Герб Чехії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Чехії
Версії
Малий герб Чехії
Деталі
Затверджений 17 грудня 1992

Герб Чехії — офіційний символ Чеської Республіки. Розтятий і перетятий щит, у першій і четвертій чвертях якого срібний богемський лев із золотою короною на червоному тлі; у другому лазуровому полі — червоно-біла клітчаста моравська орлиця із золотим озброєнням і короною, а в третьому золотому — чорна сілезька орлиця із червоним озброєнням і золотою короною. Лев символізує Богемське королівство, а орлиці — Моравію і Силезію. Затверджений 17 грудня 1992 року. Малий герб Чехії — богемський лев, історичний чеський символ з XIII ст.

Історія герба[ред. | ред. код]

Чеське королівство[ред. | ред. код]

Герб Королівства Чехія у складі Австро-Угорщини

Найпершим чеським гербом був зовсім не лев, як думає багато хто. На гербі Чеського королівства в XI—XII століттях красувалася чорна орлиця на білому щиті серед язиків полум'я. Це був родовий герб першої династії чеських королів Пржемисловичів, що правили з 874 по 1306 рік.

Згідно з записами хроністів, срібний двохвостий лев став гербом Чехії незабаром після 1158 року. Імператор Фрідріх I Барбаросса нагородив таким гербом чеського князя Владислава II за допомогу в поході проти північноіталійських міст і за взяття Мілана. Після цієї події Владислав став королем. Реально перший раз зображення лева було відмічене на печатці короля Пшемисла, сина Вацлава I, в 1247 році. Наприкінці 12 століття лев став зображатися в короні. За короля Пшемисла I Отакара лев став двохвостим. Другий хвіст лева був доданий в чеський герб німецьким імператором Оттоном IV (1198—1214) в нагороду за допомогу чеських військ при придушенні повсталих в Саксонії. У остаточному вигляді герб затвердився до 1250 року і зберігався протягом багатьох століть. Іноді коронованого лева оточували герби земель, залежних від чеських королів: Моравії, Сілезії, Верхніх і Нижніх Лужиць, деяких австрійських, угорських і німецьких володінь.

У 1526 році Чехія опинилася під владою Габсбургів. Чеський лев став одним з елементів австрійського герба, але в той самий час майже чотири століття залишався символом національної самобутності чеського народу і говорив про його прагнення до свободи.

Протекторат Богемії та Моравії[ред. | ред. код]

" § 5 Великий герб протекторату Чехія і Моравія має четверо-частинний щит. У його верхньому правому і нижньому лівому полі зображений герб Чехії: на червленому щиті срібний двохвостий лев у стрибку, спрямований вправо, з роззявленою пащею, висунутим язиком, з золотою короною й озброєнням. У лівому верхньому і нижньому правому полі — герб Моравії: на блакитному щиті орел, спрямований вправо, шаховим сріблом і червені, із золотою короною й озброєнням. "

" § 4 Малий герб протекторату Чехія і Моравія являє собою: на червленому щиті срібний двохвостий лев у стрибку, спрямований вправо, з роззявленою пащею, висунутим язиком, з золотою короною та озброєнням. "

Райхсгау Судетська область[ред. | ред. код]

Герб райхсгау Судетенланд (райхсгау Судетська область; 1938—1945) з 1940—1945. На лівій стороні герб Богемії — святовацлавський орел, на правій стороні герб Судетської Сілезії і Моравії — моравсько-сілезький орел, вниз герб Егерланда (Хебська).

Чеська республіка[ред. | ред. код]

Як відомо, сучасна Чехія утворилася як незалежна держава зовсім недавно — офіційно Чеська Республіка з'явилася на політичній карті 1 січня 1993 року.

На початку 1990-х років, коли майбутній розпад Чехословаччини став очевидним, Геральдичний Комітет чеських Національних Зборів почав підготовку нових державних символів. З гербом проблем не було. Всі погодилися, що традиційний герб Богемії буде і далі представляти Чехію.

Герби земель Чехії[ред. | ред. код]

Герби земель, що входять до Чеської Республіки
Богемія
Моравія
Сілезія
Судетенланд

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]