Герб Теребовлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Теребовлі
Coat of Arms of Terebovlia.svg
POL Trembowla COA.svg
Герб австрійського періоду
Герб Теребовлі Польща.gif
Герб польського періоду
Деталі
Носій Теребовля
Затверджений 20 листопада 1992
Щит Іспанський щит

Герб Теребо́влі — офіційний символ міста Теребовля, райцентру в Тернопільській області. Затверджений 20 листопада 1992 року сесією Теребовлянської міської ради.

Опис[ред. | ред. код]

У синьому полі золотий півмісяць ріжками догори, над ним (одна над двома) три золоті восьмипроменеві зірки.

Щит обрамований декоративним картушем і увінчаний срібною міською короною з трьома вежками.

Історичні герби[ред. | ред. код]

Найдавнішим джерелом до символіки Теребовлі досі вважалися печатки XVII століття із зображенням герба «Леліва» — півмісяця ріжками догори й шестипроменевої зірки над ним.

Найдавніше зображення герба знаходиться на документі 1554 року, який зберігається в музеї Чапських у Кракові. На ньому є лише одна зірка, тобто він має класичний вигляд гербу «Леліва»[1].

На думку дослідників, його виникнення слід віднести до кінця XIV — початку XV століття. У цей час ідея захисту християнства і Європи перенеслася з місць хрестових походів на землі Галичини, які ставали перед необхідністю боротьби проти татар та Османської імперії. Важливим осередком захисту як України, так і Європи взагалі, був і теребовельський замок. Отож, герб чітко відображає героїчну історію міста і регіону, особливості його виникнення та формування.

Барви герба (за винятком XIX століття) — були незмінними: синє поле, золоті півмісяць і зірка (зірки). Ці кольори є характерними для української геральдики. Символи ж, ужиті в гербі, широко використовувалися згодом у козацькій символіці.

Також варто зауважити, що герб Леліва відомий як перший герб хорватів (перші згадки - 10 ст.), які були частиною велико-хорватського етносу на теренах Карпат та Галичини. Цілком ймовірно, що крізь віки Леліва зберігся як герб колись хорватського, а пізніше руського міста Теребовля.

Герб австрійського періоду[ред. | ред. код]

Герб австрійського періоду зображує в щиті золотий півмісяць «Леліва» і три зірки над ним.

Півмісяць — символ таланту.

Три зірки символізують собою щастя, добро і славу.

Герб міжвоєнного (польського) періоду[ред. | ред. код]

Герб польського періоду (19201939 рр.) зображував в щиті золотий півмісяць «Леліва» і три зірки над ним.

Інший варіант герба відрізняється лише формою картуша.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Микола Ковальчук. Герб і Хоругва Теребовлі. / Теребовлянщина. Краєзнавчий альманах-календар. Тернопіль: Збруч, 2001. — С. 119–121

Література[ред. | ред. код]