його місце в українській історії. — Львів, 2003.
 • Олег Однороженко. Князівська геральдика Волині середини XIV—XVIII ст. — Харків, 2008. ISBN 966-7409-49-X
 • Гречило А. Символи Королівства Галичини і Лодомерії (1772-1918) // До джерел. Збірник наукових праць на пошану Олега Купчинського з нагоди його 70-річчя. — К., Львів, 2004. — Т. І. — С. 538—553.
 • Гречило А. Українська територіальна геральдика. — Львів, 2010.

Посилання[ред.ред. код]