Герман фон Гельмгольц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Герман Гельмгольц)
Перейти до: навігація, пошук
Герман фон Гельмгольц
Hermann Ludwig Ferdinand von Helmholtz
Hermann von Helmholtz4.jpg
Народився 31 серпня 1821(1821-08-31)
Потсдам, Німеччина
Помер 8 вересня 1894(1894-09-08) (73 роки)
Шарлоттенбург
Місце проживання Німеччина
Громадянство
(підданство)
Німецький союз
Flag of the German Empire.svg Німецька імперія
Alma mater Гумбольдтський університет Берліна
Галузь наукових інтересів Фізика
Заклад Боннський університет
Гейдельберзький університет Рупрехта-Карла
Університет Фрідріха-Вільгельма[d]
Науковий керівник Йоганн Петер Мюллер[1]
Відомі учні Ágost Heller[d] і Aleksey Sokolov[d]
Член Лондонське королівське товариство, Прусська академія наук, Шведська королівська академія наук, Петербурзька академія наук, Угорська академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Національна академія деї Лінчеї, Royal Physiographic Society in Lund[d], Познанське Товариство приятелів наук[d], Баварська академія наук, Російська академія наук, Американське філософське товариство[d][2], Accademia Nazionale delle Scienze detta dei XL[d] і Паризька медична академія[d]
Нагороди

Герман фон Гельмгольц у Вікісховищі?

Герман Людвіґ Фердинанд фон Гельмгольц (нім. Hermann Ludwig Ferdinand von Helmholtz; 31 серпня 1821, Потсдам — 8 вересня 1894, Шарлоттенбург) — німецький фізик, фізіолог та психолог.

Біографія[ред.ред. код]

Народився в сім'ї вчителя. Вивчав медицину в королівському медично-хірургічному інституті в Берліні. Обов'язковою для випускників цього інституту була восьмирічна військова служба, яку Гельмгольц почав у 1843 році в Потсдамі, як військовий лікар. За рекомендацією Александера фон Гумбольдта йому було дозволено передчасно залишити військову службу і почати викладати в 1848 році анатомію в берлінській академії. У 1849 році Гельмгольца запрошують в Кенігсберг, де він отримує звання професора фізіології і патології. З 1855 він керує кафедрою анатомії і фізіології в Бонні, з 1858 — кафедрою фізіології в Гейдельберзі. У 1870 році він стає членом Прусської академії наук.

З 1871 року отримує звання професора фізики і працює в Берліні. У 1888 році Гельмгольц стає першим президентом Фізико-технічного імперського відомства в Шарлоттенбурзі.

В одній з перших робіт «Про збереження сили» (1847) Гельмгольц, дотримуючись ідеї єдності природи, математично обґрунтував закон збереження енергії і положення про те, що живий організм є фізико-хімічним середовищем, у якому зазначений закон точно виконується. Цей висновок завдав нищівного удару по віталізму. Впроваджуючи фізичні методи в нервово-м'язову фізіологію, Гельмгольц виміряв швидкість поширення збудження в нервовому волокні. Отримані результати започаткували вивчення часу реакції[ru] — однієї з головних тем експериментальної психології, що зароджувалася. Вони також мали важливий філософський зміст, оскільки розсіювали упередження про те, що нервово-психічні акти як явища особливого порядку відбуваються миттєво і не підлягають виміру. Важливими є роботи Гельмгольца в галузі фізіології органів почуттів («Вчення про слухові відчуття як фізіологічну основу теорії музики», 1863[3]; «Фізіологічна оптика», 1867). Ці роботи розкрили причинну залежність відчуттів від впливу зовнішніх подразників на органи почуттів. В першій з них була запропонована система нотації, що використовується у музикознавчій літературі дотепер. Водночас Гельмгольц, приймаючи доктрину про «специфічну енергію органів почуттів», висунув «теорію ієрогліфів», відповідно до якої відчуття є знаками об'єктивних властивостей речей. У роботах з фізіологічної оптики Гельмгольц приділив велику увагу механізму сприймання просторових відносин. Він висунув на передній план роль м'язових рухів і відчуттів у формуванні просторового образу і запропонував гіпотезу «несвідомих умовиводів», за якою сприймання величини предмета виводилося зі зв'язку між реальною величиною зображення на сітківці і ступенем напруги м'язів, що пристосовують око до відстаней. Тлумачення Гельмгольцем просторового бачення було прогресивнішим порівняно з поглядами його супротивників (нативістів), які заперечували первинну роль досвіду в психічному розвитку і вважали просторовість природженою властивістю свідомості. Ідеї Гельмгольца про роль м'яза та почуттєве пізнання були творчо розвиті з позицій рефлекторної теорії І. М. Сєченовим.

Цікавий факт[ред.ред. код]

На честь Германа Гельмгольца названо астероїд, відкритий 20 вересня 1993 року.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Математична генеалогія — 1997.
  2. NNDB — 2002.
  3. Die Lehre von den Tonempfindungen als physiologische Grundlage für die Theorie der Musik