Геренній Етруск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квінт Геренній Етруск Мессій Децій
Quintus Herennius Etruscus Messius Decius
Sestertius Herennius Etruscus-s2749.jpg
Сестерцій із зображенням Гереннія Етруска
Імператор
Початок правління: 251 (разом з Децієм Траяном)
Кінець правління: 251
Попередник: Філіпп Араб
Наступник:Требоніан Галл
Дата народження: бл. 227
Місце народження:поблизу Сірмія
Країна:Римської імперії
Дата смерті:251(0251)
Місце смерті:Абрітт
Батько:Децій Траян
Мати:Геренія Етрусцілла

Квінт Геренній Етруск Мессій Децій (лат. Quintus Herennius Etruscus Messius Decius), відомий також як Геренній Етруск (* бл. 227 — † червень (липень?) 251) — давньоримський імператор у 251 році разом з батьком Децієм Траяном. Старший брат імператора Гостіліана.

Ранні роки та прихід до влади[ред. | ред. код]

Народився поблизу Сірмія в Паннонії (зараз Сремска Мітровіца, Сербія), коли його батько проходив там військову службу. Його матір'ю була Гереннія Купрессенія Етрусцилла (лат. Herennia Cupressenia Etruscilla), яка походила із впливової сенаторської родини. Геренній був дуже близьким до батька і 248 р. допомагав йому, як військовий трибун, придушувати повстання Пакатіана на дунайському кордоні. Децій розбив узурпатора та наступного року почав власне повстання. Проголошений власними військами імператором, він вирушив до Італії, де поблизу сучасного м. Верона завдав поразки імператору Філіппу. Гереннія було проголошено спадкоємцем трону та «ватажком молоді» (лат. princeps iuventutis)

На початку 251 р. Децій дав Гереннію титул августа, зробивши того своїм співправителем. Більше того, Гереннія було обрано одним з тогорічних консулів.

Боротьба із готами[ред. | ред. код]

Тим часом, племена готів перейшли дунайський кордон і вступили на територію провінцій Мезія та Дакія. Тоді Децій Траян та Геренній розпочали військові дії проти готського правителя Кніви. Імператриця Гереннія Етрусцилла залишилася в Римі регентом при малолітньому Гостиліані.

Кніва та його військо поверталися із здобиччю, коли їх зустріли римські легіони. Застосувавши вельми хитру військову тактику, Кніва розділив своє військо на менші, зручніші для управління, групи і почав відштовхувати римлян до болотистої місцевості. Приблизно у перші два тижні червня обидві армії зустрілися у битві при Абритті (територія сучасної Болгарії). Римські легіони були вщент розбиті, у битві Гереннія було вбито ворожою стрілою, а Децій, переживши перший наступ готів, загинув разом з рештками армії наприкінці дня. Так Децій та Геренній стали першими римськими імператорами, що загинули у битві з ворожою армією.

Ті, що вижили у битві, проголосили імператором Требоніана Галла, попри те, що в Римі залишався Гостиліан — молодший син Деція та номінальний римський імператор.

Посилання[ред. | ред. код]

Геренній Етруск у De Imperatoribus Romanis (англ.)

Вус О. В. Гибель Дециев. Разгром римской армии у Абритуса как кульминация Скифской войны 250–251 гг. // Материалы по Археологии и Истории Античного и Средневекового Крыма. – 2018. – Вып. 10. – С. 237–258.