Герб кримських татар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб кримських татар
Crimean Tatar tamga icon (blue and gold).svg
Деталі
Носій Гіреї, Кримське ханство, кримські татари

Герб кри́мських тата́р (крим. Qırımtatar tamğası), тарак-тамга (крим. taraq tamga) — родовий знак династії Ґераїв, що правила в Криму. Першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Ґерай. Відтоді знак є символом ханської влади[1][2].

Історія[ред. | ред. код]

Використання тамги на прапорах Кримського ханства наразі не вивчене.

У грудні 1917 р. у Криму скликано з ’їзд кримськотатарського народу. Було проголошено незалежність Криму й обрано уряд-директорію. Новому державному утворенню вдалося проіснувати до лютого 1918 р. У цей час як національний символ було затверджено тарак-тамгу.

З другої половини 80-х рр. почався масовий процес повернення кримських татар з заслання, який проходив дуже болісно. На багатьох мітингах, демонстраціяхі пікетах, які влаштовувалися кримськими татарами, часто застосовувалися блакитні полотнища з тарак-тамгою золотої барви[3].

Походження[ред. | ред. код]

Існує кілька версій тлумачення семантики цього тарак-тамги. Турецький історик проф. Анкарського університету Х.Киримли припускає, що тризуб — тарак-тамга символізує ваги — знак справедливості. Інший дослідник з Туреччини д-р Ш.Бектуре вбачає у ньому єдність трьох племен, які брали участь в етноґенезі кримських татар. Остання версія малопереконлива, оскільки тризуб досить часто трапляється у родових знаках багатьох тюркських родів і племен. Кримський краєзнавець Р.Куртієв вважає, що тарак-тамга ніщо інше, як стилізоване зображення орла[4].

Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів, що символізує чисте небо і свободу.

Галерея[ред. | ред. код]

У знаковій системі степових народів Євразії[ред. | ред. код]

У геральдиці[ред. | ред. код]

Ряд шляхетських гербів має ймовірне походження від тарак-тамги.

Стилізація[ред. | ред. код]

Розповсюджене зображення тамги кримських татар, складеної з залізничних рейок: спомин про депортацію з Криму у 1944 році.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. O. Retowski. Die Munzen der Girei. 1905
  2. Акчокраклы О. Татарские тамги в Крыму (Мат-лы науч.-этногр. экспедиции по изучению татар. культуры в Крыму, 1925) // Изв. Крымского педагогического института. 1927. Кн. 1. С. 32-47
  3. Ебубекіров С. Тарак-тамга - родовий знак кримських ханів// Знак. - 2000, № 22. - С. 13.
  4. Ебубекіров С. Тарак-тамга — родовий знак кримських ханів// Знак. — 2000, № 22. — С. 13.

Див. також[ред. | ред. код]