Герб русинів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб русинів
Rusyn coat of arms.svg
Герб русинів Хорватії.jpg
Герб русинів Хорватії
Деталі
Затверджений 23 червня 2007
Щит французький
Варіант герба

Герб русинів (русин. герб русинів, урб русинів) — один із символів русинів. Створено на основі герба Підкарпатської Русі. Затверджено 23 червня 2007 року на 9-му Всесвітньому конгресі русинів, що проходив у Сигеті (Румунія)[1]. Цей герб нерідко використовують на прапорах русинів.

Опис і тлумачення[ред. | ред. код]

Герб має форму французького геральдичного щита, розділеного по-вертикалі на дві рівні частини. Ліва половина ділиться по горизонталі на сім рівних смуг із чергуванням синього і золотистого (жовтого) кольорів, із яких перша смуга — синя, друга — золотиста. У правій частині щита на срібному (білому) полі — зображення червоного ведмедя, що стоїть на задніх лапах і дивиться ліворуч.

Герб хорватських русинів має вгорі доповнення: п'ять рівних вертикальних смуг із чергуванням червоного і білого кольору, з яких перша смуга червона, а друга — біла.

У 1924 чеський професор Іржі Краль, фахівець з етнографії, подає таке пояснення герба: нібито сім смуг, синіх і жовтих, нагадуючи Україну, означають сім головних річок краю — Тису, Тересву, Ріку, Тереблю, Боржаву, Латорицю, Уж, а ведмідь — типовий представник фауни Карпат.

У 1990 році Павло Федака, етнограф з Ужгорода, дає своє пояснення: сім смуг означають єдність семи колишніх комітатів Закарпаття, а поєднання срібного та червоного кольорів сталося під впливом чеської і словацької геральдики.

Історія[ред. | ред. код]

Уперше герб був прийнятий у 1920 році як офіційний символ Підкарпатської Русі. Він був складовою частиною затверджених Законом № 252/1920 від 30 березня 1920 року Середнього і Великого гербів Чехословаччини, до складу якої відповідно до Паризької мирної конференції 1919 року був включено Закарпаття, назване Підкарпатською Руссю. Герб з'явився в процесі розробки герба Чехословаччини. Відповідно до прийнятої концепції, герб Чехословаччини мав складатися з власне чеського щитка і гербів частин республіки: Словаччини, Сілезії, Моравії і Підкарпатської Русі. Але Підкарпатська Русь не мала своєї символіки. Із січня 1920 року влада зверталися до Адміністрації Підкарпатської Русі з проханням надіслати пропозиції з приводу герба. У відповіді з Ужгорода повідомлялося, що одна частина населення бажає, щоб у гербі були присутні синьо-жовті українські кольори, а інша — виступає за біло-сині або синьо-червоні. Герб підготував професор Празького університету Густав Фридрих[cs], який вважав що ведмідь був елементом герба Ужгорода. Кольори обрані відповідно до місцевих побажань: оскільки в Підкарпатській Русі частина населення дотримується українських кольорів — синього і жовтого, інша частина вважає за краще кольори червоно-білого прапора[2]. Делегація підкарпатської Центральної Руської Народної Ради, що прибула 10 березня 1920 року в Прагу, не висловила невдоволення з приводу представленого проекту герба. У кінцевому підсумку герб Підкарпатської Русі являв розсічене поле, у правій частині якого на блакиті три золоті смуги, у лівій — на сріблі червлений лев[3].

15 березня 1939 року після проголошення незалежності Карпатської України, до герба був доданий тризуб Володимира Великого.

18 грудня 1990 герб Підкарпатської Русі було прийнято в якості герба Закарпатської області .

23 червня 2007 року на 9-му Всесвітньому конгресі русинів в Сигеті (Сигету-Марматіі) герб був затверджений у якості герба русинського народу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]