Герб Рівного

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Рівного
Coat of arms Rivne.svg
Деталі
Носій Рівне
Затверджений 26 грудня 1990
Щит Французький щит

Герб Рі́вного — офіційний символ міста Рівне, адміністративного центру Рівненської області. Затверджений рішенням міської ради від 26 грудня 1990 року.

Опис[ред. | ред. код]

У синьому полі башта срібного кольору із входами до неї з трьох сторін, що стоїть на зеленій землі. Башта символізує місто; синій колір — красу, вічність, срібний — чистоту, зелений — надію і радість.

Історія[ред. | ред. код]

Герб міста Рівного — старовинний. Точна дата його створення та першого застосування невідома. Невідомий і його автор. В останній чверті XVIII століття після входження Правобережної України, а в її складі i Волині, до Російської імперії він був затверджений як герб повітового центру тодішньої Волинської губернії. Вживався цей герб у Рівному до вересня 1939 року. Герб є символом міського самоврядування, який знаменує надання місту певних прав. Герб являє собою лазурного кольору щит французької форми, тобто чотирикутник з загостренням внизу. На нижній стороні щита (приблизно 1/6 площі) смужка зеленого кольору, на яку своєю основою спирається зображення башти срібного кольору з входами у неї з трьох сторін. Башта символізує місто Рівне, у яке в'їзди з трьох сторін (зі сторони Клеваня, Тучина, Здолбунова). З четвертої сторони у давнину місто омивалося порівняно багатоводною тоді річкою Устя.

Історично попередні герби[ред. | ред. код]

Герб 1642 року[ред. | ред. код]

Із геральдичних словників стає відомо, що у гербі Леліва — шестипроменева зірка золотого кольору, а під нею на синьому полі золотий півмісяць рогами догори. Леліва була характерною ознакою багатьох слов'янських народів, складає герб Ілірії, а також багатьох польських, українських, російських і білоруських родів. Вона також входила до герба князів Острозьких. Із історії Рівного відомо, що в 1642 році воно належало Замойським. Володарка міста, Катерина Замойська, походила з роду Острозьких, була донькою Олександра і внучкою Костянтина (Василя) Костянтиновича Острозьких. Тому природно, що складова частина герба Острозьких, а саме Леліва, стала символом на печатці Рівного.

Герб російського періоду[ред. | ред. код]

Герб російського періоду затверджений 22 січня 1796 р. У горішній частині перетятого щита герб Новоград-Волинський; у долішній — в синьому полі троє воріт в срібних з'єднаних баштах на знак в'їзду до Рівного з трьох сторін.

Проект Б.Кене 1857 р.[ред. | ред. код]

У 1857 р. Б. Кене розроблений проект нового герба міста: у синьому полі зображені три з'єднаних срібних вежі з відчиненими воротами. У вільній частині — герб Волинської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою. Затвердження не отримав.

Герб радянського періоду[ред. | ред. код]

27 березня 1969 р. рішенням міськвиконкому затверджено радянський герб міста: у щиті червоний перев'яз справа, у верхньому блакитному полі — зображення півшестерні, розгорнутої книги і реторти, у нижньому зеленому — синя квітка льону.

Автори проекту — В.Герасименко, В.Дзівак і О.Кузьмич.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]