Герб Чехії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Чехії
Coat of arms of the Czech Republic.svg
Версії
Small coat of arms of the Czech Republic.svg
Малий герб Чехії
Деталі
Затверджений 17 грудня 1992

Герб Чехії являє собою з'єднання гербів країв Чеської корони в середньовіччі. Емблема Богемії — білий лев з двома хвостами. Два орли представляють Моравію і Силезію: червоно-білий клітчастий орел на синьому полі належить Моравії, чорний орел на золотому тлі представляє Силезію.

Герб Чеської Республіки затверджений в 1993 році.

Історія герба[ред. | ред. код]

Чеське королівство[ред. | ред. код]

Герб Королівства Чехія у складі Австро-Угорщини

Найпершим чеським гербом був зовсім не лев, як думає багато хто. На гербі Чеського королівства в XI—XII століттях красувався чорний орел на білому щиті серед язиків полум'я. Це був родовий герб першої династії чеських королів Пржемисловичів, що правили з 874 по 1306 рік.

Згідно з записами хроністів, срібний двохвостий лев став гербом Чехії незабаром після 1158 року. Імператор Фрідріх I Барбаросса нагородив таким гербом чеського князя Владислава II за допомогу в поході проти північно-італійських міст і за взяття Мілана. Після цієї події Владислав став королем. Реально перший раз зображення лева було відмічене на печатці короля Пшемисла, сина Вацлава I, в 1247 році. Наприкінці 12 століття лев став зображатися в короні. За короля Пшемисла I Отакара лев став двохвостим. Другий хвіст лева був доданий в чеський герб німецьким імператором Оттоном IV (1198—1214) в нагороду за допомогу чеських військ при придушенні повсталих в Саксонії. У остаточному вигляді герб затвердився до 1250 року і зберігався протягом багатьох століть. Іноді коронованого лева оточували герби земель, залежних від чеських королів: Моравії, Сілезії, Верхніх і Нижніх Лужиць, деяких австрійських, угорських і німецьких володінь.

У 1526 році Чехія опинилася під владою Габсбургів. Чеський лев став одним з елементів австрійського герба, але в той же час майже чотири століття залишався символом національної самобутності чеського народу і говорив про його прагнення до свободи.

Протекторат Богемії і Моравії[ред. | ред. код]

" § 5 Великий герб протекторату Чехія і Моравія має четверочастний щит. У його верхньому правому і нижньому лівому полі зображений герб Чехії: на червленому щиті срібний двохвостий лев у стрибку, спрямований вправо, з роззявленою пащею, висунутим язиком, з золотою короною і озброєнням. У лівому верхньому і нижньому правому полі — герб Моравії: на блакитному щиті орел, спрямований вправо, шаховий сріблом і червені, із золотою короною і озброєнням. "

" § 4 Малий герб протекторату Чехія і Моравія являє собою: на червленому щиті срібний двохвостий лев у стрибку, спрямований вправо, з роззявленою пащею, висунутим язиком, з золотою короною і озброєнням. "

Рейхсгау Судетська область[ред. | ред. код]

Герб рейхсгау Судетенланд (рейхсгау Судетська область; 1938—1945) з 1940—1945. На лівій стороні герб Богемії — святовацлавський орел, на правій стороні герб Судетської Сілезії і Моравії — моравсько-сілезький орел, вниз герб Егерланда (Хебська).

Чеська республіка[ред. | ред. код]

Як відомо, сучасна Чехія утворилася як незалежна держава зовсім недавно — офіційно Чеська Республіка з'явилася на політичній карті 1 січня 1993 року.

На початку 1990-х років, коли майбутній розпад Чехословаччини став очевидним, Геральдичний Комітет чеських Національних Зборів почав підготовку нових державних символів. З гербом проблем не було. Всі погодилися, що традиційний герб Богемії буде і далі представляти Чехію.

Герби земель Чехії[ред. | ред. код]

Герби земель, що входять до Чеської Республіки
Small coat of arms of the Czech Republic.svg
Moravia.svg
Silesia.svg
Sudetenland wappen.gif
Богемія
Моравія
Сілезія
Судетенланд

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]