Герб Галісії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Галісії
Версії
Герб Галісії з геральдичним штрихуванням
Малий герб Галісії
Лого Галісійської хунти
Деталі
Носій Галісія
Затверджений 1833
Корона іспанська королівська корона

Герб Галісії — одим із символів іспанської автономної громади Галісія. Це описано в Законі 5/1984 від 29 травня, Закон про символи Галісії, який регулює його використання.

Геральдика[ред. | ред. код]

Опис: на блакитному полі золота чаша, над якою срібний гостія, і супроводжується сімома хрестами, з того ж металу, по три зі сторін та один у главі.

Щит покритий золотою королівською короною із червоною шапочкою, дорогоцінним камінням, складена з восьми розеток-акантусів, п'ять з яких видимих, із перлами. Із кожного його листя виходять п'ять дуг, що прикрашені з перлів, що сходяться під синьою державою, із золотими напівмерідіаном, екватором та хрестом.

Причина того, що щит містить сім хрестів, відповідає попередньому провінційному поділу територій Галісійського королівства. Сім провінцій були такі: Сантьяго, Бетанзос, Мондонедо, Туй, Луго, Оренсе та Ла-Корунья (останні три однойменних, як і нинішні, хоча не з однаковими межами). З цих семи Мондонедо зараз знаходиться в провінції Луго; Туй у межах провінції Понтеведра; Сантьяго, нинішня столиця Галісії, та місто Бетансос (яке було визначене політично як анклав, диференційований від решти) є частиною нинішньої провінції Ла-Корунья. Кожна давня територія мала хрест. Святий грааль у центрі представляє винятковиф привілей Собору Луго публічно показувати Господаря чи тіло Христа. Потрібно враховувати, що перші зображення містили змінну кількість хрестів, які з часом фіксувались на сім.

Після нового територіального поділу Іспанії у 1833 р . галісійські провінції змінили свою кількість та межі, залишивши нинішні чотири.

Історія[ред. | ред. код]

Історики Фаустіно Менендес Підаль де Наваскуес і Хуан Хосе Санчес Бадіола знайшли герб, вперше задокументований у двох гербовниках кінця ХІІІ ст., так званому рулоні Сегара та гербовнику Еро Вермандоа, які описують герб Галісійського королівства, який до того часу вже не існувало як окрема держава. Перший зазначає за ним три відкриті чаші, другий — лише одну криту.

Оскільки в середні віки, чаша вважалася промовистим символом: Калис = Galice, про що писало багато європейських авторів від XVI до XVIII ст. Цьому вторить галісійський романтик Мануель Мерго. Таке тлумачення також цитується іншими пізнішими гербовниками, такими як Armorial Gymnich Фландрії (1445 р.), і, перш за все, Armorial Bergshanmar, збірник близько трьох тисяч трьохсот гербів, що належали державам та сім'ям майже з усієї Європи, зроблений 1436 року. Над гербом написано слово Galiscién (Галісія).

Також з XV ст. зустрічаються найдавніші зображення герба Галісії, що збереглися в галісійській цивільній архітектурі (лікарня Реал де Сантьяго, Рада Бетансоса, стіни Ла-Корунья, орган собору Луго, вежа церкви Ноя, резиденція Москози в Лаксе). Починаючи з XVІ ст., хрестики навколо чаші додавались як орнаментальний мотив.

Жозеф де Авілес у своїй «Героїчній науці» визначив герб Галісії так: «Королівство Галісії в Іспанії має щит блакитного кольору, що усипаний срібними хрестами і містить золоту чашу».

Перші зображення (XIII—XIV ст.)[ред. | ред. код]

Найдавнішим відомим документом, що представляє герб Галісійського королівства, є англійський гербовник Segar's Roll, виготовлений близько 1282 р. У ньому поряд з іншими гербами європейських монархій, згадується «король Галісійський» і де відображається геральдичне зображення трьох чаш.

Ренесансні версії (XV—XVI ст.)[ред. | ред. код]

У готичній Європі геральдичні зображення Галісійського королівства поширювалося через численні гербовники і мали різний вигляд. В епоху Відродження (XV ст.) герб королівства набув певної однорідності. Перші зображення герба на території власне Галісії також датуються цим століттям, коли кількість потирів на гербі сягала п'яти, як це було на воротах середньовічного міста Бетанзос. Ця виняткова кількість чаш була також представлена на ренесансних дверях містечка Вівеїро, збудованих за наказом імператора Карла V у 1548 році.

Однак з кінця XV ст. кількість келихів почала уніфіковуватися в єдиний, зберігаючи синій фон і золотий колір у чаші, як це було представлено з ХІІІ ст.

Хрести на щиті (XVI ст.)[ред. | ред. код]

Від чаші до варти: зміни після контрреформації[ред. | ред. код]

Герб у Другій Іспанській Республіці[ред. | ред. код]

Пропозиція Кастелао[ред. | ред. код]

На початку XX століття Кастелао, один із батьків галісійського націоналізму, запропонував нову емблему для Галісії, яка містила девіз: «Denanten mortos que escravos» («Перед мертвими, ніж рабами»). На гербі на блакитному полі — червона п'ятипроменева зірка та серп на палиці, у срібній облямівці — згаданий девіз. Щит підтримується фігурою русалки. Кастелао збирає тридцять три різні герби, з яких два — русалка з легенди острова Сальвора, один — у Бріоні, Лейро та інший у місті Ріанксіно, Ріанксо. Кастелао пише щодо другого:[3]

«A serea tenante da capela do Patrocinio sostén con exipcia frontalidade armas dos Mariños notabelmente estilizadas no primeiro coartel e tal ves Piñeiros na metade inferior. A capela está datada no ano de 1665».

«Сирена каплиці Патроциніо містить єгипетську фронтальність, помітно стилізований герб Маріньо в першій чверті і, можливо, Піньєру в нижній половині. Каплиця датована 1665 роком.»

Використовуйте[ред. | ред. код]

Відповідно до тексту Закону Символів, герб Галісії повинен бути:

 • На прапорах, зазначених у статті 5 закону.
 • На законах Галісії, оприлюднених від імені короля, президентом Хунти Галісії.
 • На плитах на фасадах приміщень автономної адміністрації.
 • На сухих та мокрих печатках автономної громади.
 • На засвідчувальних назвах галісійських відзнак.
 • В офіційних публікаціях.
 • На документах, бланках, печатках та бланках службового користування громади.
 • На дипломах та ступенях.

Див. також[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • F. MENÉNDEZ PIDAL, Англійське походження зброї Галичини, в Галичині в середні віки, Мадрид, 1990 рік.
 • JJ SÁNCHEZ BADIOLA, Розбирання Іспанії, Мадрид, 2004—2005.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Véase MENÉNDEZ-PIDAL DE NAVASCUÉS, F.: El origen inglés de las armas de Galicia. En Galicia en la Edad Media. Madrid, 1990.
 2. Johann Siebmacher: Neu Wappenbuch. Benachtbarte Königreiche, Blatt 2. Imagen tomada de Horst Appuhn (Hrsg.), Johann Siebmachers Wappenbuch. Die bibliophilen Taschenbücher 538, 2. verb. Aufl, Dortmund 1989
 3. Nós, nº 113, de 17 de mayo de 1933, px. 77-83 .

Посилання[ред. | ред. код]