Геренній Етруск

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квінт Геренній Етруск Мессій Децій
лат. Imperator Caesar Quintus Herennius Etruscus Messius Decius Augustus
Sestertius Herennius Etruscus-s2749.jpg
Сестерцій із зображенням Гереннія Етруска
Імператор
Попередник Децій (одноосібно)
Наступник Требоніан Галл, Гостіліан
Біографічні дані
Народження бл. 227
Паннонія, Стародавній Рим
Смерть 251(0251)
Абрит, Нижня Мезія
Батько Децій
Мати Гереннія Етрусцилла
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Квінт Гере́нній Етру́ск Ме́ссій Де́цій (лат. Quintus Herennius Etruscus Messius Decius; бл. 227 — червень 251), більш відомий як Геренній Етруск — римський імператор у 251 році під час Кризи III століття. Правив разом зі своїм батьком, Децієм, та був вбитий разом із ним у битві при Абриті. Став першим римським імператором, що загинув під час бою із зовнішнім ворогом. Був старшим братом наступного імператора, Гостіліана.

Ранні роки та прихід до влади[ред. | ред. код]

Народився поблизу Сірмія в Паннонії (зараз Сремска Мітровіца, Сербія), коли його батько проходив там військову службу. Його матір'ю була Гереннія Купрессенія Етрусцилла (лат. Herennia Cupressenia Etruscilla), яка походила із впливової сенаторської родини. Геренній був дуже близьким до батька і 248 р. допомагав йому, як військовий трибун, придушувати повстання Пакаціана на дунайському кордоні. Децій розбив узурпатора та наступного року почав власне повстання. Проголошений власними військами імператором, він вирушив до Італії, де поблизу сучасного міста Верони завдав поразки імператору Філіппу. Гереннія було проголошено спадкоємцем трону та «ватажком молоді» (лат. princeps iuventutis)

На початку 251 р. Децій дав Гереннію титул августа, зробивши того своїм співправителем. До того ж, Гереннія було обрано одним з тогорічних консулів.

Боротьба із готами[ред. | ред. код]

Тим часом, племена готів перейшли дунайський кордон і вступили на територію провінцій Мезія та Дакія. Тоді Децій Траян та Геренній розпочали військові дії проти готського короля Книви. Імператриця Гереннія Етрусцилла залишилася в Римі регентом при малолітньому Гостиліані.

Книва та його військо поверталися із здобиччю, коли їх зустріли римські легіони. Застосувавши вельми хитру військову тактику, Книва розділив своє військо на менші, зручніші для управління, групи і почав відштовхувати римлян до болотистої місцевості. Приблизно у перші два тижні червня обидві армії зустрілися у битві при Абриті (сучасний Разград, Болгарія). Римські легіони були вщент розбиті: у битві Гереннія було вбито ворожою стрілою, а Децій, переживши перший наступ готів, загинув разом з рештками армії наприкінці дня. Так Децій та Геренній стали першими римськими імператорами, що загинули у битві з ворожою армією.

Ті, що вижили у битві, проголосили імператором Требоніана Галла, попри те, що в Римі залишався Гостиліан — молодший син Деція та номінальний римський імператор.

Родовід[ред. | ред. код]

  • Simple gold crown.svg Децій, римський імператор у 249—251 рр.
    • Simple gold crown.svg Геренній Етруск, римський імператор у 251 р.
    • Simple gold crown.svg Гостіліан, римський імператор у 251 р.

Посилання[ред. | ред. код]

Геренній Етруск у De Imperatoribus Romanis (англ.)

Вус О. В. Гибель Дециев. Разгром римской армии у Абритуса как кульминация Скифской войны 250–251 гг. // Материалы по Археологии и Истории Античного и Средневекового Крыма. – 2018. – Вып. 10. – С. 237–258.