Герб кримських татар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб кримських татар
Деталі
НосійГіреї, Кримське ханство, кримські татари

Герб кри́мських тата́р (крим. Qırımtatar tamğası), тарак-тамґа (крим. taraq tamga) — родовий знак династії Ґераїв, що правила в Криму. Першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Ґерай. Відтоді знак є символом ханської влади[1][2].

Історія

[ред. | ред. код]
Символ Боспорського царства

Використання тамги на прапорах Кримського ханства наразі вивчені. Цей знак використовувався як герб держави

У грудні 1917 р. у Криму скликано з ’їзд кримськотатарського народу. Було проголошено незалежність Криму й обрано уряд-директорію. Новому державному утворенню вдалося проіснувати до лютого 1918 р. У цей час як національний символ було затверджено тарак-тамгу.

З другої половини 80-х рр. почався масовий процес повернення кримських татар з заслання, який проходив дуже болісно. На багатьох мітингах, демонстраціяхі пікетах, які влаштовувалися кримськими татарами, часто застосовувалися блакитні полотнища з тарак-тамгою золотої барви[3].

Походження

[ред. | ред. код]

Існує кілька версій тлумачення семантики цього тарак-тамги. Турецький історик проф. Анкарського університету Х.Киримли припускає, що тризуб — тарак-тамга символізує ваги — знак справедливості. Інший дослідник з Туреччини д-р Ш.Бектуре вбачає у ньому єдність трьох племен, які брали участь в етноґенезі кримських татар. Остання версія малопереконлива, оскільки тризуб досить часто трапляється у родових знаках багатьох тюркських родів і племен. Кримський краєзнавець Р.Куртієв вважає, що тарак-тамга ніщо інше, як стилізоване зображення орла[4].

Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів, що символізує чисте небо і свободу.

Галерея

[ред. | ред. код]

У знаковій системі степових народів Євразії

[ред. | ред. код]

У геральдиці

[ред. | ред. код]

Низка шляхетських гербів має ймовірне походження від тарак-тамги.

Стилізація

[ред. | ред. код]

Розповсюджене зображення тамги кримських татар, складеної з залізничних рейок: спомин про депортацію з Криму у 1944 році.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. O. Retowski. Die Munzen der Girei. 1905
  2. Акчокраклы О. Татарские тамги в Крыму (Мат-лы науч.-этногр. экспедиции по изучению татар. культуры в Крыму, 1925) // Изв. Крымского педагогического института. 1927. Кн. 1. С. 32-47
  3. Ебубекіров С. Тарак-тамга - родовий знак кримських ханів// Знак. - 2000, № 22. - С. 13.
  4. Ебубекіров С. Тарак-тамга — родовий знак кримських ханів// Знак. — 2000, № 22. — С. 13.

Див. також

[ред. | ред. код]