Герб Хмельницьких

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абданк
Сирокомля
Герб Хмельницьких
Версії
Варіант без шолома, нашоломника та намету
Деталі
Перша згадка1649
Нашоломниклекавиця та козацький хрест
Шоломлицарський
Щитбароковий
Роди

Герб Хмельницьких — герб, яким користувались представники роду Хмельницьких, зокрема Богдан Хмельницький та його нащадки. Перше відоме зображення герба мається у Козацькому реєстрі 1649 року, на його титульному аркуші. Трохи інший варіант присутній у літопису Самійла Величка. Зазвичай цей герб позначають як «Абданк», зокрема саме так він названий у реєстрі, поряд з його зображенням у вірші «На Старожитній Клейнот П. Хмелницких», але треба зауважити, що у гербі Хмельницьких у горішній частині є зображення хреста, тоді як у «Абданка» він відсутній. З огляду на це, сучасні дослідники вважають, що Хмельницькі користувалися гербом «Сирокомля», якій при подібності до «Абданку», мав зображення хреста.

В той же час, знавець української геральдики Олег Однороженко, вважає що герб Хмельницьких має самобутнє походження й лише штучно був переосмислений у рамках річпосполитської геральдики як «Абданк». Аргументуючи цю точку зору, він вказав на деякі відмінності у деталях між гербом Хмельницьких та «Сирокомлею», а також те, що у двох польських гербовниках («Compendium» Кояловича та «Korona Polska» Несецького) як герб Хмельницьких вказаний герб «Масальський»[1]. Треба зауважити, що польський сейм 1661, допускаючи «до прерогатив шляхетства» Юрія Хмельницького, дійсно надав йому герб «Масальський»[2].

NA ΣТАРОЖИТНЫИ КЛЕИНОТ П. ХМЕЛNИЦКИХ
Σтарожитность, то тилко якъ бы ωбновила
же вѣкопомность явъно знову ся ωдкрыла
КЛЕИНОТЪ котрый Хмεлницъкихъ дом приоздобляεт
в Мужъности, в Правдѣ, в Bѣрѣ моцъно утвεръжаεт,
Nεдивъ; бо АБДАНКЪ знакъ εст щодрой Поволности
Крεстъ за фѣръмамεнътъ вѣры, Хмεлницких мужности
Nεзвитяжоный Кролю в Християнъском Панъствѣ!
Кгды Поволность Хмεлницъких маεшъ у подданствѣ.
Вірш з реєстру 1649 року [3]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Однороженко, 2007, с. 189—190.
  2. Савчук Ю. К. Абданк [Архівовано 3 лютого 2017 у Wayback Machine.] // Енциклопедія історії України / редкол.: В. А. Смолій та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
  3. Реєстр, 1995, с. 23.

Джерела та література

[ред. | ред. код]
  • Однороженко О. А. Родова геральдика // Історія українського козацтва : Нариси у двох томах : у 2 т. / відповідальний редактор В.А Смолій. — К. : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2007. — Т. 2, розд. 14 : Геральдичні традиції українського козацтва. — С. 187—201. — ISBN 9665183982.
  • Реєстр війська Запорозького 1649 року : Транслітерація тексту / О. В. Тодійчук (головний упорядник) ; відповідальний редактор Ф. П. Шевченко. — К. : Наукова думка, 1995. — 592 с. — (Джерела з історії українського козацтва). — ISBN 5120020429.